Jau netrukus į Vilnių atskris pirmosios užsienio delegacijos – net 40 valstybių vadovai, kurie dalyvaus NATO viršūnių susitikime. Iš viso Vilniaus oro uoste dislokuotos trys „Patriot“ baterijos, kurios yra prijungtos prie Lietuvos oro erdvės stebėjimo ir oro gynybos sistemų. „Patriot“ saugos Vilnių nuo galimų Rusijos provokacijų.
Šios sistemos bus ne vienintelės, kurios saugos Lietuvos dangų NATO viršūnių susitikimo metu.
Tam bus panaudotos ir „Nasams“ sistemos, mūsų kito sąjungininko – Ispanijos. Ir turėsime trumpo nuotolio sistemas, taip pat visą kompleksą oro gynybos sistemų.
„Patriot“ iš labai toli sugeba identifikuoti priešišką raketą ar orlaivį, tuomet sekti ir atakuoti 2 rūšių taikinius.
Tai vienos brangiausių oro gynybos sistemų pasaulyje. Jos gali kainuoti milijardus eurų priklausomai nuo komplektacijos. Ne ką mažiau įspūdingi ir jų sugebėjimai. Mat prieš 6-erius metus Rusijos kariuomenė pristatė viršgarsinę raketą „Kinžal“, kurią Putinas vadino nenugalima. Kol iš Amerikos Ukraina negavo „Patriot“. Šios sistemos sugebėjo numušti rusų raketą.
„Trys „Patriot“ baterijos, po 4 paleidėjus, tai bendras skaičius – 12. Jie veikia kaip vienas vienetas. Valdymas vieneto vyksta iš bataliono vadavietės ir, žinoma, jungiasi į mūsų operacijų valdymo centrą, per lietuvišką karinių oro pajėgų centrą ir išeiname į pilną NATO liniją“, – pasakojo Lietuvos karinių oro pajėgų vadas Antanas Matutis.
Lietuva sieks, kad šios oro gynybos sistemos čia būtų dislokuotos rotaciniu pagrindu – saugotų dangų ne vien NATO suvažiavimo metu.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.