Juodkrantėje atostogaujanti Seimo narė, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė išėjusi su šeima pasivaikščioti po ten augančius pušynus nustėro. Palei vieną taką moteris išvydo kraupų vaizdą – kiek akys užmato pažymėti medžiai, o tai reiškia, kad jie netrukus bus nupjauti.
Galvojo, kad ties autostradą
„Einam mes savo tradicinį ratą ir matom, kad vyksta didžiuliai darbai, sužymėti kuoliukai, dar iš pradžių ten keli medžiai pažymėti, bet kuo toliau einam, tuo daugiau tų medžių. Matosi, kad kelio ribos labai keisis. Pirminė mintis – kas čia dabar, autostrada bus tiesiama?“ – nuostabos neslėpė Seimo narė.
Moteris kreipėsi į įvairiausias institucijas ir gavo atsakymą, jog taip yra tvarkomas į Nidą vedantis dviračių takas.
Jis drieksis čia platinamos gatvės dalimi, o šalia nutįs pėsčiųjų takas, kuris nuo gatvės bus atskirtas smėlio juosta. Ji ir atsiras vietoj medžių. O darbai jau prasidėjo.
„Tikrai suprantu, kad dviračių taką reikėjo seniai sutvarkyti ir labai džiaugiuosi, kad jis yra tvarkomas. Tačiau, kai sužinojau, kad lygiagrečiai bus tiesiamas pėsčiųjų takas viso medyno ir samanų sąskaita, man klyla labai daug klausimų“, – dėstė A. Gedvilienė.
Meras: skaudu girdėti
Neringos meras aiškina, jog dar prieš 15 metų miškininkai, Aplinkos ministerijos darbuotojai, Nacionalinio parko atstovai bei visuomenė sutarė, kad Kuršių nerijoje miškas nėra prioritetas.
„Dar skaudžiau girdėti, kai dėl infrastruktūros, kuri dešimtims tūkstančių dviratininkų ir automobilių vairuotojų pagerintų atvykimą į Neringą, dėl keletos medžių, pradedame kelti didžiulius ginčus“, – tvirtino Darius Jasaitis.
Neringos meras apskritai nesupranta kilusio šurmulio. Jis rodo į vieną plynlaukę – čia buvo iškirsti šimtai medžių ir vien tam, kad važiuojantiems pro šalį atsivertų gražus vaizdas. Tada, anot mero, niekas kirtimams neprieštaravo ir klausimų nekilo.
„Rezervate esame išpjovę virš 300 hektarų miško. Ir darbai buvo atliekami, nepykit, vikšriniais traktoriais. Tam, kad būtų gražiau. Pjauname miškus dėl grožio, o kai reikia nupjauti dėl takelio, iškeliame didžiausiu burbulus“, – kalbėjo meras.
Gyventojai nesutaria
Neringiškiai šiuo klausimu pasidalino į dvi stovyklas. Vieniems medžių gaila, kiti nemato nieko blogo, jei dalies jų neliks:
„Medžių mes turim labai daug. Gal žmonėms reikia duoti vietos?“
„Aš manau, kad medis svarbiau. Medis, kol užauga, jam reikia oho kiek laiko. O dviratininkai... Aš ne prieš dviratininkus, bet medis yra aukščiau.“
„Važiuoja žmonės su šeimom, su mažais vaikais ir pirmiausia yra saugumas. O medžius mes atsodinsim.“
Prioritetas – saugumas
Ir iš tiesų, anot mero saugumo klausimas labai aktualus. Esą prie dviračių tako nukirstus medžius darbininkai išsiveš, bet kitose vietose Nacionalinio parko atstovai reikalauja nukirstus medžius palikti pūti ten, kur augo.
„Tikrai kartais keistai atrodo važiuojant pagrindiniu keliu, jog šalia pat kelio guli nupjauti medžiai. Visko būna – ir stirna iššoka, ir kažko reikia į šalikele pavažiuoti, tai visiška kliūtis. Tačiau kalbant su kelininkais sako, kad tai yra Nacionalinio parko reikalavimas – nupjauti medį ir palikti toje vietoj kur nupjautas“, – dėstė D. Jasaitis.
O štai eismo specialistai sako, kad tokios rietuvės kelia didžiulį pavojų gyvybei. Pavojingi ir apskritai šalikelėse augantys medžiai. Ypač Neringoje, kur per kelią mėgstančių lakstyti laukinių žvėrių gamtininkai skaičiuoja šimtais.
„Medžiai turėtų būti atitinkamu atstumu nuo kelio. Nuo tam tikrų objektų, ten kur yra pavojinga. Reikėtų nepamiršti, kad svarbu ne tik gerai matyti, nepamirškim ir gyvūnų, kurie gali išbėgti iš už medžio, o mes galim nepastebėti“, – tikino „Eizos“ mokymo centro instruktorius Tomas Žemgulis.
Iš viso Neringoje per penketą metų jau iškirsti 500 hektarų miško. Taip pat ir rezervate.
Daugiau detalių – aukščiau esančiame vaizdo įraše.