Valdantieji, paklausti apie papildomas lėšas ambicingų tikslų įgyvendimui, per daug į kalbas nesileidžia ir žada detales atskleisti vėliau.
Tik prasitaria, kad turtingiausiųjų laukia didesni mokesčiai, tačiau, kiek turi uždirbti, kad tave naujieji valdantieji laikytų turtingu – taip pat atsakymo nėra.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Prieš ketverius metus Šimonytė rinkėjams pristatė 123 puslapių pažadų tekstą. Šiemet rinkimus laimėjusių socialdemokratų, demokratų „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušros“ pristatyta programa perpus trumpesnė, nei konservatorių Vyriausybės – 64 puslapių. Tačiau joje pažadų netgi daugiau. O pažadai – spalvingesni vieni už kitus.
„Na, natūralu, to ir reikėjo tikėtis, nes čia yra politiko menas. Vieną kalbėti, o kitą dalyką daryti. Bet paskui jie tegul nesistebi, kodėl kitą kartą jiems rinkėjai mandato nepatiki“, – komentuoja ekonomistas Algirdas Bartkus.
Ekonomistas Algirdas Bartkus taip apibūdina Vyriausybės programą, kurioje daug dėmesio skiriama mokestiniams pakeitimams. Nors per rinkimus apie tai, kad didins mokesčius, būsimieji valdantieji nekalbėjo.
„Mes nekalbam apie reformą, mes kalbame apie sutvarkymą netolygumų, nesklandumų, kas yra mokestinėje sistemoje“, – sako Seimo pirmininkas Saulius skvernelis.
„Kalbėti mokesčius ir sakyti: imkite mus, tai tikrai nėra pati geriausia rinkiminė strategija. Visada norisi kažką dalinti. Bet už tą dalinimą reikia susimokėti“, – aiškina politologas Ainius Lašas.
Apmokestins turtinguosius
Gintauto Palucko vadovaujama Vyriausybė programoje žada progresyvesnius mokesčius, kiekvienais metais didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), naikinti automatinį įtraukimą į II-ą pensijų pakopą, didinti algas viešajam sektoriui, gynybai – daugiau nei 3,5 procento. Be abejo, socdemai žada daugiau lėšų ir keliams. Tačiau naujų ar didesnių mokesčių socialdemokratai taip pat nežadėjo.
„Socialdemokratai lygiai taip pat sakė, kad nebus jokių mokestinių naktinių reformų ar kažkokių radikalių sprendimų, nes tam reikalingas platus palaikymas tiek Seime, tiek visuomenės“, – kalba Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas.
„Viskas didės, viskas bus gerai. Ir viskam reikės pinigų, labai daug brangių pasiūlymų yra. Tačiau kas tai sudarytų, kokiomis tvariomis pajamomis tai bus užpildyta – absoliučiai nieko nepasako. Apart vieno sprendinio – turtingų asmenų apmokestinimas“, – teigia konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė.
Naujoji valdžia išties ruošiasi apmokestinti turtingus gyventojus. Kas uždirbs daugiausiai – tie ir mokės daugiausiai mokesčių. Nuo verslo iki gyventojų.
„Verslas, stambų ir turtingą verslą atstovaujantys asmenys pradės sakyti, kad pabėgs žvaigždės iš Lietuvos, ko jie nepadarys. Nes žvaigždės Lietuvoje turi turtą, kas reiškia, kad jie pakliuvę į tokį „kapkaną“, kuris leidžia jiems uždėti papildomus mokesčius“, – sako ekonomistas Bartkus.
„Kažkoks progresyvumas visada, man atrodo, yra teisingas ir tinkamas, lengvai apginamas. Tik klausimas, koks jis turi būti. Ir kiek mes turime iš veiklesnių ir sėkmingesnių žmonių nugręžti“, – komentuoja politologas Lašas.
Numatė PVM mažinimą
Tik socialdemokratai ir demokratai nė žodžiu neužsimena, kam teks mokėti didesnį pajamų mokestį, ir nuo kiek pajamų žmonės jau bus laikomi turtingaisiais.
„Nuo ypač didelių pajamų, taip aš pasakyčiau“, – sako Skvernelis.
Iš viešojoje erdvėje esančių pasisakymų galima daryti prielaidą, kad naujoji valdžia kalba apie tuos, kurie popieriuje uždirba apie du su puse tūkstančio eurų ir daugiau. O tai šiek tiek daugiau nei pusantro tūkstančio eurų į rankas arba vos keletu šimtų eurų daugiau nei vidutinis atlyginimas šalyje.
Socialdemokratų suburta koalicija numačiusi ir pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mažinimą – daržovėms ir vaisiams nuo 21 procento iki 9 procentų. Tai leistų gyventojams nuo krepšelio kainos, ekonomistų skaičiavimu, sutaupyti 10 procentų.
„Greičiausiai bus taip, kad maistas atpigs pritaikius PVM lengvatą, bet žmonės savo įpročių nepakeis. Jie pirks tą patį, o sutaupytas lėšas skirs kažkam kitam“, – svarsto A. Bartkus.
Socialdemokratų suburta koalicija jau nuo pirmų dienų kalbėjo, kad antrosios pensijų pakopos reforma – šios Vyriausybės prioritetas. Ir ši valdžia esą ruošiasi naikinti automatinį įtraukimą į pensijų pakopą. Tiesa, ar gyventojai galės pasiimti pinigus, dabar neužsimena nė žodžiu.
„Yra milijonas keturi šimtai tūkstančių dalyvių. Turtas, kuris ten sukauptas, tai yra 8,2 milijardo. Vidutiniškai ten yra vienam individui netoli 6 tūkstančių eurų“, – kalba ekonomistas.
„Tai yra įvairių niuansų, kuriuos mes turime nuspręsti. Pirmiausia, kaip pasiimti, su valstybės prisidėjimu ar ne? Ar apmokestinti gyventojų pajamų mokesčiu, ar ne? Tai yra daug klausimų, į kuriuos reikia atsakyti“, – komentuoja paskirtoji socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Gerins sąlygas šeimoms
Bene aktualiausias klausimas – spartesnis šalies gynybos stiprinimas. Vyriausybė tikisi pasiekti daugiau nei 3,5 procento BVP kitų metų biudžete. Tačiau, kaip tai padarys – nekalba. Pinigų gynybai lyg ir tikisi gauti iš turtingųjų apmokestinimo.
Tad Vyriausybei, pasak opozicijos, gali tekti skolintis ir už nemažus procentus, arba rinkėjai vėl bus apgauti. Peržvelgus Vyriausybės programą, pavyko aptikti keletą šaltinių, iš kur valdantieji ketina paimti pinigų. Pavyzdžiui, žada kovoti su šešėliu – PVM grobstymu, nes esą dabar nesurenka ketvirtadalio šio mokesčio, o tai maždaug milijardas eurų per metus.
Valdantieji ruošiasi gerinti sąlygas šeimoms: didins ir vaiko priežiūros išmokas, ir vaiko pinigus, mažins mokestinę naštą vaikus auginančioms šeimoms. Tiesa, iš kur gaus pinigų – vėl neaišku. Dar vienas punktas, kur neaišku, ką valdantieji apskritai ketina daryti – ruošiasi naikinti dalį mokestinių lengvatų.
„Atskirų mokesčių ar jų rūšių, ar jų pakeitimų aš tikrai nekomentuosiu. Nes tai turi daryti visa Vyriausybė“, – tikina Paluckas.
„Lengvatų dalis, kurios būtų naikinamos, yra migla ir dūmų uždanga. Nepraskleidžiama. Tai, man atrodo, kad Europos Komisijai pradės raibuliuoti akyse ir kraujo spaudimas pakilti, kai pamatys mūsų Vyriausybės programą“, – tikina Mindaugas Lingė.
Socialdemokratai su koalicijos partneriais ruošiasi ir kelius šalyje sutvarkyti. Tam netgi atskirą kelių fondą ketina įkurti.
Dar vienas įdomus punktas Vyriausybės programoje – valdžia ketina kelti atlyginimus mokytojams, statutiniams pareigūnams. Tačiau nė žodžiu neužsimena apie didesnius atlyginimus medikams.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.