• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalis visuomenės neigia, kad nepilnamečiai turi lytinių santykių, tačiau specialistai įspėja, kad kai kurie jų tikrai nesulaukia pilnametystės, todėl labai svarbu kalbėti apie apsisaugojimo ir kontraceptines priemones. Ginekologė pažymėjo, kad nuo 16 metų teisiškai jau nereikia tėvų sutikimo dėl medicininių paslaugų teikimo, tačiau viskas priklauso nuo suvokimo lygio. Kartais norisi, kad ir su vyresnėmis mergaitėmis ginekologo konsultacijose dalyvautų ir jų tėvai.

Dalis visuomenės neigia, kad nepilnamečiai turi lytinių santykių, tačiau specialistai įspėja, kad kai kurie jų tikrai nesulaukia pilnametystės, todėl labai svarbu kalbėti apie apsisaugojimo ir kontraceptines priemones. Ginekologė pažymėjo, kad nuo 16 metų teisiškai jau nereikia tėvų sutikimo dėl medicininių paslaugų teikimo, tačiau viskas priklauso nuo suvokimo lygio. Kartais norisi, kad ir su vyresnėmis mergaitėmis ginekologo konsultacijose dalyvautų ir jų tėvai.

REKLAMA

Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja, akušerė-ginekologė profesorė Žana Bumbulienė tv3.lt teigė, kad jos praktikoje paauglės iki 16 metų visos ateina su tėvais, dažniausiai mamomis.

„Iki 16 metų visos paauglės pas mus ateina su tėvais. Ateidamos jos turi šeimos gydytojo siuntimą. O nuo 16 metų viskas priklauso nuo mergaitės suvokimo lygio. Kartais norisi, kad tėvai dalyvautų, nes sprendžiamos rimtos problemos: nuo profilaktinių priemonių, kontraceptinių priemonių skyrimo iki onkologinių ar su vaisingumu susijusių rimtų problemų sprendimo.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl kontraceptinių priemonių ar kitų ligų, dėl kurių yra reikalingos kontraceptinės priemonės, labai dažnai mergaitės ateina su mama ir jos jau būna apsitarusios ir apsisprendusios, ko nori“, – kalbėjo akušerė-ginekologė Ž. Bumbulienė.

REKLAMA

Profesorė papasakojo apie procesą, kaip skiriama hormoninė kontraceptinė spiralė ir teigė, kad viskas taip greitai neįvyksta, kaip kiti galvoja. Atėjus konsultacijos, pirmiausia yra aptariamos visos priemonės, ligonio gretutinės ligos ar kiti veiksniai. Gydytojas išrašo receptą, o nusipirkus vaistus, kito vizito metu yra įvedama kontraceptinė spiralė.

„Tikrai ne kiekvienai ši priemonė tinka ir ją būtų galima skirti. Bet jei tiktų žmogui šis efektyviausias metodas, svarbu, kad tai būtų prieinama ir nemokama, nes tai labai brangus metodas ir tai dažniausiai stabdo, kad jis būtų paskirtas“, – pažymėjo akušerė-ginekologė Ž. Bumbulienė.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 16 metų teisiškai nereikia tėvų sutikimo

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė tv3.lt teigė, pagal Lietuvos teisinę bazę žmogus nuo 16 metų pats gali ateiti į gydymo įstaigą paslaugų ir tuomet nereikia tėvų sutikimo. Iki 16 metų visos paslaugos suteikiamos su tėvų sutikimu.

„Jei ateitų jaunesnė mergaitė nei 16 metų pas ginekologę, tai turėtų surasti jos tėvus, nes paslaugų negali teikti. Aišku, pasitaiko įvairių situacijų. Mergaitės net sugeba nuslėpti nėštumą iki jo pabaigos. Viskas remiasi į šeimos emocinius ryšius. Visuomenė gyvena burbule, kad tokio amžiaus vaikai yra vaikai ir negali turėti lytinių santykių. Kartais tame neigime paaiškėja šokiruojanti tiesa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sistema taip sudėliota, jei mergaitė pasirodytų gydytojo kabinete, tai jai reikia suteikti paslaugą, bet vis tiek prieš tai reikia vaiko tėvų sutikimo, jie turi būti informuoti apie tai, kas vyksta.

Būtų labai pavojinga, jei tėvai nežinotų, jei 14 ar 15 metų paauglei skirtų kontraceptikus ar kitas priemones, galbūt ta paauglė dėl savo amžiaus ir nebrandumo negali pasakyti ir apie savo gretutines ligas. Tėvai už savo vaiką sprendžia tuos dalykus“, – sakė E. Žiobienė.

REKLAMA

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė pažymėjo, kad kartais pasitaiko, kad 16 metų žmogus dar yra nepilnametis ir tėvai už tą vaiką atsako. Bet iš kitos pusės, jis jau pats gali savarankiškai ir be tėvų žinios kreiptis į gydytojus sveikatos klausimais.

„Aišku, gali susidaryti ir kuriozinių situacijų, tačiau manoma, kad tas žmogus jau gali savimi pasirūpinti. Gali iškilti kontraversiškų dalykų, kur tėvų ir vaiko požiūris ne visada sutampa.

REKLAMA

Kitas dalykas, vaikas gali norėti, kad net nebūtų teikiama informacija apie jį, o tai taip pat gali sukurti įvairių kontraversiškų situacijų, bet iš principo, tai jis jau savarankiškai jau gali nuspręsti.

Jei pažiūrėtume iš reprodukcinės sveikatos pusės ir ginekologijos, tai vėl grįžtame prie to paties. Seksualinio ir lytinio švietimo mūsų mokyklose labai nedaug ir dauguma supranta tai, kaip lytinio akto informaciją, bet ne kaip tarpusavio bendravimo, ryšių ir emocinio kontakto išlaikymą. Kursas turėtų būti tikrai daug platesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žiūrint iš ginekologinės pusės, akivaizdu, kad jauniems žmonėms kyla daug klausimų. Vienas iš jų: lytiniai santykiai ir apsauga. Kad ir kaip mes neigtume, bet nepilnamečiai turi lytinių santykių. Dalis jų tikrai nesulaukia pilnametystės šiems santykiams. Bet medikai galėtų pasakyti, kokios kontraceptinės priemonės galėtų būti tinkamiausios tokiame amžiuje“, – sakė E. Žiobienė.

Šeimų organizacijų atstovai: nedera su JT Vaiko teisių konvencija

Šeimas atstovaujančios ir su šeimomis dirbančios organizacijos kreipėsi į Seimo Sveikatos reikalų komitetą, premjerą Saulių Skvernelį, Sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą, reikalaudamos pakeisti LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymą ir išbraukti vaistinį preparatą „Levonorgestrel“ iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo.

REKLAMA

„Žinant, kad hormoninės spiralės įdėjimas yra invazinė procedūra, ir tai, kad ji yra dedama į gimdos erdvę trims metams, kyla klausimas, kas sumokės už kontraceptinės priemonės poveikį mergaičių fizinei ir psichinei sveikatai, kas kompensuos už galimai jos sukelto nevaisingumo gydymą?

Atsižvelgiant į spiralės žalojantį poveikį moters fizinei ir psichinei sveikatai, labai abejotina, ar ją galima priskirti vaistų kategorijai, ar traktuoti kaip sveikatinimo priemonę“, – buvo teigiama kreipimesi.

REKLAMA

Pasak šeimų organizacijų atstovų, tai prieštarauja LR Konstitucijos 53 str., kuris teigia, kad valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus. Organizacijos atkreipia dėmesį, kad tai yra pirmas kartas, kai nusprendžiama kompensuoti kontraceptinę priemonę iš biudžeto lėšų, ir tai yra taikoma nepilnamečiams asmenims.

„Ministro sprendimas sudaro sąlygas įdėti hormoninę spiralę paauglėms be tėvų sutikimo ir netgi jiems nežinant, nes tėvų sutikimo sveikatos priežiūroje nebereikia nuo 16 metų, todėl jis nedera su JT Vaiko teisių konvencija, pagal kurią asmenys nuo 15 iki 18 metų yra vaikai, todėl atsakomybė už juos tenka jų tėvams arba globėjams“, – teigiama kreipimesi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jų, priemonės kompensavimas apribos LR Konstitucijoje numatytą tėvų ir globėjų teisę nevaržomai rūpintis vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus.

Kreipimąsi pasirašė didžiausios šeimas atstovaujančios ir su šeimomis dirbančios organizacijos – Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija, Lietuvos šeimos centras ir regioniniai šeimų centrai, Ateitininkų federacija ir kitos. 

REKLAMA

Noras kompensuoti kontraceptines spirales papiktino: jos turi mokytis, o ne galvoti apie kažką

Jaunoms paauglėms visu 100 procentų kompensuoti hormonines kontraceptines spirales. Toks sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymas sukėlė ir dalies politikių, ir Nacionalinės šeimų bei tėvų asociacijos šoką bei pyktį. Kilus skandalui, ministras Veryga pripažįsta, kad klausimą teks svarstyti iš naujo.  

REKLAMA

Kontraceptinės spiralės vaistinėse yra parduodamos tik su receptu ir dažniausiai ne paauglėms merginoms, o jau vyresnio amžiaus, gimdžiusioms moterims. Tokia viena spiralė kainuoja apie 120 eurų ir, pasak vaistininkų, yra tarp tų kontraceptinių vaistų, kurie perkami retai.

O sveikatos apsaugos ministras dar balandžio pabaigoje į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukė hormoninį kontraceptiką ,,Levonorgestrelį“, naudojamą hormoninėse spiralėse. Tokios spiralės, ministro įsakymu, paauglėms būtų kompensuojamos visu šimtu procentų, o kiek vyresnėms merginoms – nuo 15 iki 20 metų – kompensuojamos. Ministro sprendimu šokiruota Seimo narė konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė tikina, kad jį Veryga įteisino slapta.

REKLAMA
REKLAMA

„Preparatas skirtas jaunoms labai merginoms, negimdžiusioms, paauglėms galima sakyti. Nesitarta su tėvų organizacijomis visiškai. Ir svarbiausia tai buvo bandoma padaryti slaptai – prijungiant šitą aparatą prie antivėžinių vaistų, kuris turėtų gelbėti gyvybes“, – sakė Seimo narė V. Aleknaitė–Abramikienė.

Rinkoje hormoninės spiralės kaina siekia apie 120 eurų. Pagal ministro įsakymą, vaistinio preparato ,,Levonorgerstrel“ kompensavimui iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto per metus būtų atseikėta pinigų. Skaičiuojama, kad valstybė kontraceptinėmis spiralėmis planuoja aprūpinti daugiau kaip 7000 paauglių per metus. Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija piktinasi, kad tokiais būdais netiesiogiai skatinamas lytinis paauglių gyvenimas.

„Kontraceptinės priemonės skyrimas jaunoms mergaitėms netiesiogiai ragina būti neatsargiomis lytinėje srityje. Tas aktyvus ankstyvas lytinis gyvenimas tyrimai nurodo, kad jis turi neigiamą poveikį psichinei savijautai, taip pat depresijos rizikai“, – pasakojo asociacijos pirmininkė Violeta Vasiliauskienė.

Tiesa, jau kilus didžiuliam pasipiktinimui, sveikatos apsaugos ministras A. Veryga pripažįsta, kad sprendimas yra skubotas ir neišdiskutuotas.

„Ypatingai, aišku, amžiaus grupė kelia daug klausimų. Tai yra tam tikra prasme invazinė priemonė ir klausimas, ar tikrai ta amžiaus grupė yra pasirinkta teisingai. Tai kol kas tai į kainyną vaistų nebus įtraukiama. Tiesiog sulauksime detalesnio išaiškinimo. Ir tada bus priimti galutiniai sprendimai“, – teigė A. Veryga.

REKLAMA

Nors ministro tonas švelnėja, jo pasirašytas įsakymas šokiravo ir buvusią Seimo narę gydytoją ginekologę Vidą Mariją Čigriejienę. Pasak gydytojos, jaunų merginų organizmui tokie hormoniniai preparatai gali turėti pasekmių visam likusiam gyvenimui, mat kontraceptinė spiralė įvedama tiesiai į gimdą trejiems metams. Esą neaišku, kaip šios kontraceptinės priemonės ateityje paveiks merginų tikimybę pastoti.

„Paauglė turi mokytis, o negalvoti apie spiralę ar nuolatinį seksą. Nes spiralė yra svetimkūnis, kokia ji bebūtų. Aišku, galbūt kai kuriais išimtinais atvejais ir reikia. Bet nepriimti ir neapmokėti visko 100 procentų. O kodėl negalima kontraceptinių tablečių nemokamai priimti ir galima būtų naudoti“, – kalbėjo gydytoja ginekologė V. M. Čigriejienė.

Aiškėja ir tai, kad hormoninį kontraceptiką ,,Levonorgestrelį“ į kompensuojamųjų vaistų sąrašą pasiūlė įtraukti būtent Lietuvos akušerių ir ginekologų draugija. Jos valdybos narė Žana Bumbulienė tvirtina, kad hormoninės spiralės esą yra efektyviausias būdas apsisaugoti nuo nepageidautino nėštumo.

„Turi būti labai didelis kontraceptinis efektyvumas. Tokiu didžiausiu virš 99 proc. poveikiu pasižymi ilgalaikės grįžtamos kontracepcijos metodas. Paauglės pasižymi tuo, kad jos labai užmiršta išgerti tabletes, tai toks metodas joms iš esmės nėra labai tinkamas. O čia jau nuo jos nepriklauso“, – sakė valdybos narė Ž. Bumbulienė.

REKLAMA

Tiesa, Seimo narė V. Aleknaitė–Abramikienė tikino, kad neva toks sprendimas priimtas ne šiaip sau, o bandant patyliukais prastumti suinteresuotoms grupėms naudingus projektus.

„Pagal ministro įsakymą turėtų iš rezervo būti skirta virš 800 tūkstančių. Tai jūs pagalvokite, kokie tai dideli pinigai. Be abejo, tiems, kurie gamina, tai visai neblogas uždarbis“, – pasakojo V. Aleknaitė–Abramikienė.

Seimo narė konservatorė kreipėsi ir į premjerą Saulių Skvernelį, prašydama paaiškinti, kodėl į kompensuojamųjų vaistų sąrašą buvo įtraukta hormoninė spiralė. Tiesa, premjeras plačiau situacijos komentuoti nepanoro.

„Kiek prisimenu, tai aš tokio sprendimo nepriiminėjau ir Vyriausybė taip pat ne“, – teigė S. Skvernelis.

O Sveikatos apsaugos ministras tikino, kad dar kartą kreipsis į Lietuvos Akušerių ir ginekologų draugiją dėl papildomo išaiškinimo. Esą šiuo metu daugiausia diskusijų kelia jaunų merginų amžius, kurioms būtų kompensuojama kontraceptinė spiralė. Pasirodo, jau nuo 16 metų merginoms be tėvų sutikimo, tokia hormoninė spiralė gali būti įdėta į gimdą.

Apie norą kompensuoti kontraceptines spirales, dėl to pasipiktinusius specialistus galite žiūrėti čia:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų