• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos teismai ir juos dirbantys biurokratai užsiiminėja klausimų keliančia veikla – bylose ir nutartyse bandyta paslėpti nusikaltėlių ar politikų pavardes, nuasmeninant žmonių pavardes ir net institucijų pavadinimus. Ir visa tai jie daro be jokio pagrindo, bent jau taip sako buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas ir europarlamentaras Dainius Žalimas.

Lietuvos teismai ir juos dirbantys biurokratai užsiiminėja klausimų keliančia veikla – bylose ir nutartyse bandyta paslėpti nusikaltėlių ar politikų pavardes, nuasmeninant žmonių pavardes ir net institucijų pavadinimus. Ir visa tai jie daro be jokio pagrindo, bent jau taip sako buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas ir europarlamentaras Dainius Žalimas.

REKLAMA

Valdininkai byloje tik inicialais įvardijo ne tik Lauryną Kasčiūną, bet ir seniai mirusį diplomatą Stasį Lozoraitį bei Britanijos premjerą Winstoną Čerčilį, ištrynė ir žodį Seimas. 

Daugiau apie tai – TV3 Žiniose. 

Lietuvos teismuose kasdien nagrinėjama šimtai bylų, kuriose proceso dalyviai atsako pagal įstatymo raidę, tačiau pastaruoju metu daugelis viešą interesą turinčių bylų ir įvykių būna nuasmeninti, tai yra, vietoje jų vardų ir pavardžių yra rašomi inicialai, nors tie asmenys – iki skausmo visiems žinomi veikėjai. 

„Tai yra vieši asmenys, kurie nesinaudoja tokia plačia privataus gyvenimo apsauga. Kitose šalyse tikrai nėra taikomi tokie absurdiški reikalavimai, galų gale – jie nėra taikomi ir Europos Žmogaus Teisių Teisme“, – teigia buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas. 

REKLAMA
REKLAMA

Buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas byloje, kurioje jis kaltino Algirdą Paleckį šmeižtu ir pasiekė pergalę, įvardytas ne vardu pavarde, o inicialais L. K. Už grotų leidžiantis Algirdas Paleckis irgi paslėptas inicialais A. P. 

REKLAMA

„Kai apie bylą jau buvo kalbėta visus metus, kai jau žinome, kas aš esu, puikiai žinome, kas yra Paleckis, na, man tai yra mažų mažiausiai keista“, – sako L. Kasčiūnas. 

Teismo biurokratai nuasmenino ir nuo žmonių paslėpė net Lauryno Kasčiūno darbovietę – ištrynė žodį Seimas. Dar įdomiau, net byloje minimas istorines asmenybes užšifravo taip, kad visuomenė nieko nesuprastų. Lietuvos diplomatą Stasį Lozoraitį įvardino kaip S. L. Byloje minimo Didžiosios Britanijos premjero Vinstono Čerčilio pavardę taip pat teismas parašė tik inicialais. 

REKLAMA
REKLAMA

„Komitetas yra vieša institucija, Seimas – vieša institucija, Britanijos premjeras irgi yra viešas asmuo savo vaidmeniu istorijoje. Reikėtų teismui pasižiūrėti rimčiau į tuos dalykus ir labiau atskirti, kur taikyti tokius dalykus, o kur netaikyti“, – komentuoja L. Kasčiūnas.

Nuasmeninimą atlieka dirbtinis intelektas

Tokį absurdą į teismo nutarimus teismo biurokratai rašo dėl Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR), kuriuo remdamiesi Lietuvos teismai iš kaltinamųjų aktų ir nuosprendžių pašalina vardus ir pavardes, vietoje jų palikdami inicialus. Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas sako, kad biurokratai persistengia. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šį nuasmeninimą teismuose atlieka dirbtinis intelektas, todėl pasitaiko atvejų, kai bylose, kuriose yra neginčijamas visuomenės interesas, nelieka vardų ir pavardžių, o tik inicialų kratinys ir visuomenės pasipiktinimas dėl matomo absurdiško rezultato. 

„Yra specialios programėlės, kuri yra paleidžiama, bet po to tu gali nuimti tam tikras varneles ir peržiūrėjus tam tikrų dalykų nebenuasmeninti. Akivaizdu, kad viskas čia palikta dirbtiniam intelektui, bet čia to protingo žmogiško įsikišimo ir pritrūkta“, – sako D. Žalimas. 

REKLAMA

Maža to, dėl tariamos duomenų apsaugos teismai ištrina institucijų pavadinimus, darbovietes, net vietas, kuriose vykdavo nusikaltėlių susitikimai, nusikaltimai ir panašiai.

Nuasmeninti ir juridiniai asmenys

Rezonansinėje „MG Baltic“ byloje, kurioje už grotų buvo pasiųsti du politikai ir koncerno viceprezidentas, teismas taip pat viską nuasmenino. Apeliacinis teismas nutartyje „MG Baltic“ įvardijo kaip juridinį asmenį – koncerną „X“, Liberalų sąjūdį – kaip politinę partija „Y“, o kaltinamuosius Eligijų Masiulį, Vytautą, Gapšį, Raimondą Kulianskį ir kitus dalyvius – inicialais. Nors BDAR juridiniams asmenims nėra taikomas.

REKLAMA

D. Žalimas įsitikinęs, kad tokiam nuasmeninimui nėra nei įstatyminio, nei konstitucinio pagrindo. Išeitų, biurokratai absurdiškai elgiasi be jokio reikalo, tik iš neišmanymo.

„Teismo aktai turi būti vieši, kada tikrai byla yra visuomeninės reikšmės. Kai tai yra privati byla, kur nagrinėjamas šeimos santykių ar vaikų globos klausimas – ten būtina nuasmeninti tam tikrus asmenis. Bet tikrai nėra jokio pagrindo šitą praktiką taikyti visuotinai ir absoliučiai visom bylom“, – teigia buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bylose dalyvaujantys teisininkai pastebi, kad kuo daugiau norima nuo visuomenės slėpti tam tikras bylas, ar įtariamuosius, tuo greičiau jų pavardės atsiranda viešoje erdvėje. 

„Vienaip, ar kitaip, žmonės vis tiek susižino, Lietuva yra labai maža šalis ir sužinojus, koks yra įvykis, tai jei tu nesužinai iš visuomenės informavimo priemonių, tai vardą ir pavardę sužinai iš komentarų“, – komentuoja advokatas Valdemaras Bužinskas.

Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

meilužės įdarbinimas
meilužės įdarbinimas
Juokinga kai interviu duoda konstituciją prievartavęs tipas.
Tai pala. 4vmetus buvo valdžioj ir to " nematė", o dabar praregėjo? Keista....
turbut tik valytojos byla likusi ir ta prieš 30 metų mirusi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų