Šiandien 12 val. sostinės Gedimino prospekte prasidėjo policijos bendruomenės eisena, skirta paminėti Policijos – angelų dieną.
Minia prie Vilniaus katedros susirinkusių pareigūnų, nešini Lietuvos policijos profesinės sąjungos (LPPS) vėliavomis bei kartu lydimi savo ištikimų tarnybinių šunų pradėjo savo eiseną iki Seimo rūmų.
Tiesa, nors pareigūnų veiduose nestinga geros nuotaikos ir šypsenų, tačiau šia eisena pareigūnai taip pat nori atkreipti dėmesį ir į prastą Lietuvos policijos bendruomenės situaciją šalyje.
„Mūsų toks žingsnis daromas, bandant galbūt paskutinį kartą susitarti su politinėmis partijomis ir atkreipti tiek politinių partijų, tiek visuomenės dėmesį apie ne tik, kad prastą, bet dar vis žemyn riedančią policijos sistemą“, – sako LPPS pirmininkė Roma Katinienė.
Anot jos, Lietuvos policijai trūksta valstybės skiriamo finansavimo. Nepasitenkinimą kelia ir per maži pareigūnų atlyginimai, kurie, pasak R. Katinienės, didžiąją dalimi nesiekia net šalies vidurkio, o ne vienas policijos pareigūnas už savo darbą negauna ir 1000 eurų per mėnesį. Skundžiamasi ir mažinamomis socialinėmis garantijomis ir nepamatuotai vykdomais ir nekontroliuojamais pokyčiais.
„Dėl to atsiranda dideli darbo krūviai, demotyvacija ir profesija praranda savo patrauklumą. Tai policijos pareigūnai jau metus laiko sako, kad sėdime dugne ir maskatuojame kojomis. Tai mes iš tikrųjų norime, kad šiandien įvyktų lūžis ir mes galbūt atsispirsime nuo to dugno“, – aiškina R. Katinienė.
Siekia, kad profesija pasidarytų patraukli
R. Katinienė teigia, kad didelį smūgį pareigūnų profesijai sudavė atlikti pakeitimai vidaus tarnybos statute bei šiais metais pateiktas pensijų įstatymo projektas, kuriuo numatoma mažinti pareigūnų galimybę išeiti į pensiją.
Šiuo metu į pensiją gali išeiti pareigūnai, tarnyboje atitarnavę 25 metus. Tačiau įstatymo projekte siūloma, kad pensiją policininkai galėtų gauti tik sulaukę 55 metų amžiaus.
„Matant dabartines tendencijas (...) nemaža dalis net neištarnauja iki 55-erių“, – sako LPPS pirmininkė.
Problemų kelia ir tai, kad šiuo metu itin trūksta ir patirtį turinčių policijos pareigūnų, o tai, pasak R. Katinienės, parodo, kad pastarąjį dešimtmetį vykdytos reformos padarė didelę žalą policijos bendruomenei.
„Šiai dienai mes matome, kad problema ne tik pritraukti naujus žmones į policijos sistemą, bet net ir atėję, po metų policijos mokyklos pareigūnai, atitarnavę kelis mėnesius, pamato, kad tarnyba visiškai neatitinka lūkesčių ir ją palieka“, – teigia R. Katinienė.
Todėl LPPS pirmininkė mano, kad pirmiausia reikėtų ieškoti būdų, kaip padidinti pareigūnų gaunamų socialinių garantijų skaičių, o pareigūno profesija vėl taptų patrauklia.
„Siekiame su politinėmis partijomis susitarimo ir ilgalaikės strategijos dėl policijos finansavimo, darbo užmokesčio augimo, teisės aktų, socialinių garantijų ir visų kitų priemonių, kurios 5-10 metų laikotarpyje policijos sistemą padarytų patrauklia. (...) Galbūt galima būtų paskatinti surasti priemokų, kad tie, vadinami patirtį turintys mentoriai, liktų tarnyboje ir savo tarnybos laiką skirtų pareigūnų parengimui, patirties perdavimui“, – aiškina R. Katinienė.