Trečiadienį Seimo narys, Laisvės partijos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino žinute, kad rengiamas partnerystę įteisinantis įstatymo projektas: „Laisvės gynėjų dieną leidžiame rengdami Partnerystės įstatymo projektą!“
Dalinasi pirminio Partnerystės įstatymo projekto detalėmis
Naujienų portalui tv3.lt T. V. Raskevičius patvirtino, kad projekto pirminis variantas jau rengiamas ir viešai bus pristatytas tik tuomet, kai bus suderintas tarp koalicijos partnerių. Jis mano, kad tai bus vasario pabaigoje.
Seimo narys dalinasi detalėmis pirminio Partnerystės įstatymo projekto, kurį rengia Laisvės partija. Jų rengiamo projekto pagrindas yra 2017 metų Aušrinės Armonaitės ir Viktorijos Čmilytės-Nielsen siūlytos Civilinio kodekso pataisos.
2017 metų pataisose partnerystė pateikiama kaip dviejų nesusituokusių asmenų bendras gyvenimas, kuriant šeiminius santykius neįregistravus santuokos, kuris grindžiamas nuolatinio emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagarbos, bendro vaikų auklėjimo ir panašiais ryšiais. Šie dalykai lieka ir dabar rengiamame projekte.
„Šie punktai liks (Partnerystės įstatymo projekte – aut. past.). Partnerystė yra apibrėžiama pagal Konstitucinio teismo suteiktą šeiminių santykių turinį. 2017 metais buvo cituojamas 2011 metų nutarimas. 2019 metais KT buvo patikslinęs savo apibrėžimą. Partnerystė bus bendras partnerių gyvenimas nesudarius santuokos.
Tai bus dviejų žmonių apsisprendimas, kada jie nusprendžia tą partnerystę įregistruoti. Niekas to turinio netikrins, tai bus dviejų žmonių apsisprendimo klausimas. Bet tas apibrėžimas pirminiame variante kol kas yra įtrauktas“, – teigė Seimo narys.
Pasak T. V. Raskevičiaus, kadangi registruota partnerystė bus neutrali lyties pagrindu – ją galės sudaryti ne tik tos pačios lyties poros, bet ir skirtingų lyčių poros.
„Akivaizdu, kad skirtingose lyties porose gali būti ir augti vaikai, tie vaikai gali būti bendri, todėl partnerystė turi nustatyti tam tikrą teisinį režimą, pavyzdžiui dėl tėvystės ar motinystės pripažinimo, kai vaikai gims ne santuokoje, o partnerystėje. Šie klausimai bus reguliuojami.
Tačiau jie jokiu būdu nesuteiks įsivaikinimo galimybės šiame etape tos pačios lyties poroms, nes kol kas, pagal Lietuvos teisės aktus, įsivaikinimas yra rezervuotas tik susituokusioms poroms“, – teigė parlamentaras.
Pirmiausia siekia sureguliuoti praktinius klausimus
Anot T. V. Raskevičiaus, pirmiausia, pagrindinis tikslas yra sureguliuoti praktinius klausimus.
„Paveldėjimo teisė, teisė susižinoti sveikatos įstaigose, Baudžiamojo proceso visos garantijos, kurios yra taikomos šeimoms nariams, kad jos galiotų ir registruotiems partneriams.
Galbūt skirtumas nuo 2017 metų, kad mes šį kartą koncentruosimės į registruotos partnerystės institutą. Esame numatę registraciją pirminiame variante Civilinės metrikacijos įstaigose partnerystę galės registruoti tiek tos pačios lyties asmenys, tiek skirtingų lyčių asmenys.
Pagrindinė paradigma, ties kuria mes dirbame rengdami šį įstatymo projektą, kad teisių ir pareigų apimtis būtų kaip įmanoma platesnė“, – teigė Seimo narys.
Pasak T. V. Raskevičiaus, jo komandos rengiamas projektas remiasi Konstitucinio Teismo jurisprudencija, kad partnerystė yra tada, kai kuriamas bendras gyvenimas nesudarius santuokos.
„Laisvės partijai patikėta užduotis parengti pirminį variantą, koks yra mūsų matymas. Tikriausiai teisių ir pareigų apimtis mūsų variante bus kiek įmanoma platesnė“, – teigė Seimo narys.
Ar priėmus Partnerystės įstatymą šeima galėtume vadinti ir tos pačios lyties asmenis?
Seimo narys T. V. Raskevičius teigė, kad koalicijoje buvo aptartas šis klausimas.
„Šiame etape mes atsiribojame nuo bet kokios pretenzijos apibrėžti šeimos santykius. Šeimos santykių apibrėžimas nėra teisinio reguliavimo dalykas. Tą kiekvienas žmogus padaro individualiai ir apsisprendžia, kas yra jo šeima.
Mūsų projekto tikslas – sureguliuoti partnerių tarpusavio santykius per teisių ir pareigų prizmę“, – sakė parlamentaras.
2017 metais A. Armonaitės ir V. Čmilytės-Nielsen projektas palaikymo nesulaukė ir po pateikimo Seimo nariai jį atmetė. Tačiau šį kartą T. V. Raskevičius tikisi, kad bus kitaip ir Seimas palaikys.
Kitą savaitę projektą ketina svarstyti koalicija
Kitą savaitę, anot T. V. Raskevičiaus, projektas bus perduotas koalicijos partneriams. Po koalicijos svarstymo ketinama eiti tartis su opozicijoje esančiomis frakcijomis.
„Peržiūrėti, suderinti, išsakyti savo poziciją. Tada tikriausiai vasario mėnesį vyks tokios intensyvios koalicinės derybos dėl to, kad suderintume tokį įstatymo projektą, kuris būtų priimtinas visiems koalicijos partneriams ir turėtų potencialą koalicijoje surinkti kuo įmanoma didesnį skaičių balsų“, – sakė jis.
Civilino kodekso pataisos, pasak politiko, turėtų būti užregistruotos vasario pabaigoje. Kovo mėnesį planuojama pereiti pateikimo stadiją Seime.
„Tai jis (pateikimas – aut. past.) tikrai turėtų įvykti. Neabejoju, jei mums pavyktų pateikti, tai oponuojančios grupės inicijuos labai plačią diskusiją. Tikiuosi, kad ji bus kokybiška ir pavyks surasti tinkamus sprendimus šiai problemai.
Projekte mes įrašėme įsigaliojimo datą nuo liepos 1 d., bet yra yra įvairių procedūrų, kai gali prašyti ekspertinės nuomonės, klausymus organizuoti.
Jei pavyktų priimti šį įstatymą, labai tikiuosi, kad šiais metais, rudens sesijoje gali pavykti tai padaryti. Jei priimtų šį įstatymą, tai man atrodo, kad Lietuva kitą dieną atsibustų truputį kitokia.
„Atsibustų kitokia dėl labai paprastos priežasties, nes tiek daug diskutuojam ir sulaužome iečių dėl vertybinių klausimų. Priėmus partnerystę žmonėms pamatytų, kad iš esmės niekas nepasikeitė, gyvenimas eina ta pačią vaga, tik tam tikra visuomenės grupė, tam tikri žmonės visuomenėje jaučiasi teisiškai saugesni. Toks turėtų būti mūsų politikų darbas – apsaugoti visas visuomenės grupes, nepriklausomai nuo to, ką galbūt mes vienas apie kitą privačiai manome“, – sakė T. V. Raskevičius.
Civiliniame kodekse galimybė įteisinti partnerystę yra numatyta dar 2001 m. Visgi, partneryste pagal tą reglamentavimą galėtų pasinaudoti tik skirtingų lyčių asmenų poros.
Tačiau iki šiol nėra priimtas partnerystę reglamentuojantis įstatymas, todėl partnerystės negali registruoti nei skirtingų, nei tos pačios lyties asmenys.