Augustas Raudonis prieš kelias dienas pranešė apie incidentą, įvykusį gegužės 18 d., kad vakare, Rietavo rajone, buvo nušautas mažasis erelis rėksnys. Paukštis buvo žieduotas ir paženklintas GPS (globalinio pozicijavimo sistemos siųstuvu) Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto komandos.
Dėl nušauto reto paukščio didelės pasekmės: žuvo likusi lizdavietė
Pasak A. Raudonio, rėksnys erelis buvo rastas laukuose netoli medžiotojų bokštelio su šautine žaizda. Teigiama, kad dėl šio įvykio žuvo ir visa lizdavietė, nes patelė viena negali išmaitinti jauniklių ir perėti kiaušinių. Taip pat išreiškiamas lūkestis, kad medžiotojų būrelis į situaciją reaguos principingai.
„Dar viena tema, kuriai labai reikia viešumo, tai kas galite, pasidalinkite. Pasirodo, mūsų ereliai šaudomi ne tik savo migracijos kelyje, bet ir namuose. Gegužės 18-os vakare, Rietavo rajone, buvo nušautas mažasis erelis rėksnys.
Šis erelis buvo žieduotas bei Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto komandos paženklintas GPS siųstuvu, deja, bet morališkai degradavęs individas su ginklu rankose nusprendė šį, į Raudonąją knygą įrašytą erelį, nušauti. Kartu buvo pasmerkta ir visa dėtis, kadangi patelė viena nesugeba išsimaitinti ir kartu išperėti kiaušinių“, – rašė jis.
Kiek yra nutikę tokių incidentų, kada yra žudomi paukščiai?
Buvo iškeltas klausimas, kiek tokių panašių atvejų jau yra buvę, o paukščiai teliko gulėti nušauti.
„Kiek yra atvejų, kai nušautų retų sparnuočių tiesiog niekas neranda? Nuotraukose matoma šautinė žaizda, paukštis rastas laukuose, netoli medžiotojų bokštelio. Visa informacija perduota Aplinkos apsaugos departamentui. Norisi tikėtis ir principingos pačio būrelio reakcijos“, – teigė jis.
2023 metais tą patį erelį, kuris buvo nušautas, „Pajūrio tyrimų ir planavimo institutas“ pagydė ir uždėjo GPS siųstuvą ir po to sekė jo gyvenimą.
Lietuvos ornitologų draugijos direktorius: erelio žūtis sudarys didelį nuostolį
Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) direktorius Liutauras Raudonikis teigė, kad, nors šio paukščio rūšis Lietuvoje nėra itin reta, ji yra laikoma nykstančia ir saugoma pagal Europos Sąjungos (ES) direktyvas, o paukščio žūtis migracijos pradžioje reikš didelį nuostolį, nes ji nebesusilauks palikuonių.
„Dabar tik pati perėjimo pradžia, bet jeigu paukštis žuvo, tai jis neužaugins nieko. Tas dalykas aiškus, kad nuostolis yra didžiulis. Ši rūšis Lietuvoje tokia kaip ir nykstanti, ir svarbi. Ji yra nykstanti dalis europinės populiacijos, įvairiais vertinimais, 20 ar daugiau procentų, Lietuvoje ji yra paplitimo centre. Čia nėra ypatingai retas paukštis, bet vis tiek yra Raudonojoje knygoje – paukščių direktyvos ES saugomų rūšių pirmame priede.
Tai bet kuriuo atveju jis yra saugomas, tas faktas išaiškėjo, kadangi jis [erelis] buvo su nuotoliniu siųstuvu ir pastebėjo, kad žuvo“, – kalbėjo jis.
Tai, galimai, chuliganiškas elgesys, kuris užtrauktų baudžiamąją atsakomybę
Jei tai buvo tyčinis erelio nušovimas, ir dar tikėtina, kad medžiotojo, tai yra laikoma chuliganišku nusižengimu, už kurį gresia ne tik administracinė, bet ir baudžiamoji atsakomybė.
„Tai iš tikrųjų neaišku, kokie tie paukščių mastai buvo šaudomi, bet, jeigu žiūrint pagal ES paukščių direktyvos reikalavimus, visi paukščiai yra saugomi, išskyrus tuos, kuriuos leidžiama medžioti. Tai ar erelis, ar ne – nuo to priklauso tik baudos dydžiai.
Čia jau nekalbant apie moralinę žalą ir etiką, aišku, kad tai nušovė medžiotojas, nes brakonierius nešauna paukščio be reikalo, o dėl mėsos. Tai tikėtina, kad medžiotojas tai padarė, o už tokį nusižengimą jam automatiškai dar gali būti baudžiamoji atsakomybė.
Jis padėtų ant stalo medžiotojo bilietą ilgam. Tai čia yra tiek administracinės nuobaudos, tiek gali būti ir baudžiamosios nuobaudos, nes jeigu žala bus paskaičiuota didesnė už tam tikrą sumą, tai bus ir baudžiamoji byla.
Šis elgesys vertinamas grynai kaip chuliganiškas. Esmė tame, kad tai tikrai yra didžiulis nusižengimas“, – įvardijo pašnekovas.
LOD direktoriaus nuomone, jei kažkoks medžiotojas taip pasielgė tyčia, galima įžvelgti porą dalykų, kurie jam/jai teikė iš to naudos.
„Sovietmečiu buvo medžiojami plėšrieji paukščiai. Buvo toks mąstymas, kad jie [paukščiai] yra konkurentai žmogui: jie naikina naudingus gyvūnus, todėl, jeigu plėšrus paukštis, jį reikia nušauti.
Bet čia jau baigėsi tie dalykai apie 1970 metais, bet liko dar toks mąstymas. Vis tiek, pavyzdžiui, mūsų stebėtojai matė kaimuose tokią gają vyresnių žmonių tradiciją: paukštį pakabinę negyvą, nes mąsto, kad tai apsaugos viščiukus nuo „vanagų“, kaip jie vadina.
Kitas dalykas, medžiotojai gal dėl įdomumo, neatsakingai pasielgė, erelis jiems atrodė galbūt įspūdingai. Ir tas medžiotojo etikos nebuvimas atsiranda. O dabar ginklai tobulėja, su taisyklėmis – gali nušauti iš toli, o paukščiams ir kitiems laukiniams gyvūnams sunku išvengti kulkų“, – kalbėjo jis.
Kaip paaiškino L. Raudonikis, šį ne itin etišką veiksmą atliko medžiotojas: „Bet kuriuo atveju, tai tikrai yra medžiotojas – vien dėl to, kad, kaip ir rašė, toli buvo bokštelis, ir jeigu jis turėjo ginklą (medžioklinį), tai yra medžiotojas. O brakonierius jau turi tikrai nelegalų [ginklą], ir ten dar didesnė baudžiamoji atsakomybė gresia. Ir tikrai nesitaikys į tokį plėšrų paukštį.“
Lietuvoje paukščių medžioklė nėra tokia populiari kaip svetur
L. Raudonikis norėjo pažymėti, kad pas mus Lietuvoje paukščių medžioklė nėra tokia populiari. Pavyzdžiui, Maltoje, Pietų Prancūzijoje, Ispanijoje, Italijoje tai yra populiari savotiška pramoginė forma. Neretai kada tokiose medžioklėse svetur yra aptinkami pažeidimų atvejai, o tai daro neigiamą poveikį daugeliui paukščių rūšių populiacijų, nes žmonės medžioja gyvūnus, paukščius, juos gaudo tinklais. Tai yra kaip istorinė tradicija, atėjusi nuo senų laikų.
Lietuvoje tokių masiškų paukščių medžioklių nepasitaiko daug.
„Lietuvoje, sakyčiau, masiškai to tikrai nėra. Tik kartais, su kuo susiduriame tai, sakyčiau, kad tų atvejų yra ne vienas ir ne du, jie ne pavieniai, bet dažnai dėl to, kad medžiotojai neskiria rūšies, kurią galima medžioti. Pavyzdžiui, antis, kuri yra saugoma, įrašyta į Raudonąją knygą, jos mažai kuo skiriasi nuo tų, kurios neįrašytos į šią knygą, ir tada ji yra nušauna. O [medžiotojams] derėtų įsitikinti, kad tikrai šauna į leistiną rūšį“, – komentavo jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!