Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja, kuri nurodė, kad viename iš Vilniaus rajonų – žolė su lig keliais, šiukšlės pastatytos tiesiog prie medžių, o ne prie konteinerių, teigia bijanti prisigaudyti erkių.
„Mane ta žolė per kelias savaites taip užkniso. Šuns pavedžiot negaliu, normaliai nei pati, nei su vaiku išeit negaliu – bijau, kad jūroje žolių jis paskęs – pasidžiaugti vasara neišeina. Visokių vabalų, erkių, šiukšlių pilna toje teritorijoje“, – pasakoja Šeškinės mikrorajoną prieš pusmetį atsikrausčiusi Indrė.
Baiminasi erkių
Tiksli „žolių jūros“ lokacija, kurią naujienų portalui tv3.lt įvardija Indrė – Musninkų—Čiobiškio gatvės Šeškinės mikrorajone.
Nuotraukose, kuriomis pasidalino skaitytoja, matoma nepjauta žolė po daugiabučių langais, šaligatviuose.
„Neįsivaizduoju, kur eiti, ką daryti, pati gi tos žolės nepjausiu, turi būti kažkas atsakingas už tai“, – nuogąstauja ji.
Portalo žurnalistai pasivaikščiojo po šį mikrorajoną ir pakalbino keletą gyventojų – visi jie teigia, kad žolė šiais metais čia dar nebuvo pjauta, o šiukšlės, paremtos prie medžių – stovi nuolat.
„Turbūt savivaldybė atsakinga turėtų būti ir už tą sąvartyną, ir už tą žolę. Pati nesu vilnietė, gyvenu sostinėje nuo praėjusio rudens, bet pastebėjau, kad nelabai kas čia tvarkosi. Ar dėl to, kad senas rajonas, nežinau“, – svarsto viena iš kalbintų gyventojų.
Kita pašnekovė teigia bijanti parsinešti erkių į namus, nes girdėjo, kad šiemet jos itin aktyvios.
„Gėda net gimines pas save pasikviesti, kaip kaime kokiam, vaikštai ir bijai erkių prisirinkti. Be to, kaip tik šiandien purškiausi purškalu, nes mano kraują jos labai mėgsta“, – sako viena iš kalbintų gyventojų.
Pažada sutvarkyti per šią savaitę
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su Vilniaus miesto savivaldybe ir bandė išsiaiškinti, kodėl žolė nenupjauta, o šiukšlės – paremtos prie medžių.
Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius nurodė, kad Šeškinės seniūnijoje bendrojo naudojimo teritorijų sanitarinį valymą ir želdinių priežiūros paslaugas teikia UAB „Mano aplinka“. Jo teigimu, ši bendrovė privalo teikti tik kokybiškas paslaugas ir visiškai atsakyti už švarą ir tvarką pagal Tvarkymo ir švaros taisykles.
„Seniūnijų teritorijos šienaujamos kvartalais. Nuotraukose matoma Šeškinės seniūnijos dalis buvo šienaujama prieš kelias savaites. O nuo pirmadienio šienavimo dabai jau pradėti Buivydiškių bei Šeškinės gatvėse ir toliau pereis į Musninkų, Čiobiškio gatves, Laisvės pr. bei jų kiemus.
Pagal pateiktą UAB „Mano aplinka“ informaciją, šienavimo darbai šiame kvartale turėtų būti baigti per šią savaitę“, – nurodo G. Runovičius.
Fiksuoja pažeidimus
Kaip komentuoja seniūnijos atstovas, vykdant UAB „Mano aplinka“ teikiamų paslaugų kontrolę, atliekami patikrinimai, kurių metu fiksuojami rasti pažeidimai.
„Teritorijos patikrinimų metu nustatyta, kad minėta bendrovė nespėjo visur laiku nušienauti greitai ataugusios žolės. Šienavimo poreikis (žolės aukštis daugiau nei 10 cm) užfiksuotas Šeškinės g., Musninkų g., Čiobiškio g., Buivydiškių g., Laisvės pr. prie gatvių ir kiemuose. Už nustatytus pažeidimus bendrovei bus taikomos atitinkamos Sutartyje numatytos nuobaudos“, – komentuoja jis.
„Mano aplinka“ teigia, kad maksimaliai padidino pajėgumus ir deda visas pastangas, kad žalieji plotai Šeškinės daugiabučių namų kiemuose būtų kuo greičiau nušienauti, laikysis patvirtintų šienavimo grafikų.
Bendrovė pastebi, kad dėl itin šiltos ir drėgnos vasaros pradžios žolės augimo tempai greitesni nei įprastai, todėl šiuo metu peržiūrimi veiklos prioritetai ir teigia užtikrinantys. jog padarys viską, kad žalieji plotai atitiktų visus priežiūros reikalavimus.
Gyventojai patys suneša šiukšles?
Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas sako, kad sukraunamos šiukšlės prie medžių yra pačių gyventojų.
„Pastebėjome, kad tai žaliosios atliekos, kurias gyventojai nuolat tvarkydamiesi gyvenamąją aplinką, neleistinai maišais suneša prie gatvės. Kai miestas vykdo šakų vežimą iš teritorijų, išveža ir šiuos maišus. Vežimas vykdomas kiekvieną savaitę. Nugenėtų medžių šakų, kaip ir krūmų šakų, sugrėbtų lapų, nupjautos žolės, nurautų gėlių, pjuvenų ir žievių negalima deginti, mesti į bendrus atliekų konteinerius ar palikti bet kur, ten kur pats užsinorėjai“, – komentuoja jis.
Kaip nurodo G. Runovičius, pats svarbiausias dalykas planuojant medžių šakų genėjimą – su seniūnija suderinti tvarkymosi datą ir laiką, išsiaiškinti, ar reikia tam papildomų leidimų, tuomet žaliosios atliekos, vos tik užbaigsi darbus, bus išvežtos.
„Nesvarbu, ar tai medžių šakos ar kitos žaliosios atliekos, jos neturėtų būti užterštos popieriumi, plastiku ar kitomis atliekomis.
<…> Deginti atliekų apskritai negalima, nes gresia netgi bauda, o žaliąsias atliekas sumaišius su kitomis buitinėmis atliekomis, jos ima pūti, atsiranda ir dirvožemio, ir vandens užterštumo pavojus bei susidaro palankios sąlygos infekcijų bei virusų sukėlėjams daugintis“, – nurodo savivaldybės atstovas.
Žaliųjų atliekų išvežimas iš daugiabučių kiemų, pasak G. Runovičiaus, gyventojams nieko nekainuoja.