Per Vyriausybės valandą ministro dažnai nevengiantis paklausti politikas šįkart teiravosi dėl vis didesnį ir gydytojams susirūpinimą keliančios problemos.
„Gerbiamas ministre, jums ne naujiena, kokią grėsmę žmonių sveikatai daro perteklinio cukraus vartojimas. Tai yra stichinė nelaimė, kuri veikia ne tik suaugusiuosius, ypač ši grėsmės liečia mūsų augančią kartą, vaikų sveikatą. Saldūs spalvoti gėrimai, saldumynai dabar jau tapo manija.
Nekalbu apie tai, kad prieinamumas sporto būrelių, sporto infrastruktūra negerėja, kad auga narkotikų vartojimas, ypač jūsų koalicijos dėka. Bet tikrai nesuktų suvaldyti perteklinį cukrų, kurio pramonė deda visur, kur tik galima jį rasti. Kokias priemones artimiausiu metu jūs asmeniškai, jūsų ministerija žada imtis, kad sumažintų perteklinį cukraus vartojimą, kaip didžiulės grėsmės mūsų vaikų sveikatai problemą?“ – praėjusią savaitę Seime klausė D. Kepenis.
Prabilo apie cukraus fabriko uždarymą
Savo ruožtu ministras A. Dulkys turbūt norėjo pasirodyti šmaikštus, tačiau atsakydamas nukrypo nuo klausimo esmės.
„Supratau. Vietoj cukraus fabriko, nežinau, ką – vakcinas gaminsime. Artimiausia mūsų priemonė, manau, ji jums patiks, šį penktadienį kviečiame visus į laiptynių varžytuves. Kviesime visą viešąjį sektorių ir jaunimą, kuris, na, mūsų paaugliai nedaug kuo čia skiriasi nuo Europos paauglių, bet vėliau, kai tampame suaugę, mes lėtiname judėjimą. Tai nuo šio penktadienio prasidės labai aktyvi akcija – visur naudotis tik laiptinėmis, mažiau liftais, daugiau judėti. Ir tą savo pavyzdžiu darys ir ministras, galite ir jūs prisijungti. Manau, kad tai yra kur kas geresnė priemonė nei fabriko uždarymas“, – atšovė sveikatos apsaugos ministras.
Gąsdinanti prognozė 10-čiai metų į priekį
Realybė šiandien tokia, kad vis daugiau žmonių dar jauname amžiuje turi antsvorį ar jau yra nutukę. Pasak gydytojų, nutukimo skaičiai tarp vaikų ir paauglių didėja jau pastaruosius 40 metų. Prognozės ypač gąsdina – Pasaulio nutukino federacija prognozuoja, kad iki 2035 m. kas antras žmogus turės antsvorio arba sirgs nutukimu.
Gydytojai pažymi viena – tiek gydant nutukimą, tiek siekiant jo išvengti pirmoje vietoje eina mityba. Be abejo, ministras teisus – koja kojon turi eiti ir fizinis aktyvumas. Tačiau laipiok laiptais nelaipiojęs, jei troškuliui numalšinti bus nešamas vaisvandenių buteliukas...
Plačiau apie perteklinio cukraus vartojimą ir to keliamas rizikas sveikatai portalas tv3.lt pasiteiravo gydytojos dietologės Žanos Antonovos.
„Tyrimai rodo, kad pridėtinio cukraus suvartojimas yra didesnis, negu rekomenduojama. Problema yra ne pats pridėtinis cukrus, bet jo kiekis – perteklinio cukraus kiekio suvartojimas turi daug neigiamo poveikio sveikatai. Pirmiausiai tai yra susiję su vaikų dantų ėduonies formavimusi, didėjančiu svoriu, nutukimu, ko pasekmė – širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto ir kitų ligų vystymasis“, – komentavo ji.
Naujoji Kinijos ir JAV mokslininkų tyrimų analizė nustatė sąsajas tarp saldžių gėrimų vartojimo ir kitų mitybos bei gyvenimo būdo ypatybių, kurios gali turėti įtakos sveikatos problemoms. Padaryta išvada, kad žmonės, kurie dažniau vartojo cukrumi saldintus gėrimus, vartodavo daugiau sočiųjų riebalų, angliavandenių ir natrio bei mažiau vaisių, skaidulų, pieno produktų ir viso grūdo maisto. Tokie mitybos įpročiai taip pat susijusios su dažnesniu rūkymu ir gėrimu, mažesniu fizinio aktyvumo lygiu ir daugiau laiko, praleisto žiūrint televizorių.
Daugiausiai cukraus – iš gėrimų
Gydytoja nurodė, kad pagrindiniai pridėtinio cukraus šaltiniai – įvairūs saldūs gėrimai, desertai ir kiti saldūs užkandžiai – sausainiai, pyragai, ledai, kai kurie pieno produktai ir pan. Taip pat pridėtinio cukraus galima rasti ir duonoje, jos gaminiuose, padažuose, mėsos produktuose.
„Jei žiūrėtume į maistingumo deklaraciją, tai nebūtinai rasime pavaidinimą cukrus. Jam priskiriamas tai pat ir sacharozė, dekstrozė, gali būti įvairūs sirupai, medus. Taip pat tai būtų cukrai iš koncentruotų vaisių ir daržovių sulčių ir kt. Cukrus turi virš 56 pavadinimų. Daugiausiai pridėtinio cukraus ir gauname su gėrimais, skystoje formoje“, – aiškino specialistė.
Paklausta, ar šiuo metu pakanka valstybės dėmesio sveikai vaikų mitybai užtikrinti, gydytoja priminė, kad štai ugdymo įstaigose galioja griežti dokumentai, kuriuose labai aiškiai apibrėžta, kas gali ir ko negali būti vaiko mityboje.
„Yra apibrėžiami maisto produktai – ir jų pasirinkimas, ir tai, kiek juose gali būti cukraus. Nustatytos tam tikros ribos ir kalbant apie vaiko energinius ir maistinių medžiagų poreikius“, – aiškino Ž. Antonova.
Vis tik nekontroliuojama zona išlieka tai, ką pateikia tėvai ar vaikas jau pasirenka pats.
„Tad pirmiausia reikėtų pradėti nuo šeimos valgymo įpročių, maisto produktų pasirinkimo ir maisto gaminimo. Daugiausiai įtakos turi tai, koks maistas yra valgomas šeimoje ir pateikiamas vaikui. Taip pat svarbus ir sąmoningumo aspektas, kai vaikas tampa daugiau savarankiškas ir turi didesnę finansinę pasirinkimo laisvę“, – pabrėžė dietologė.
Uždrausti parduoti?
Pašnekovė priminė, kad vyksta reguliacija ir prekiaujant tam tikrais produktais: „Saldiems gėrimams buvo pritaikyti papildomi mokesčiai, dėl ko išaugo jų kaina. Taip pat šiandien politiniame lygmenyje yra tariamasi dėl maisto produktų, skirtų vaikams, reklamos. Bus priimta daugiau griežtų rekomendacijų, kurių reikės laikytis siekiant, kad vaikų mityba būtų sveikesnė.“
„Daugiausiai pridėtinio cukraus ir gauname su gėrimais, skystoje formoje“, – aiškino specialistė.
Štai energinius gėrimus, kurie ypač žaloja nepilnamečių sveikatą, valstybė parduoda tik sulaukus 18-os metų. Vis tik paklausta, kodėl neuždraudus jiems parduoti ir nesveikus gazuotus vaisvandenius, gydytoja apgailestavo, kad tokią tvarką įgyvendinti būtų sudėtinga.
„Gydytojai ir kiti sveikatos specialistai mielai tam pritartų. Tik ar draudimais pasieksime norimo rezultato? Juo labiau jei kalbėtume apie kitus žalingus dalykus, tiek cigaretės, tiek alkoholiniai gėrimai irgi yra parduodami. Tad lieka mokytis su tuo gyventi ir daugiau vystyti žmogaus sąmoningumą“, – akcentavo ji.
Kiek daugiausiai cukraus galima suvartoti?
Gydytoja priminė, kad vaikams iki dvejų metų pridėtinio cukraus išvis nereikėtų gauti. Vėliau dozės yra skirtingai apibrėžiamos pagal lytį ir amžių.
„Šiandien bendrai yra rekomenduojama, kad reiktų mažinti iki 10 proc., o siekiamybė – iki 5 proc. visos suvartojamos energijos poreikio. Amerikos širdies asociacija teikia dar griežtesnes rekomendacijas dėl cukraus vartojimo. Pavyzdžiui, vyrams rekomenduojama ne daugiau 9 arbatinių šaukštelių per dieną, kas atitiktų 36 gramus, o moterims dar mažiau – iki 6 arbatinių šaukštelių per dieną, kas atitiktų 25 gramus.
Vaikams rekomendacijos griežtos – kaip ir moterims, ne daugiau 6 arbatinių šaukštelių per dieną. Europoje kai kur galioja rekomendacijos priklausomai nuo amžiaus – kuo mažesnis vaikas, tuo mažiau pridėtinio cukraus turėtų gauti. Tuomet vyresniems vaikams gautųsi šiek tiek didesnis kiekis, pavyzdžiui, paaugliams – maždaug 11 arbatinių šaukštelių. Bet kuriuo atveju vis tik einame to link, kad būtų kuo mažiau pridėtinio cukraus“, – komentavo Ž. Antonova.
Ji sutiko, kad visko pasitaiko ir per kokias šventes galbūt suvartojama daugiau cukraus, tačiau tai turėtų būti retos išimtys:
„Šventės neformuoja mūsų sveikatos, svarbiausia atsižvelgti į tai, ką kasdien dedame į savo lėkštę. Rinkimės ne pridėtinius, o natūralius cukrus, kurių šaltiniai yra vaisiai ir natūralūs pieno produktai.“