• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujajai koronaviruso atmainai gąsdinant pasaulį, šalis po šalies skelbia apie naujus ribojimus. Pavyzdžiui, Ispanija įvedė papildomus reikalavimus kelionėms šalies viduje, o Jungtinė Karalystė grąžino baudas reikalavimų nesilaikantiems gyventojams. Pesimistiškiausiu scenarijumi, bauda už ribojimų nesilaikymą gali siekti 6,4 tūkst. svarų.

Naujajai koronaviruso atmainai gąsdinant pasaulį, šalis po šalies skelbia apie naujus ribojimus. Pavyzdžiui, Ispanija įvedė papildomus reikalavimus kelionėms šalies viduje, o Jungtinė Karalystė grąžino baudas reikalavimų nesilaikantiems gyventojams. Pesimistiškiausiu scenarijumi, bauda už ribojimų nesilaikymą gali siekti 6,4 tūkst. svarų.

REKLAMA

Spėjama, kad atmaina jau gali būti kur kas plačiau išplitusi, tad skirtingos pasaulio šalys jau imasi papildomų pandemijos valdymo priemonių.

Nustačius atvejus JK – griežtinamos taisyklės

Ketvirtadienio duomenimis, Jungtinėje Karalystėje (JK) yra patvirtinti 32 omikron atvejai. Įtariama, kad atvejų gali būti gerokai daugiau – apie 200.

Vos patvirtinus pirmuosius naujosios koronaviruso atmainos atvejus JK, šalies ministras pirmininkas Borisas Johnsonas paskelbė, kad šalyje įvedami griežtesni ribojimai. Jie įsigaliojo lapkričio 30 d.

REKLAMA
REKLAMA

JK lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė pasakoja, kad iki šiol JK gyventojams nereikėjo laikytis jokių griežtų ribojimų, o kaukių dėvėjimas buvo tik rekomendacija.

REKLAMA

„Nuo lapkričio 30 d. buvo įvestas kaukių dėvėjimas uždarose erdvėse – viešasis transportas, parduotuvės, grožio salonai ir kiti paslaugų sektoriai, mokyklos. Vaikams nuo septintos klasės (lietuviškoje mokykloje – penkta klasė) sugrąžino kaukes.

Tačiau kaukių nereikės maitinimo įstaigose (restoranuose, baruose, kavinėse) bei susibūrimuose, koncertuose, kino teatruose, teatruose“, – tv3.lt pasakoja A. Černiauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

JK taip pat įsigaliojo griežtesnės nei iki tol taisyklės keliaujantiems. Iki tol vakcinuotiems į šalį atvykusiems gyventojams reikėjo atlikti antros dienos (nuo atvykimo) testą. Testas gaunamas arba į namus ir atliekamas pačių žmonių, arba atliekamas sveikatos priežiūros įstaigoje.

Paskiepytiems gyventojams izoliacija nebuvo privaloma. Tačiau jei gaunamas teigiamas testo atsakymas, izoliuotis reikėjo.

„Dabar reikės pasidaryti antros dienos testą, tinka tik PGR testas. Kol sulauksi neigiamo atsakymo, reikės saviizoliuotis iki neigiamo testo gavimo. Jeigu žmogus nevakcinuotas, niekas nesikeičia – 10 dienų saviizoliacija, įskaitant antros ir aštuntos dienos testus“, – teigia A. Černiauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JK politikai ir ekspertai skelbia, kad naujos taisyklės yra laikinos, kol mokslininkai išsiaiškins, kiek naujoji atmaina yra pavojinga.

B. Johnsonas pasakė, kad tikrai neatšauktume savo atostogų, nes neaišku, kaip bus. Žmonės, kurie užsisakė atostogas, seka žinias, yra sunerimę, bet kol kas niekas drastiškai nekeičia planų ir laukia, kas bus toliau“, – pasakoja A. Černiauskaitė.

REKLAMA

Grįžta baudos nesilaikantiems ribojimų

Žinias apie sugriežtintas taisykles, pasak A. Černiauskaitės, vietiniai gyventojai priėmė gana ramiai. Viešojoje erdvėje buvo matyti vos vienas kitas pasipiktinusio žmogaus komentaras.

„Prieš tai, nors tai buvo tik rekomendacija, kai kurie žmonės laikėsi rekomendacijų ir pareigingai dėvėjo kaukes tiek parduotuvėse, tiek viešajame transporte, kai kurie net eidami lauke. Tai priklauso nuo žmogaus, kaip jis saugosi ir kaip priima informaciją. Vieni labai pareigingai vykdė net ne reikalavimus, bet rekomendacijas, o yra ir tokių, kurie net esant griežtam reikalavimui nedėvi kaukių“, – sako A. Černiauskaitė.

REKLAMA

Kadangi nuo lapkričio 30 d. JK įsigaliojo privalomas kaukių dėvėjimas tam tikrose vietose, pasak A. Černiauskaitės, vėl grįžtama prie baudų šio reikalavimo nepaisantiems gyventojams.

Pirmą kartą pažeidus šį reikalavimą gresia 200 svarų bauda, o už kiekvieną tolimesnį pažeidimą bauda dvigubėja. A. Černiauskaitė teigia, kad maksimali bauda gali siekti 6,4 tūkst. svarų.

Taisyklės skiriasi Škotijoje, Welse ir Šiaurės Airijoje, kur iki dabar kaukių dėvėjimas buvo reikalingas tam tikrose vietose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ispanija įvedė ribojimus vidinėms kelionėms

Ketvirtadienio duomenimis, du omikron atvejai jau buvo užfiksuoti Ispanijoje. Būtent dėl naujosios atmainos grėsmės nuo gruodžio 1-osios šalyje įsigaliojo nauji pandemijos valdymo ribojimai.

Ispanijos lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkė Agneta Vansavičienė pasakoja, kad iš aukštos rizikos šalių į Ispaniją atvykstančių keliautojų yra reikalaujama turėti neigiamą koronaviruso testą. Jį pateikti turi net ir pasiskiepiję keliautojai.

REKLAMA

Jeigu keliautojai turi imunitetą COVID-19 ir atvyksta iš šalių, kurios nėra paskelbtos kaip aukštos rizikos, testo rezultato pateikti nereikia.

Taip pat atsirado papildomas reikalavimas ir kelionėms Ispanijos viduje.

„Keliaujant tarp žemyno ir Kanarų salų nacionaliniais skrydžiais, net jei esi pilnai skiepytas, yra reikalaujamas testas. Jis anksčiau buvo reikalaujamas keliaujant tarp ES ar trečiųjų šalių. Dabar jau ir vietiniams skrydžiams, atskrendant iš žemyninės Ispanijos į Kanarų salas taip pat reikalaujamas testas“, – tv3.lt komentuoja A. Vansavičienė.

REKLAMA

Imuniteto COVID-19 neturintys keliautojai turi pateikti ne anksčiau nei prieš 48 val. atliktą antigeno testą arba ne anksčiau nei prieš 72 val. atliktą PGR tyrimo rezultatą. Jis turi būti neigiamas.

Dėl naujosios atmainos Ispanija sugriežtino tik taisykles keliaujantiems – kitų papildomų ribojimų nepriimta. Vis dėlto tam tikra tvarka galiojo dar iš anksčiau.

„Reikalavimas dėvėti kaukes viduje Ispanijoje dar nebuvo atšauktas. Reikalavimas galioja iki šiol – kaukes patalpose dėvėti visur“, – sako A. Vansavičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ispanijoje gyvenanti lietuvė pasakoja, kad kiekviena Ispanijos provincija gali priimti sau reikalingus sprendimus.

Pasak A. Vansavičienės, kad į šiek tiek griežtėjančius ribojimus vietiniai gyventojai reaguoja ramiai. Viešojoje erdvėje dar iki priimant papildomus reikalavimus keliautojams buvo girdėti skatinimų priemonių imtis greičiau.

JAV kol kas reaguoja ramiai

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) apie naujosios atmainos atvejį pranešė ketvirtadienį. Užsikrėtė į Pietų Afrikos lapkričio gale grįžęs Kalifornijos gyventojas.

REKLAMA

Reuters skelbia, kad visi į JAV atvykstantys keliautojai turi parodyti dieną prieš kelionę gautą neigiamą koronaviruso testo rezultatą. Iki šiol vakcinuoti keliautojai galėjo parodyti ne seniau nei prieš tris dienas atlikto testo rezultatą. Nepasiskiepiję keliautojai testą turėjo atlikti atvykimo dieną.

JAV lietuvių bendruomenės vicepirmininkas organizaciniams reikalams Juras Palukaitis pabrėžia, kad JAV yra ypatingai didelė šalis, o epidemiologinė padėtis ir dėl jos galiojantys ribojimai skirtingose valstijose skiriasi.

REKLAMA

J. Palukaitis gyvena Džordžijos valstijoje. Jokių papildomų ribojimų naujai atmainai pasiekus JAV, nepriimama.

„Gyvenu Atlantoje, pas mus yra garsusis CDC centras (JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras – aut. past.). Mes turime didžiausią pasaulyje oro uostą. Tiesiai iš Pietų Afrikos į Atlantą yra skrydžiai, tačiau jie nėra sustabdyti“, – tv3.lt komentuoja J. Palukaitis.

Pasak jo, Džordžijos valdžia yra palyginti atsipalaidavusi. Vietos gyventojams nereikia jokių galimybių paso analogų, nekalbama apie tokios priemonės priėmimą. Nėra ir reikalavimo viešose vietose dėvėti kaukių – tai gyventojams tik rekomenduojama.

REKLAMA
REKLAMA

„Visur parašyta, kad jeigu esi pasiskiepijęs, rekomenduojama, o jei esi nepasiskiepijęs – reikalaujama dėvėti kaukę. Bet niekas prie durų netikrina. Pasiskiepiję žmonės turi dokumentą, kuris rodo, kad jie yra pasiskiepiję. Dokumentą turi, galėtum rodyti, bet jo niekas neklausia“, – teigia J. Palukaitis.

JAV gyvenantis lietuvis pastebi, kad vietiniai dėl naujosios atmainos nepanikuoja ir tai priima ramiai.

„Net neteko girdėti, kad būtų kažkoks didelis nerimas. Pas mus dauguma žmonių yra pasiskiepiję, dauguma gauna trečią dozę. Be abejo, yra tie, kurie priešinasi, manyčiau, tai yra mažesnė grupė, dalis bendros problemos, kad dalis žmonių priešinasi bei šią problemą tęsia“, – sako J. Palukaitis.

Naujoji atmaina

Pietų Afrikos mokslininkai praėjusią savaitę paskelbė atradę naują daug mutacijų turinčią pandeminio koronaviruso atmainą omikron, kuri, manoma, yra labai užkrečiama.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį perspėjo, kad omikron variantas visame pasaulyje kelia „labai didelę“ riziką.

Daugelis šalių stengiasi suvaldyti jo plitimą, uždrausdamos skrydžius iš Pietų Afrikos ir kaimyninių šalių.

Mokslininkai taip pat nepailsdami dirba analizuodami šį variantą ir bandydami suprasti jo elgesį.

Toliau pateikiame svarbiausius jau žinomus faktus apie omikron atmainą.

Kilmė

Kol kas neaišku, kur atsirado ši atmaina, bet ji „pirmą kartą buvo aprašyta Botsvanoje, o netrukus po to – Pietų Afrikoje“, teigia vyriausiasis Pietų Afrikos epidemiologas profesorius Salimas Abdool Karimas (Salimas Abdul Karimas).

REKLAMA

Pietų Afrikos mokslininkai apie atradimą paskelbė lapkričio 25 dieną.

Iki to laiko omikron atvejų jau buvo aptikta Honkonge.

Tolesnėmis dienomis mažiausiai 11 šalių, įskaitant Izraelį, Belgiją, Jungtinę Karalystę, Nyderlandus, Italiją, Kanadą ir Portugaliją užfiksavo šios atmainos atvejų.

Mutacijos

Naują variantą su „labai neįprasta daugybe mutacijų“ mokslininkai atrado lapkričio 23 dieną.

Kai kurios iš tų mutacijų jau žinomos, jos turi įtakos užkrečiamumui ir imuniteto apėjimui, tačiau daug kitų yra naujos.

Pasak PSO, omikron atmaina „labai skiriasi, turi labai daug mutacijų, o dalis jų kelia susirūpinimą ir gali būti susijusios su galimybe išvengti imuninio [atsako] bei didesniu užkrečiamumu“.

Ji turi „daugiausia mutacijų, kiek iki šiol teko matyti“, sakė Kvazulu Natalio universiteto tyrimų ir inovacijų vicekancleris profesorius Mosa Moshabela (Mosa Mošabela).

Anot jo, „kai kurias iš šių mutacijų mes matėme anksčiau, pavyzdžiui, delta ir beta“ atmainose, tačiau kitos yra naujos mokslininkams, ir „mes nežinome, kuo pasireikš tų mutacijų derinys“.

Virusologas Tulio de Oliveira (Tulijus de Oliveira) teigė, kad iš viso yra apie 50 mutacijų, įskaitant 30 mutacijų spyglio baltyme, į kurį koncentruojasi daugelis vakcinų, nes jo padedamas virusas patenka į ląsteles.

REKLAMA

Plitimas

Oficiali statistika rodo, kad beveik tris ketvirtadalius pastarosiomis dienomis Pietų Afrikoje užregistruotų COVID-19 atvejų sukėlė naujasis variantas.

Nors ne visi atvejai yra sukelti omikron, paros teigiamų COVID-19 testų procentas, trečiadienį siekęs 3,6 proc., ketvirtadienį jau buvo 6,5 proc., o sekmadienį – 9,8 procento.

Prognozuojama, kad iki šios savaitės pabaigos paros COVID-19 atvejų skaičius gali patrigubėti iki maždaug 10 000.

„Anksčiau buvo įrodyta, kad kai kurios pasireiškusios mutacijos leidžia virusui plisti lengvai ir greitai, todėl įtariame, kad (naujas variantas) plis greitai“, – sakė M. Moshabela.

Imunitetas, sukeliamos ligos sunkumas

Yra žinoma, kad kai kurios viruso demonstruojamos genetinės mutacijos leidžia jam apeiti imunitetą.

Vis dar neaišku, koks bus poveikis vakcinų teikiamai apsaugai.

Tačiau, „remiantis tuo, ką žinome, vakcinos turėtų gerai apsaugoti nuo hospitalizavimo ir sunkios ligos formos, nes jos priklauso nuo T ląstelių imuniteto ir mažiau nuo antikūnų“, sakė S. A. Karimas.

Kalbant apie šio varianto sukeliamos ligos sunkumą, mokslininkai teigia, kad kol kas nėra pakankamai duomenų daryti kokioms nors išvadoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų