Dar neseniai visą Lietuvą anykštėnai juokino už Europos Sąjungos pinigus nusipirkę abejotino naudojimo pirkinį Šventosios vagai šienauti. Už mėlyną vandens šienapjovę 75 tūkstančius eurų pakloję valdininkai net kelis kartus mėgino pradėti upės šienavimo darbus. Bet turkiška vikšrinė technika ėmė byrėti akyse jau po pirmų bandymų. Dėl neveikiančios amfibijos kaltų neliko, o savivaldybei teko samdyti štai šiuos privačius pjovėjus iš Kauno.
Bet, panašu, kad ant to paties grėblio užlipo ir Panevėžys. Štai nuo pavasario Aukštaitijos komunalininkų kieme mėlynuoja identiška mašina. Tanką primenanti amfibija taip pat pirkta už Europos Sąjungos pinigus iš tų pačių tiekėjų Kaune. Ant šono užklijuotas logotipas liudija turkišką mašinos kilmę.
„Kol kas jis tik tiek, kad stovi mūsų kieme, jis atvežtas, nupirktas ir dabar, kiek žinau, žmogus operatorius šito aparato turi turėti tam tikrus specialistų leidimus“, – sako komunalininkų vadovas Rolandas Ramūnas.
„Jei jis neveiks, ieškosim būtų, kad veiktų, bet tikimės, kad veiks. Turim kažkokį garantinį laikotarpį, ne 7 metus, bet reikia sutartį žiūrėti“, – taiga administracijos vadovas Tomas Jukna.
Naujasis panevėžiečių pirkinys kainavo panašiai kaip Anykščiams – apie 80 tūkstančių eurų. Tačiau būtų graudu, jei ne juokinga – ir Panevėžio savivaldybė pirmiausia skubėjo įsigyti techniką, o paskui pradėjo galvoti, kas stos už vairalazdžių. O stotis nėra kam.
„Šio įrenginio operatorius turi turėti specialų leidimą dirbti vidaus vandenyse su tam tikra technika. Turbūt, kad reikia laivavedžio teisių“, – pridūrė R. Ramūnas.
Ėmus domėtis pavasariniu savivaldybės pirkiniu paaiškėjo, kad amfibiją pardavę kauniečiai ją Nevėžyje jau išmėgino. Pirmas bandymas net buvo nufilmuotas. Bet kadangi šienapjovei sunkiai sekėsi įveikti upės srovę, savivaldybė šiuo reginiu nepuolė girtis. Kalbama, kad mašiną po to teko remontuoti.
„Negaliu atsakyti, ką taisė, turbūt kiekvieną techniką norint priduoti reikia iki galo užbaigti“, – kalbėjo R. Ramūnas.
„Pirmas bandymas buvo rangovai parodė jos veikimą, o šiai dienai, kad galima būtų legaliai pjauti, reikia turėti tam teisę vairuoti“, – sako T. Jukna.
Panevėžiečiams toks savivaldybės neūkiškumas nesuvokiamas. Mat už Europos Sąjungos lėšas nupirktos mašinos miestas mažiausiai 5 metus negalės nei parduoti, nei nuomoti. O jei technika lūš taip, kaip Anykščiuose, Nevėžio upė ir toliau šitaip linguos lyg pieva.
Štai, ką apie tai sakė žmonės:
„Reikia žiūrėti, ką perki.“
„Tegul galvą persišviečia tokius pinigus mokėti, čia su dalgiu greičiau nupjausi.“
„Jei pirko, tai jos nesimato, ką ji daro? Nes stovi nuo pavasario. Tai blogai, kad stovi, vadinasi, paskirties neatlieka.“
„Būtinai reikia valyti, nes Nevėžis baigia visas apaugti, baisu kas darosi.“
Dabar jau abejojama, ar toks pirkinys savivaldybėms iš viso reikalingas. Štai Anykščiuose nusamdyti privatūs upės šienautojai už vagos išvalymą užsiprašė 1500 eurų. O kadangi lūžtanti technika kainavo 75 tūkstančius eurų, už tokią sumą paslaugas savivaldybė nesukdama galvos galėtų pirkti 20 metų į priekį.