• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė nesupranta, kaip Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pasiūlytas 4 darbo dienų savaitės modelis pasitarnaus viešajame sektoriuje dirbančioms mamoms ar tėčiams su mažais vaikais, jei niekas nesprendžia vaikų darželių vietų trūkumo klausimo.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė nesupranta, kaip Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pasiūlytas 4 darbo dienų savaitės modelis pasitarnaus viešajame sektoriuje dirbančioms mamoms ar tėčiams su mažais vaikais, jei niekas nesprendžia vaikų darželių vietų trūkumo klausimo.

REKLAMA

„Jeigu mes siekiame geresnės tėčio ar mamos integracijos po vaiko priežiūros atostogų į darbo rinką, kad tėveliai neužsisėdėtų namuose, kaip sako projekto rengėjai, tai tuomet pagrindinė problema, kurios šis projektas nesprendžia, kur palikti vaiką? Nes šiandien, sutikime, pakankamai sunku gauti valstybinį darželį vaikui iki trejų metų. Vietų katastrofiškai trūksta“, – portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ teigė I. Ruginienė.

„Tada lieka išeitis arba rinktis privatų darželį, arba rinktis auklę, jeigu neturi senelių, kurie gali prižiūrėti tavo vaiką. Bet už kokius pinigus rinktis šitą būdą? Tai beveik tampa neįmanoma tiems, kurie uždirba vidutines pajamas ar mažiau. Jeigu mes ir suteiksime daugiau laisvo laiko ar mažiau darbo valandų tėveliams, kurie turi mažamečius vaikus, tai ar jie iš tiesų galės pasinaudoti tokia proga, nes jie neturės, kur palikti vaikų“, – pridūrė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip žinoma, Seimo pirmininkė pateikė siūlymą viešajame sektoriuje išbandyti 4 darbo dienų savaitės normą tėvams, kurie augina vaikus iki trejų metų. Taip esą siekiama paskatinti mamas ar tėčius anksčiau grįžti į darbo rinką iš vaiko priežiūros atostogų mainais į 4 darbo dienas, vietoje 5, paliekant tą patį atlyginimą. Klausimas jau buvo svarstytas Trišalėje taryboje, bet socialiniai partneriai nuomonės dar nepateikė.

REKLAMA

Tačiau klausimų kyla įvairių: kodėl siūlymas taikomas tik viešajam sektoriui, ką darbdaviams reikės daryti su darbuotojais, kurie buvo priimti terminuotam laikotarpiui pakeisti į vaiko priežiūros atostogas išėjusią mamą ar tėtį, ar bus papildomai apmokama darbuotojams, kurie turės „padengti“ trumpiau dirbančias mamas ir tėčius.

Lietuvoje mamos ir tėčiai vaiko priežiūros atostogų gali išeiti iki mažyliui sukanka treji metai, bet pirmieji dveji metai yra apmokami iš „Sodros“, o tretieji metai – neapmokami: tais metais darbdavys tik išsaugo mamos ar tėčio darbo vietą, o vaiką prižiūrintis vienas tėvų yra valstybės lėšomis draudžiamas socialiniu draudimu.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes irgi Seimo pirmininkės klausėme, o kaip tai veiks praktiškai? Mes žinome, kad darbdavys dabar terminuotai priima žmogų, kuris pakeičia mamą, išėjusią į motinystę. Kaip bus su tuo darbuotoju? Ar darbdavys turės jį atleisti anksčiau termino? Ar mes turėsime jį dalinai laikyti? Taip pat klausimas kyla: jūs žinote, kad dabar iki trejų metų mamos gali išeiti į motinystę. Tai de facto dabar gausis, kad visi dabar eis trejus metus dirbti su vaiku, aš taip pavadinčiau. Ir tuo pačiu praėjus dvejiems metams galės grįžti į darbą gaunant tą patį atlyginimą, tik mažiau dirbant. Tai čia yra daugybė klausimų su šiuo modeliu“, – laidoje „Dienos pjūvis“ sakė Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė svarstė, kad pasiūlymas pasitarnaus daugeliu aspektų. Viena vertus, tai didintų viešojo sektoriaus patrauklumą darbuotojams. Kita vertus, šiame sektoriuje jau dabar dirba daug moterų, kurioms aktualu suderinti darbą ir šeimą. Jo teigimu, siūlymas padeda spręsti ir vyrų bei moterų darbo užmokesčio skirtumus – šie skirtumai didžiausi ties 25-44 metais, o būtent tada kuriamos šeimos, auginami vaikai.

REKLAMA

Be to, politikas teigia, kad šį siūlymą reikia matyti ir kitų siūlymų kontekste. Pavyzdžiui, Lietuvoje ketinama keisti vaiko priežiūros atostogų apmokėjimo modelį numatant neperleidžiamus vaiko priežiūros mėnesius. Tai reiškia, kad tėčiai privalėtų išeiti tam tikrą mėnesių skaičių prižiūrėti savo vaiko, o jeigu nuspręstų to nedaryti, šeima prarastų tų mėnesių išmokas. Toks modelis turės būti įtvirtinamas pagal Europos Sąjungos direktyvą, siekiant labiau įtraukti vyrus į vaikų priežiūrą ir prisiimti daugiau įsipareigojimų.

REKLAMA

Klausiamas, kodėl apskritai nei Lietuvoje, nei pasaulyje neplinta 4 dienų darbo savaitės taisyklė, nors kai kurios įmonės pereina prie tokios darbo normos, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas svarstė, kad taip nutiks tik tuomet, kai tai bus ekonomiškai naudinga.

„Pagrindinis klausimas yra našumo. Kol kas mes, deja, bet našumo srityje esame labiausiai atsilikę Europos Sąjungoje. Mes galime ginčytis, ar čia darbdaviai kalti, ar darbuotojai, bet tokia yra faktinė situacija. Tai tikriausiai labiausiai ir stabdo nuo to, kad galėtume daugiau ilsėtis ir mažiau dirbti“, – teigė A. Romanovskis.

Laimingų Vaikų Mama.
Laimingų Vaikų Mama.
Ta laisva diena, taip suprantu, tam, kad pabūti kartu su savo mylimais Vaikais, o ne tam, kad kažkur 'dėti' juos. Na ir pavadinimas straipsnio. Labai norint, viską galima suderinti. Spės integruotis tos Mamos. Iš patirties žinau. Aš būdama nėščia baiginėjau magistrantūrą. Tačiau gimus Dukrytei supratau, kad nenoriu NIEKAM jos palikti. Noriu PATI su ja būti, kiek įmanoma. Pirmą sykį palikau Dukrelę vienai dienai su Anyta po 2 metų, kai išvažiavau į ligoninę gimstant antrajai. Darė cezarį, nes mano širdies ritmas sutrikęs buvo. Išbuvau su naujagime ligoninėje 1 parą. Susiveržiau korsetu ir pasirašius, kad savavališkai pasišalinu iš ligoninės anksčiau leidžiamo laiko ir prisiimu visą atsakomybę, grįžau pas Dukrelę su antrąja Naujagymiuke. Nebuvo lengva. Bet dabar, būdamos paauglėmis Jos apkabina ir prisimena, kaip buvo gera augti ne darželyje. Dėkoja už laimingą vaikystę. Teko dirbti ir iš namų. Ir pagyventi laikinai iš vienos algos. 100% žinau, kad mažo vaikelio laimė ir ramybė-Tėvų artume. Ne darželiai laimingais Vaikus padaro. Vėliau, paaugus Vaikiukams, spėsit dirbti, Mamytės. Darbų bus. O Kūdikystė ir Vaikystė ankstyvoji-nepakartojamas laikas. Išvis, valstybė Mamoms galėtų algas mokėti, kad gerus, laimingus ateities Žmones augina. Pirmaisiais 3 metais, tai iš viso nenormalu Vaiko psichikai, atskirti jį nuo Mamos. Visgi įstatymas teisinga linkme. Kas neturi sąlygų nedirbti, tai nors 1 papildomą dieną laimės Vaikeliams bus pabūti su Mamytėm, Tėveliais.
Nekakokit miltais , nes visi malūnai sustos , tai tik politinių reitingų rinkimas , ir daugiau nieko ,nes jau dabar privežta darbuotojų iš trečiūjų šalių kurie dirba 6 dienas po dešimt valandų o saviems atlyginimus mažina ir patys palieka darbo vietas ,važiuoja dirbti pas vokiečius , norvegus , švedus , pažiūrėkite kiek tokių darbo skelbimų , ir nepateikite svajonių už realybę .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų