G. Nausėda paskelbė tris asmeninius gydytojus: Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Skubios medicinos centro vadovas Andrių Klimašauską, Centro poliklinikos šeimos gydytoją Aušrą Apanavičienę ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektorių Remigijų Žaliūną. Du pirmieji gydytojai prezidento sveikata rūpinsis Vilniuje, o „MG Baltic“ korupcijos byloje minimas R. Žaliūnas G. Nausėdą prižiūrės Kaune.
Įdomu tai, kad pagal Lietuvos Respublikos prezidento įstatymą G. Nausėdai gali būti skiriami tik du asmeniniai gydytojai, kuriuos teikia sveikatos apsaugos ministras, suderinęs su prezidentu. Už gydytojų suteiktas paslaugas moka Prezidento kanceliarija. G. Nausėda pasirinko tris ir tai padarė planuotai.
„Išrinktasis Prezidentas konkrečius gydytojus vertino ir rinkosi atsižvelgdamas į pasiūlytų kandidatų kompetencijas ir patirtį. Priimtas sprendimas pasirinkti po vieną mediką iš Vilniaus ir Kauno, tuo pripažįstant abiejų didžiųjų Lietuvos medicinos centrų svarbą. Išrinktasis Prezidentas taip pat pageidavo nenutraukti ryšių su ilgamete Nausėdų šeimos gydytoja“, – asmeninių gydytojų pasirinkimo motyvus vardijo G. Nausėdos rinkimų štabo komunikacijos vadovas Aistis Zabarauskas.
Ilgametė Nausėdų šeimos gydytoja A. Apanavičienė šeimos sveikata besirūpina jau 25 metus.
Dabartinės šalies prezidentės D. Grybauskaitės sveikata rūpinasi du asmeniniai gydytojai: Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos gydytoja Jolita Jakutienė ir gydytojas dr. doc. Vytautas Kasiulevičius. Kadenciją baigusio V. Adamkaus ir jo žmonos Almos sveikata rūpinosi vienintelis Remigijus Valdemaras Nargėla, buvęs žymus Lietuvos pulmonologas. Pastarasis prieš trejus metus netikėtai mirė.
Asmeninis gydytojas yra būtinybė
Asmeninius gydytojus Lietuvoje pagal įstatymus gali turėti tik šalies prezidentas. Tokia privilegija negali pasigirti nei premjeras Saulius Skvernelis, nei Seimo pirmininkas. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriaus Lauro Bielinio, toks sprendimas yra logiškas.
„Aš manyčiau, kad turėti asmeninį gydytoja yra tokia tradicija, kuri ateina iš prezidentizmo kultūrų, europinių kultūrų. Asmeninio gydytojo poreikis iškyla kaip išskirtinė politinė savybė. Kodėl ji susidėliojo – man sunku paaiškinti.
Iš kitos pusės prezidentą pakeisti yra be galo sunku. Daug lengviau pakeisti yra Seimo pirmininką, jau nekalbant apie premjerą, kuris apskritai labai lengvai nušalinamas. Jeigu prezidentas tampa neįgalus arba nušalinamas, jo pareigas laikinai eina Seimo pirmininkas. Tokiu atveju greičiausiai ir Seimo pirmininkui turėtų būti paskirtas asmeninis gydytojas“, – sakė politologas.
Tiesa, asmeninių prezidento gydytojų darbo tvarka nėra įstatymais reglamentuota. Kada tikrintis sveikatą, kokius tyrimus atlikti sprendžia pats šalies prezidentas. Taip pat jis turi teisę su sveikata susijusios informacijos neviešinti. Šia teise aktyviai naudojasi D. Grybauskaitė.
O štai V. Adamkus kasmetinio sveikatos patikrinimo rezultatus skelbdavo viešai.
Pasak L. Bielinio, ši praktika nėra gera, nes visuomenei yra svarbu žinoti, kaip jaučiasi pirmasis šalies asmuo.
„Visuomenė turi žinoti prezidento sveikatos būsenas. Tai savotiškai nuramina ir politinį lauką. Jeigu prezidentas turi kažkokių rimtų sveikatos problemų, tai žinojimas leidžia laiku jį pakeisti arba padėti jam atsistoti. Prezidento sveikata labai svarbi politinių sprendimų priėmimo procesams, nes prezidentas, jūs norit ar nenorit, tuos dalykus lemia. Galų gale prezidentas turi būti pajėgus bet kokiu momentu vykdyti savo pareigas. Gydytojas turi prižiūrėti jį kaip organizmą ir palaikyti jo sveikatą normalios būsenos“, – įsitikinęs prof. L. Bielinis.
Be asmeninių gydytojų šalies prezidentui tenka ir daugiau privilegijų. Jam įstatymu užtikrinama rezidencija Vilniuje, skiriamas specialus lėktuvas bei du automobiliai, apmokamos reprezentacinės išlaidos tiek šalies viduje, tiek užsienio vizitų metu. Tiek prezidentui, tiek ir jo artimiausiems šeimos nariams skiriama apsauga.
„Vienos privilegijos yra beprasmės, kurios ateina, todėl kad taip tiesiog yra nutarta, ir yra privilegijos, kurių turėjimas žmogui, esančiam auštose pareigose, leidžia efektyviai spręsti klausimus. Asmeninė mašina ir apsauga yra privilegija ar ne? Jeigu tos asmeninės mašinos nėra, žmogus tiesiog gali pavėluoti į darbą. O galbūt jo delegacija laukia? Čia tik Putinas gali vėluoti kelias valandas. Visi kiti daugiau mažiau tvarkingi“, – sakė VDU profesorius.