VSD paviešino tris video pasakojimus, kurie paremti tikrais faktais iš verbavimo istorijų. Taip norima atkreipti visuomenės dėmesį, kad šios istorijos gali tapti bet kurio Lietuvos piliečio istorija, kadangi kiekvienas iš mūsų yra potencialus priešiškų tarnybų taikinys.
Pirmame vaizdo įraše pasakojama istorija, kaip žvalgybos tarnybos bando užverbuoti į Baltarusiją giminių aplankyti važiuojančius Lietuvos piliečius.
„Bent du kartus per mėnesį vykstu aplankyti Gardine gyvenančio tėvo. Baltarusiai pasienyje yra mane apklausę. Klausė, kodėl keliauju į Baltarusiją, ar pažįstu Lietuvos pareigūnų. Atsakiau, kad taip, pažįstu.
Tėvelis susirgo, važiavau aplankyti. Pasieniečiai išlaipino, manęs laukė civilio drabužiais vilkintis vyras, kreipėsi vardu, pasiteiravo, kaip tėvelio sveikata. Keista, žinojo, kad planuoju vežtis jį į Lietuvą. Užsiminė, kad pažįsta gydytojų, kurie galėtų padėti tėveliui. Paprašė mano pagalbos – liepė į mano baltarusišką telefoną įsivesti jo numerį ir kitą kartą kai atvyksiu, susisiekti, papasakoti apie padėtį Lietuvos pasienyje. Nurodė neskambinti iš Lietuvos.
Bandžiau atsisakyti, tada jis pasakė, kad tėveliui gali nepavykti išvažiuoti iš Baltarusijos, o man – įvažiuoti. Išsigandau, įsivedžiau jo numerį“, – pasakoja moteris vaizdo įraše.
Toks priešiškai prieš Lietuvą nusiteikusių valstybių žmonių verbavimo būdas – tik vienas iš daugelio galimų. Be Baltarusijos Lietuva tapo ir Rusijos bei Kinijos žvalgybų taikiniu.
„Į Rusiją ar Baltarusiją dažnai keliaujantys Lietuvos piliečiai vertinami kaip lengvai pažeidžiami, nes jų asmeniniai, verslo ir kiti interesai priklauso nuo Rusijos ir Baltarusijos žvalgybos tarnybų sprendimo leisti jiems lankytis šalyje“, – rašoma VSD pranešime spaudai.
Verbuoja per socialinius tinklus
Nebepasitenkindama vien tik informacinėmis atakomis ar propagandos akcijomis, Rusija Vakaruose įgyvendina agresyvias žvalgybos operacijas, tokias kaip diversijos, vandalizmas, kibernetiniai išpuoliai. Paskutiniu metu žmonių verbavimui aktyviai naudojami socialiniai tinklai. Istoriją, kaip užsienio žvalgybos verbuoja lietuvius per socialinį tinklą „LinkedIn“, papasakojo antrajame VSD paskelbtame vaizdo įraše. Kaip priešiškos valstybės per socialinius tinklus „Facebook“ ar „Telegram“ verbuoja žmones agresyvioms operacijoms, papasakojo trečioje istorijoje.
Priešiškų valstybių žvalgybas pirmiausia domina valstybinių institucijų darbuotojai, teisėsaugos pareigūnai, kariškiai, politikai, žurnalistai, kurie dėl savo pareigų gali turėti dominančios informacijos arba reikiamų kontaktų.
„Vis tik, nereikėtų apsigauti – priešiškų tarnybų verbavimo taikiniais tampa ir asmenys, kurie nedirba su slapta ar jautraus pobūdžio informacija, bet gali atlikti įvairias kitas užduotis. Pavyzdžiui, stebėti karinius, energetikos ar kitus strategiškai svarbius objektus, platinti propagandinę informaciją socialiniuose tinkluose, vykdyti diversijas ar vandalizmo aktus, atlikti tarpininkų su kitais užverbuotais agentais funkcijas ar teikti kitą reikiamą pagalbą“, – komentuoja VSD atstovai.
Grėsme gali tapti radikalūs baltarusiai Lietuvoje
VSD įspėja, kad baltarusių žvalgyba gali verbuoti Lietuvoje esančią baltarusių diasporą, kurią sudaro daugiau nei 60 tūkst. Baltarusijos piliečių. Grėsmę Lietuvos nacionalinio saugumo interesams kelia į Lietuvą atvykę Baltarusijos piliečiai, kurių ryšys su Baltarusijos žvalgyba nėra nutrūkęs.
Baltarusių diasporos Lietuvoje didėjimas, be kontržvalgybinių grėsmių, kelia ir kitų rizikų, pavyzdžiui, tarp šios diasporos atstovų yra radikalias politines ideologijas propaguojančių asmenų. Atgarsio Lietuvos informacinėje erdvėje sulaukia litvinizmo – radikalios baltarusių šovinizmo atšakos – sekėjų vieši pareiškimai.
2023 m. antrojoje pusėje Lietuvoje sulaikyti keli Lietuvos piliečiai, įtariami bendradarbiavimu su Baltarusijos žvalgybos institucija. Jiems pareikšti įtarimai šnipinėjus.
Visą pirmąją istoriją pamatykite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
Lietuva jum turi žinutę: ruskij vojenij korabl idi nahui