• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kilus diskusijoms dėl nekilnojamojo turto (NT) mokesčio planuojamų pakeitimų, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) dalijasi svarbia informacija apie numatytus pokyčius deklaravimo procese.

Kilus diskusijoms dėl nekilnojamojo turto (NT) mokesčio planuojamų pakeitimų, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) dalijasi svarbia informacija apie numatytus pokyčius deklaravimo procese.

REKLAMA

Kaip nurodo Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė, šiuo metu NT mokesčio deklaracijos sistema, kurią pildo gyventojai, yra „labai prasta“.

„Ji taip sumažinta, kad gyventojas turi įrašyti tik mokestinę vertę ir tarifą, tačiau nėra vardijami visi turtai. Jeigu gyventojas kažko neišvardijo arba pamiršo, kad kažką pardavė ar nugriovė, tiesiog tą pačią sumą kartoja, tai ten gali būti klaidos.

Pati sistema ir tvarka, kad vienas skaičius nurodomas, nevardinant visų turto vienetų, sudaro sąlygas, kad tose deklaracijose bus klaidos“, – pažymi D. Čibirienė.

Be to, ekspertė nurodo ir kitą niuansą – mokestinės vertės įrašymą. Pasak jos, ne visi gyventojai žino, kaip ir kur mokestinę vertę reikia „pasiimti“, todėl vedant duomenis gali suklysti.

„Jeigu žmonės suklysta ir nurodo mažesnę mokestinę vertę nei mokesčių inspekcija mato, tai tada ji rašo laiškus, kad mato didesnę vertę, prašome patikslinti. Bet kaip patikslinti ir kokią vertę jie ten mato – nesako, tu turi atspėti. Jeigu pateikus deklaraciją jau laiškų nerašo, vadinasi atspėjai arba uždeklaravai daugiau nei turėjai“, – atkreipia dėmesį specialistė.

Pokyčiai VMI sistemoje

Šiuo metu gyventojai savarankiškai pildo NT deklaraciją. Pasak VMI Mokestinių prievolių departamento vadovės Ingos Gedminienės, po deklaracijos pateikimo, gyventojų deklaruoti duomenys yra palyginami su VMI turimais duomenimis.

REKLAMA
REKLAMA

„Tais atvejais, kai yra nustatomi neatitikimai arba klaidos, gyventojai yra informuojami apie nustatytus trūkumus deklaracijoje ir turi ją patikslinti arba pateikti deklaruotus duomenis patvirtinančius dokumentus“, – nurodo I. Gedminienė.

Vis dėlto VMI atskleidžia, kad planai pokyčiams – jau yra, o įsigalioti turėtų jau šių metų pabaigoje.

REKLAMA

I. Gedminienė naujienų portalui tv3.lt nurodo, kad nepriklausomai nuo NT įstatymo pasikeitimų ateityje, VMI jau šių metų pabaigoje ketina supaprastinti gyventojų nekilnojamojo turto mokesčio (forma KIT715) deklaravimo procesą.

„Nors pati NT deklaracijos forma nesikeis, gyventojams ketiname pateikti preliminarią deklaraciją ir pažymą apie jų valdomą NT, pagal VMI turimus duomenis. Jei pateikti duomenys bus teisingi, žmogui reikės tik patvirtinti deklaraciją ir sumokėti mokestį.

Tuo atveju, jei informacija deklaracijoje nesutaps su gyventojo žiniomis (pvz., dėl mokesčio lengvatų, apie kurias VMI neturi duomenų), bus galima deklaraciją patikslinti pateikti tai pagrindžiančius dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA

Siekdami, kad deklaravimas būtų kuo patogesnis ir paprastesnis klientams, gyventojams teikiamos VMI specialistų konsultacijos telefonu ir internetu“, – komentuoja I. Gedminienė.

Valstybinė mokesčių inspekcija (Fotodiena/ Viltė Domkutė)

Kaip vertinami planuojami pokyčiai?

Apie planus supaprastinti deklaravimo sistemą gyventojams Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė atsiliepia teigiamai, pabrėždama, kad yra labai gerai, jog bus paliekama galimybė gyventojams deklaraciją patikslinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nes pradinėje versijoje buvo teigiama, kad jie suformuos tokią deklaraciją, kaip žemės mokesčio, kurios jau negalima bus judinti. Tai labai gerai, kad VMI į šitą dalyką pasižiūrėjo truputį kitaip, nes su NT yra niuansų, registre gali būti klaidų.

Pavyzdžiui, jeigu šeima dalinasi turtą per pusę, tai kiekvienas šeimos narys atskirai taikosi, neapmokęstinamą dydį ir kiekvienam atskirai įsijungia progresyvumas. Yra daug tokių niuansų, dėl kurių negalima formuluoti teisingos galutinės deklaracijos, kaip kad su žemės mokesčiu yra“, – atkreipia dėmesį ji.

REKLAMA

Iki lapkričio 15 dienos gyventojams reikės pateikti metines deklaracijas už 2025 metus. Nors D. Čibirienė nurodo, kad kol kas NT mokesčio niekas neskaičiuoja, nes metai nepasibaigia, tačiau duoda patarimą gyventojams, kaip palengvinti deklaravimo procesą.

„Šiandien dienai gyventojams vienas būdas yra – teikti paklausimus raštu mokesčių inspekcijai ir paprašyti pasidalinti informacija, kokias jie turi to gyventojo valdomo NT mokestines vertes. Nėra taip paprasta jas gauti, bet jeigu kelis kartus paprašius, gal kitam ir vieną kartą užtektų paprašyti, galima gauti“, – teigia ji.

REKLAMA
Turi būti streikai, peticijos, protestai
Palaukit vagys, reketirai, sukciai dar nepriime istatymo , gal nepriims , nes mes protestuosim nors rezimas ir neleidzia Lietuvoj
Mokesčių mokėtojas
Mokesčių mokėtojas
Blin bourokratai. Nrt nesugeba ikelti is registrų centro i deklaraciją, o eina sudetingisusiu keliu, zmobus pays traukia, o jie irgi traukia duomenis ir lygina. Didesnės nesamones negali buti. Tik VMI taip sugeba
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų