• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) visai neseniai paskelbė, kad nuo Covid-19 pilnai paskiepytiems asmenims nebereikės dėvėti kaukių. Lietuvos užkrečiamųjų ligų ekspertai sako, kad kaukių atsisakyti pilną vakcinaciją turintiems žmonėms jau būtų laikas ir Lietuvoje. Ypač, kai atsiranda galimybių pasas. Tačiau ministerija atkerta, kad tai svarstyti dar per anksti.

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) visai neseniai paskelbė, kad nuo Covid-19 pilnai paskiepytiems asmenims nebereikės dėvėti kaukių. Lietuvos užkrečiamųjų ligų ekspertai sako, kad kaukių atsisakyti pilną vakcinaciją turintiems žmonėms jau būtų laikas ir Lietuvoje. Ypač, kai atsiranda galimybių pasas. Tačiau ministerija atkerta, kad tai svarstyti dar per anksti.

REKLAMA

Visiškai nuo Covid-19 paskiepyti amerikiečiai gali atsipūsti nuo griežtų karantino reikalavimų. Nuo šiol jiems leidžiama nebedėvėti burną ir nosį dengiančių apsaugos nuo koronaviruso priemonių.

Trečiadienio duomenimis, JAV pilnai paskiepyta daugiau nei 37 proc. gyventojų, o Lietuvoje – beveik 17 proc.

Tad ar jau laikas šnekėti apie panašius atlaisvinimus pilną vakcinaciją gavusiems gyventojams ir Lietuvoje?

Galimybių paso idėja turėtų būti tokia

Profesorius, užkrečiamųjų ligų ekspertas Saulius Čaplinskas sako, kad vienareikšmiškai taip. Ypač šiuo metu, kai šalyje įgyvendinama galimybių paso idėja. Turintiems galimybių pasą, pasak profesoriaus, būtų tikslinga taikyti šį atlaisvinimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Tam ir buvo ši idėja, kad tol, kol neaišku, kas įgijęs imunitetą, kas ne, kol paskiepyta nedidelė žmonių grupė, kol nesusiformavo kolektyvinis imunitetas, o jis, deja nesusiformuos taip greitai. Tikrai to nepasieksime šį rudenį, kitą rudenį kažin, ar pasieksime kolektyvinį imunitetą. Čia ir yra galimybė, kad bent jau šiems žmonėms leisti veikti tam tikras veiklas laisviau. Nesvarbu, kas tai būtų, tarnybinės ar laisvalaikio veiklos“, – tv3.lt komentuoja S. Čaplinskas.

REKLAMA

Kitu atveju, jei, pavyzdžiui, su galimybių pasu galimybė nedėvėti kaukių nebūtų numatyta, reikėtų pasiekti visuotinį imunitetą.

„Pagal tai, kaip sparčiai plinta virusas, kaip greitai žmonės jį perduoda vienas kitam, pačioje pradžioje buvo pasakyta, kad ne mažiau kaip 70 proc. žmonių turėtų būti įgiję imunitetą, kad nebūtų tokio eksponentinio viruso plitimo. Bet dabar, kai tapo aišku, kad mutuojant virusui natūraliai atsiranda štamai (atmainos – aut. past.), kurie plinta greičiau, tai reiškia, kad dar didesnis skaičius žmonių, ko gero, turėtų būti paskiepytas. 80 proc., kad virusui nebebūtų, kur plisti ir liktų pavieniai užsikrėtimo atvejai“, – komentuoja S. Čaplinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje pilnai paskiepyti daugiau nei 16 proc. gyventojų, o vieną vakcinos dozę yra gavę kiek daugiau nei 15 proc. šalies gyventojų. Bendrai bent viena doze paskiepyti beveik 38 proc. Lietuvos gyventojų.

Čaplinskas: skiepai mažina viruso plitimą

Profesorius S. Čaplinskas primena, kad kai vakcinos buvo kuriamos, pirmiausia buvo išbandomas jų saugumas. Įsitikinus, kad jos yra saugios, buvo tikrinamas jų efektyvumas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš karto buvo aišku, kad vakcinos labai efektyviai apsaugo nuo sunkios ligos, mirties ir hospitalizacijos. Bet kaip vakcinos apsaugo nuo galimybės, kad pasiskiepijęs žmogus vėl gali užsikrėsti ir perduoti virusą kitam, juk pradžioje buvo neaišku. Tam reikėjo laiko, kad tai būtų galima įvertinti“, – pasakoja S. Čaplinskas.

Pasak specialisto, dar prieš kurį laiką buvo atlikti tyrimai su Izraelio medikais ar kitų šalių atskiromis grupėmis, kurie parodė, kad pasiskiepiję žmonės pakartotinai užsikrečia retai. Pas juos nosiaryklėje PGR metodu virusas esą yra randamas labai retai.

REKLAMA

„Jei nosiaryklėje nebeaptinkamas virusas, tai reiškia, kad praktiškai jie negali užkrėsti kitų žmonių. Neužsikrečia patys ir atitinkamai neperduoda viruso kitiems, kol susiformavęs imunitetas. Remdamiesi tuo mokslininkai ir sako, kad galima daryti išvadą, kad toks žmogus, net jei jis ir bus šalia kito žmogaus, kuris gali platinti virusą, jis to viruso neplatins toliau“, – komentuoja S. Čaplinskas.

SAM: „Galimybių pasas – tai ne bilietas į gyvenimą be jokių apribojimų“

Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) laikosi kitokios nuomonės. SAM Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja, vyriausioji šalies epidemiologė Loreta Ašoklienė sako, kad šiuo metu epidemiologinė situacija šalyje yra nepalanki. Todėl leisti nedėvėti kvėpavimo takus dengiančių apsaugos priemonių net ir pilnai pasiskiepijusiems asmenims neplanuojama.

REKLAMA

„Atsižvelgiant į vis dar nepalankią epidemiologinę situaciją, SARS-CoV-2 viruso su mutacijomis plitimą, nepakankamą visuomenės imuniteto lygį, šiuo metu nesvarstoma atsisakyti nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių (veido kaukių, respiratorių ar kitų priemonių), kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną, dėvėjimo uždarose viešose vietose“, – rašoma SAM tv3.lt perduotame specialistės komentare.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Ašoklienė primena, kad koronavirusu užsikrėsti ir susirgti Covid-19 gali net ir vakcinuoti žmonės. Nors jie dažniau susiduria su lengvesne ligos forma, rizika virusą perduoti vis tiek išlieka.

„Kaip žinia, virusą gali platinti asmenys, nejaučiantys jokių Covid-19 ligos simptomų, o vakcina 100 proc. neapsaugo žmogaus nuo užsikrėtimo ir lengvos ligos formos. Todėl atsisakyti dėvėti kaukių viešose vietose, kur yra žmonių susibūrimas ir kur užsikrėtimo rizika išlieka, šiuo metu nebūtų tinkamas sprendimas“, – komentuoja L. Ašoklienė.

REKLAMA

Specialistė pastebi, kad gyvenant su virusu daugiau nei metus buvo suprasta, jog profilaktika padeda sustabdyti viruso plitimą visuomenėje. Tai, kaip sako L. Ašoklienė, yra ne tik kaukių dėvėjimas, bet ir taisyklinga rankų higiena, saugaus atstomo laikymasis, sergančių izoliacija bei saviizoliacija ir kt.

„Kaip rodo Lietuvos bei kitų šalių patirtis, su Covid-19 ligą sukeliančiu virusu teks dar „bendrauti“ ir ateityje, todėl žmonių supratingumas ir atsakingumas yra labai svarbūs apsaugant save ir kitus.

REKLAMA

Galimybių pasas – tai ne bilietas į gyvenimą be jokių apribojimų, tai asmenų teisė į laisvesnes karantino režimo priemones“, – komentuoja L. Ašoklienė.

JAV atšaukė reikalavimą dėvėti kaukes

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) praėjusį ketvirtadienį paskelbė, kad atšaukia reikalavimus dėvėti apsaugines kaukes visiškai nuo koronaviruso paskiepytiems žmonėms.

„Visi, kurie yra visiškai paskiepyti, gali dalyvauti dideliuose ir mažuose užsiėmimuose patalpose ir lauke, nedėvėdami kaukės ir nesilaikydami fizinio atstumo“, – sakė CDC direktorė Rochelle Walensky.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei esate visiškai paskiepytas, galite pradėti daryti dalykus, kuriuos liovėtės darę dėl pandemijos“, – pridūrė ji.

Sakydamas emocingą kalbą iš Baltųjų rūmų prezidentas Joe Bidenas paskelbė svarbią pergalę kovoje su virusu, nusinešusiu daugiau kaip 580 tūkst. amerikiečių gyvybių.

„Galvoju, kad tai svarbus etapas, puiki diena“, – sakė jis.

Vienus pranešimas labai nudžiugino, bet kiti pasijuto priblokšti ir sakė, kad dėl atsargumo toliau dėvės kaukes.

REKLAMA

„Vis tiek dėvėsiu kaukę uždarose patalpose. Mano nuomone, dar per anksti (nebedėvėti kaukių – aut. past.) ir šiek tiek pavojinga manyti, kad jau taip toli nuėjome“, – sostinėje Vašingtone sakė 57 metų turistas Mubarakas Dahiras iš Floridos.

Tačiau 67 metų Desmondas, buvęs Lafayette'o (Lafajeto) aikštėje, sakė: „Tai puikios naujienos... Per 14 mėnesių nuėjome ilgą kelią!“

Kaupiami duomenys rodo, kad patvirtintos vakcinos yra labai veiksmingos ir užkerta kelią ne tik simptominei Covid-19, bet ir besimptomei ligai bei tolesniam viruso perdavimui.

REKLAMA

Kone 60 proc. suaugusių JAV gyventojų dabar yra paskiepyti bent viena vakcinų doze, o naujų užsikrėtimo atvejų skaičius sparčiai mažėja ir dabar septynių dienų vidurkis yra 38 tūkst. – 11 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Be to, ketvirtadienį prasidėjo 12–15 metų vaikų skiepijimas, leidus šiai amžiaus grupei naudoti „Pfizer-BioNTech“ vakciną nuo Covid-19.

Kaip rašoma CDC interneto svetainėje, kaukių dar gali reikėti lėktuvuose, autobusuose, traukiniuose ir kitame viešajame transporte keliaujant į JAV, iš jų ar šalies viduje, taip pat JAV transporto mazguose, tokiuose kaip oro uostai ir stotys.

REKLAMA
REKLAMA

Į JAV atvykstantys visiškai paskiepyti keliautojai iš užsienio vis tiek turės ne anksčiau kaip trys dienos prieš skrydį pasidaryti Covid-19 testą arba parodyti dokumentus, įrodančius, kad per pastaruosius tris mėnesius jie pasveiko nuo šios ligos.

R. Walensky sakė, kad silpną imunitetą turintys žmonės turėtų pasitarti su savo gydytoju, prieš nuspręsdami atsisakyti kaukės. Ji taip pat pridūrė, kad situacijai pablogėjus rekomendacijos gali būti pakeistos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų