SAM Spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis portalui tv3.lt atskleidžia, jog nors rekomendaciją vaiko nevesti į mokyklą, o mokyti jį namuose, galima gauti dėl įvairiausių priežasčių, to tikrai nepavyks padaryti vien dėl to, kad baiminatės viruso grėsmės mokykloje.
„Mokymas namuose yra rekomenduojamas po ūmaus ligos periodo, ligos paūmėjimo arba sergant lėtinėmis ligomis, jei numatoma ne trumpesnė kaip 1 mėnesio intensyvaus gydymo namuose trukmė ir reikalinga saugi aplinka“, – portalui aiškina J. Gališanskis.
Procesas – sudėtingas
Tad koks yra tokios nuotolinio mokymo rekomendacijos išdavimo procesas?
Visų pirma, poreikį mokymui iš namų turėtų nustatyti jūsų šeimos arba vaikų ligų gydytojas. SAM patvirtintuose mokymo namuose organizavimo dokumentuose nėra patikslinta, pagal ką tiksliai šis poreikis yra nustatomas.
Diagnozių patikslinti negalėjo ir J. Gališanskis: „Tokio gydymo gali reikalauti daugybė įvairių susirgimų, todėl kiekvienu atveju yra priimamas individualus sprendimas, atsižvelgiant ne tik į diagnozę, bet ir fizines ir psichosocialines aplinkybes“.
Mokymas namuose gali būti rekomenduojamas vaikui patiriant tiek įvairius fizinius, tiek psichinius sveikatos sutrikimus, tokius kaip ūmi depresija, asmenybės ar elgesio sutrikimai, reikalaujantys nuolatinės vaiko priežiūros.
Tik gavus pažymą iš šeimos arba vaikų ligų gydytojo, vaikas yra siunčiamas į gydytojų konsultacinę komisiją (GKK).
„GKK sprendimas priimamas kolegialiai, ne mažiau 3 gydytojų, turinčių didelę klinikinę patirtį ir gebančių įvertinti individualias vaiko savybes“, – teigia SAM atstovas J. Gališanskis.
Galiausiai, ši komisija dar kartą įvertina vaiko sveikatos būklę ir tik tuomet nusprendžia, ar yra verta skirti mokymą namuose.
Mokykla ir toliau rūpinasi ugdymo procesu
Gavus gydytojų komisijos patvirtinimą mokymą iš namų taip pat reikia suderinti ir su vaiko mokykla. Kaip rašoma sveikatos apsaugos ministro patvirtintoje tvarkoje, mokykla, kuri nepritaria GKK sprendimui mokyti vaiką namuose, gali šią rekomendaciją bandyti ginčyti.
Mokyklai pritarus, ji privalo pasirūpinti visapusiška pagalba ugdymo proceso organizavimui namuose – suteikti vadovėlius, pagal mokinio sveikatos būklę suderinti pamokų tvarkaraštį ir sudaryti galimybę esant norui dalyvauti neformaliojo švietimo veikloje, klasės ir mokyklos renginiuose.
Tokio mokinio mėnesiniai ir metiniai pasiekimai yra vertinami lygiai taip pat, kaip ir kontaktiniu būdu besimokančių jo klasės draugų.
Ne rečiau kaip kartą per mokyklos nusistatytą ugdymo laikotarpį namie mokomų mokinių ugdymo rezultatus aptaria mokyklos vaiko gerovės komisija.
Rekomendacijų keisti neketina
Pasak J. Gališanskio, SAM neketina prieš ne vienerius metus patvirtintos mokymo namuose organizavimo tvarkos kažkaip keisti ar pritaikyti dabartinei situacijai.
„GKK sprendimą priima individualiai įvertinusi visas diagnozes ir aplinkybes. Griežtos ir visiems atvejams vienodos vertinimo tvarkos įvesti neketinama, nes ugdymas namuose susijęs ne tik su diagnozėmis, bet ir su individualia vaiko aplinka, gebėjimais, adaptacijos galimybėmis ir kitomis savybėmis“, – portalui atsako SAM spaudos tarnybos specialistas.
Razmuvienė skatina per daug nesibaiminti
Praėjusią savaitę vykusioje spaudos konferencijoje NVSC gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė žiniasklaidai taip pat komentavo girdėjusi atsiliepimų iš gydymo įstaigų, jog šios šiuo metu sulaukia vis daugiau tėvų, norinčių gauti gydytojo rekomendacijas savo vaikus mokyti namuose.
„Dabartiniu metu, taip, tėvai yra išsigandę. Tikrai yra tekę girdėti iš švietimo, ugdymo įstaigų, kad tiesiog renkami sąrašai, nori tėvai, kad jų vaikai mokytųsi nuotoliniu būdu. Tam turi būti priežastis. (...)
Vėlgi, nepamirškime, kad kiekvienais metais yra gripo sergamumo sezonas, peršalimo ligų sezonas – lygiai taip pat skelbiamos buvo epidemijos, lygiai taip pat sirgo vaikai ugdymo įstaigose. Ir ta patirtis, ta praktika buvo: uždaroma tai klasė, tai pradinės mokyklos korpusas, atsižvelgiant į tą viruso plitimo situaciją“, – kalbėjo D. Razmuvienė.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga taip pat buvo vienareikšmiškas – nuotolinis mokymas gali tapti privalomu tik labai kritiniu atveju.
„Bet, kaip ir sakiau, yra visos priemonės sudėliotos tam, kad būtų galima labai izoliuotai reaguoti į ligos plitimą tam tikroje ugdymo įstaigoje”, – komentavo A. Veryga.
Naujausi Covid-19 atvejai Lietuvoje
Iš 36 naujų koronaviruso atvejų 17 yra patvirtinti židiniuose, daugiau nei trečdalis atvejų juose yra susiję su Šiauliuose veikiančia siuvimo įmone „Interscalit“, ketvirtadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
Su šia įmone siejamame židinyje patvirtinti šeši nauji susirgimai – COVID-19 užsikrėtė penki darbuotojai ir vienas artimasis. Iš viso, NVSC duomenimis, šiuo metu serga 14 darbuotojų ir septyni sąlytį turėję asmenys.
Šiuo metu yra sergančių ir įvairių Lietuvos mokyklų darbuotojų ir mokinių, visgi, NVSC atstovai ketvirtadienio spaudos konferencijos metu skelbė, kad virusas mokyklose neplinta. Esą žmonės užsikrėtė kitose vietose, pavyzdžiui, asmeninėse šventėse.
Ketvirtadienio duomenimis, visoje Lietuvoje šiuo metu serga 18 mokinių ir 7 mokyklų personalo darbuotojai.