Socialiniame tinkle „Facebook“ pasirodė įrašas, kuriame autorius pasakoja jo pažįstamai nutikusią neįtikėtiną istoriją ir prašo teisininkų patarimų.
Jauna moteris, įsigijusi dovanų kuponą pasivažinėjimui keturračiais, net neįsivaizdavo, kuo visa tai baigsis. Pramogos metu vairuodama keturratį ji atsitrenkė į medį ir patyrė traumą.
„Nuomotojas neturėjo tinkamo dydžio šalmo, jis tinkamai nesilaikė, tad patirta galvos trauma“, – rašo įrašo autorius.
Problema dar labiau paaštrėjo, kai paaiškėjo, kad paslaugos teikėjas nuomojo keturračius be techninės apžiūros ir civilinės atsakomybės draudimo.
Nepaisant to, pasak „Facebook“ įrašo autoriaus, nukentėjusioji iš kelių policijos sulaukė administracinio teisės pažeidimo protokolo ir yra nubausta už vairavimą transporto priemonę be techninės apžiūros ir civilinio atsakomybės draudimo.
„Kažkokia švilpuko diena ar vaizdelis iš serijos – tai gali nutikti tik Marijos žemėje. Ar tai įmanoma, kad žmogus, kuris nukentėjo, kelių policijos būtų nubaustas už netvarkingą transporto priemonę, kurią realiai nuomojo paslaugų teikėjas?“, – pasipiktinęs klausia žmogus.
Policijos atsakymas: ką sako įstatymai?
Policijos teigimu, atsakomybė už techninę apžiūrą ir draudimą tenka tiek transporto priemonės valdytojui, tiek vairuotojui. Šiuo atveju moteris buvo nubausta pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 429 straipsnį, kuris numato atsakomybę už transporto priemonės gedimus ir taisyklių pažeidimus.
Policijos paaiškinime taip pat nurodoma, kad:
- Transporto priemonės techninę būklę ir draudimą užtikrina transporto priemonės valdytojas (Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 25 str. 3 d.).
- Prieš pradedant vairuoti, vairuotojas privalo įsitikinti, ar transporto priemonė tvarkinga ir atitinka techninius reikalavimus – ar joje yra pirmosios pagalbos, gaisrinės saugos, avarinio sustojimo vietos ženklinimo ir kitos atitinkamai transporto priemonės rūšiai privalomos priemonės, taip pat kelionės metu stebėti transporto priemonės techninę būklę (KET 15 punktas).
Kas atsakingas už šalmą ir apsaugą?
Dar viena reikšminga detalė – ne tik keturratis buvo techniškai netvarkingas, bet ir saugos priemonės neatitiko reikalavimų.
Policijos atstovų teigimu, pagal KET 204 punktą, ne transporto priemonės savininkas, o vairuotojas ir keleivis atsako už nurodytų reikalavimų laikymąsi – privalo naudoti tinkamas apsaugas, nebent keturratis turi kėbulą (kabiną) ar įmontuotus stogo saugos lankus, kurių paskirtis apsaugoti vairuotoją, keleivį nuo smūgių, ir yra įrengti saugos diržai.
Pasak policijos, atsakomybė už apsaugų nenaudojimą taip pat tenka vairuotojui, tačiau paslaugos teikėjas, nesuteikęs tinkamų priemonių, gali būti traukiamas atsakomybėn civiline tvarka.
Tuo tarpu administracinė atsakomybė moteriai už transporto priemonės vairavimą išlieka, nes pagal įstatymus vairuotojas privalo įsitikinti, kad transporto priemonė yra tvarkinga.
Teisininkas G. Černiauskas: kaltė gali tekti abiems
Teisininko Gintaro Černiausko teigimu, vienas esminių faktorių prieš pasinaudojant tokiomis paslaugosmis – įsiskaityti į paslaugos sutartį.
„Kai yra perkama tokia paslauga, kur suteikiama keturratė transporto priemonė, reikėtų žiūrėti kokią atsakomybė prisiima paslaugos teikėjas. Svarbu patikrinti ar yra draudimas, ar transporto priemonė registruota, techniškai tvarkinga.
Čia yra visa eilė sutartinių santykių, kurie turi būti apibrėžti tiek paslaugos teikėjo taisyklėse, tiek pačioje sutartyje. Jeigu to nėra numatyta ir yra išnuomojamas daiktas, kuris neatitinka reikalavimų – jis padaro žalą“, – teigia teisininkas.
Visgi, R. Černiausko teigimu, jeigu vairuotojas vairuoja transporto priemonę, neįsitikinęs, kad ji yra techniškai tvarkinga ir galima ja eksploatuoti keliuose – jis prisiima atsakomybę.
Tuo tarpu, jeigu paslaugos teikėjas, kuris teikia tokią paslaugą, neužtikrina, kad vairuotojas būtų saugus kelyje ir jo nenubaustų už techniškai netvarkingą transporto priemonę, taip pat turi nešti atsakomybę, tad, pasak teisininko, tai yra žalos atlyginimo klausimas.
„Tiek vairuotojas, tiek paslaugos teikėjas prisiima tam tikras atsakomybes, dėl to šiuo atveju – kaltė gali tekti abiem“, – sako jis.
Atsakomybė už KET reikalavimų nesilaikymą
Kaip teigia policijos atstovai, pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (LR ANK) 429 straipsnį, keturračių eksploatavimas su techniniais gedimais, dėl kurių draudžiama juos naudoti, arba transporto priemonių eksploatavimas be privalomosios techninės apžiūros gali užtraukti baudą nuo 60 iki 120 eurų.
LR ANK 415 straipsnis pabrėžia, kad transporto priemonių civilinės atsakomybės draudimo nebuvimas taip pat užtraukia baudas. Šiuo atveju vairuotojams skiriama bauda nuo 50 iki 100 eurų, o atsakingiems asmenims – iki 240 eurų.
Policija primena, kad draudimas yra privalomas visoms transporto priemonėms, dalyvaujančioms viešajame eisme, įskaitant keturračius.
Vis dėlto, visų transporto priemonių vairuotojai privalo laikytis kelių eismo taisyklių, kad išvengtų nemalonių pasekmių – tiek finansinių, tiek teisinių. Ekspertai perspėja – prieš sėdant už vairo, įsitikinkite, kad transporto priemonė techniškai tvarkinga, apdrausta, ir atitinka visus KET reikalavimus – taip galėsite pasimėgauti pramoga ir išvengsite nemalonumų.