• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaistinėse jau pradėjus vakcinuoti nuo gripo ir erkinio encefalito laukiama, kada čia bus galima pasiskiepyti ir nuo COVID-19. Ministerija teigia, kad jau yra parengusi tą leidžiančius teisės aktus. Tuo metu komercinės vakcinos, ministro Arūno Dulkio teigimu, šiemet tikėtis neverta. 

Vaistinėse jau pradėjus vakcinuoti nuo gripo ir erkinio encefalito laukiama, kada čia bus galima pasiskiepyti ir nuo COVID-19. Ministerija teigia, kad jau yra parengusi tą leidžiančius teisės aktus. Tuo metu komercinės vakcinos, ministro Arūno Dulkio teigimu, šiemet tikėtis neverta. 

REKLAMA

Seimo sveikatos reikalų komitete aptarus aktualiausius vakcinavimo Lietuvoje klausimus užsiminta ir apie jau kurį laiką diskutuojamą galimybę nuo COVID-19 pasiskiepyti ir vaistinėse.

Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė, spartėjant vakcinacijai ir stokojant žmogiškųjų resursų skiepyti galės tiek studentai, tiek vaistininkai.

„Spartėjant vakcinacijos procesui, tiek siekiant didinti testavimo apimtis, didinant prevencinį testavimą yra susiduriama su žmogiškųjų išteklių trūkumu ir šioje vietoje esame pasidarę tam tikrus darbus, padarę teisės aktų pakeitimus. 

REKLAMA
REKLAMA

Parengti teisės aktai, kuriais būtų suteikiama teisė studentams atlikti skiepų injekcijas, prižiūrint bendrosios praktikos slaugytojui ir taip pat sudaryta galimybė išplėstinės praktikos vaistininkams atlikti skiepijimus vaistinėse. Tiek vienos, tiek kitos bendruomenės yra informuotos, kad ketinamas daryti šis keitimas ir yra bendradarbiaujama su jais dėl paruošiamųjų darbų“, – paaiškino kanclerė.

REKLAMA

Spręs pačios savivaldybės

Kaip portalui tv3.lt pasakojo Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė, po priimtų teisės aktų, kiekviena savivaldybė spręs, kur reikalinga, kad vaistinės įsijungtų į vakcinavimo procesus, kad jie vyktų efektyviau.

„Esame patikinti, kad Vilniaus savivaldybė labai laukia vaistinių įsijungimo į procesą, tad mes ruošiamės ir esame nusiteikę prisidėti. Svarbiausia, kad Registrų centras kiek įmanoma greičiau pabaigtų darbus ir vaistininkai galėtų e.sveikata platformoje matyti reikalingus duomenis apie vakcinuojamus gyventojus ir galėtų suvesti informaciją apie atliktą procedūrą“, – pabrėžė ji.

REKLAMA
REKLAMA

 

Pašnekovė pabrėžė, kad vaistinės yra pasiruošusios skiepyti – turi paruošusios vakcinavimo kabinetus, pateikusios dokumentus higienos pasams bei licencijoms gauti, vaistininkai Vilniaus universitete arba Lietuvos sveikatos mokslų universitete pakėlė savo žinias ir įgijo išplėstinės praktikos vaistininko kvalifikaciją.

„Universitetai patikino, kad mokymo metu vaistininkai buvo supažindinti ir su COVID-19 ligos vakcinomis, tad yra pasirengę ja vakcinuoti Lietuvos gyventojus. Be to vaistinės jau ilgai dirba su vaistiniais preparatais, kuriems laikyti reikalingos ypatingos sąlygos, taip pat atlikusios visus namų darbus, reikalingus vakcinacijai, tad kiekviena vaistinė atskirai įsivertintų, kokiomis vakcinomis turi galimybę skiepyti. Vaistinių prieinamumas bei pasitikėjimas vaistininkais Lietuvoje didžiulis, todėl tai skatintų, kuo daugiau žmonių pasiskiepyti ir taip greičiau sukurtume bendrą imunitetą“, – sakė K. Nemaniūtė-Gagė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet komercinės vakcinos nesitikima

Vis dėlto taip daugelio laukiamos komercinės COVID-19 vakcinos, apie kurios prieinamumą privačios įstaigos svajojo dar šią vasarą, sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio teigimu, dar reikės palaukti.

„Mūsų žiniomis, 2021 m. pasaulyje apskritai nebus komercinės vakcinos, nes gamintojai nespėja patenkinti vyriausybių užsakymų“, – pastebėjo jis. 

Portalas tv3.lt primena, kad nuo kovo 1 d. išplėstinės praktikos vaistininkai gali teikti vakcinacijos nuo sezoninio gripo ir erkinio encefalito paslaugas. Skiepyti gyventojus gali vaistinės, įgijusios atitinkamą asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją. 

REKLAMA

Licenciją turi 10 vaistinių

Šiuo metu asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją yra įgijusios 10 vaistinių, esančios Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Klaipėdoje, Šiauliuose. 

„Dalis vaistinių jau turi licencijas ir pradėjo skiepyti nuo erkinio encefalito. Tačiau šiuo metu informaciją apie atliktą vakcinaciją turi suvesti ne į e.sveikata portalą, o savo vidiniuose dokumentuose, vėliau ši informacija turės būti perkelta į e.sveikata sistemą. Kitos vaistinės, taip pat turinčios licencijas, nusprendė palaukti kuomet Registrų centras pabaigs darbus ir vaistininkai galės e.sveikatos platformoje suvesti duomenis apie atliktą vakcinaciją“, – aiškino vaistinių asociacijos pirmininkė.

REKLAMA

Pabrėžiama, kad skiepijimo nuo sezoninio gripo ir erkinio encefalito paslauga asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją turinčiose vaistinėse bus tokia pat saugi kaip ir vakcinuojantis kitose gydymo įstaigose, mat visur galioja tie patys paslaugų kokybės bei saugumo reikalavimai. 

Išplėstinės praktikos vaistininkas lygiai taip pat turi įvertinti gyventojo sveikatos būklę ir įsitikinti, kad ji leidžia atlikti vakcinaciją. Tik įvertinęs visas aplinkybes vaistininkas priims sprendimą – skirti vakciną ar nukreipti gydytojo konsultacijai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų