• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos po poros metų visos iš trečiųjų šalių siunčiamos siuntos privalės būti deklaruojamos muitinėje, taigi muitinės paslaugomis teks naudotis vis dažniau. O pasirodo, jog savarankiškai užpildyti muito deklaraciją nėra taip paprasta.

Vos po poros metų visos iš trečiųjų šalių siunčiamos siuntos privalės būti deklaruojamos muitinėje, taigi muitinės paslaugomis teks naudotis vis dažniau. O pasirodo, jog savarankiškai užpildyti muito deklaraciją nėra taip paprasta.

REKLAMA

Jau nuo 2028-ųjų muitus reikės mokėti ir už mažos vertės prekes, kurių vertė nesiekia 150 eurų – bet jau tais atvejais, kai prekės įsigyjamos iš trečiųjų šalių internetinių platformų. pavyzdžiui „AliExpress“, „Shein“, „Temu“. Tikėtina, kad dėl to prekės brangs, pavyzdžiui, avalynei muito mokesčio tarifas sieks 17 proc., drabužiams – 12 proc., 8 proc. – plastiko gaminiams, 5 proc. – elektros įrangai, žaislams, rašė „Verslo žinios“.

Muitinės departamento duomenimis, Lietuvoje vidutiniškai per dieną pateikiama apie 15 tūkst. mažos vertės siuntų deklaracijų, o 97 proc. jų – prekėms iš Kinijos.

REKLAMA
REKLAMA

Vienos vidutinės siuntos vertė siekia apie 8 eurus, o iš viso deklaracijose nuo 2021 metų liepos deklaruota prekių už 207,5 mln. eurų, o prekių iš Kinijos buvo už 180 mln. eurų. Iš antroje vietoje pagal apimtį esančios Didžiosios Britanijos smulkių prekių deklaruota už 8,9 mln. eurų. 

REKLAMA

Visgi, naujienų portalo tv3.lt redakciją pasiekė žinia, jog vartotojus piktina ne tik didesnės kainos, bet ir nepatogi importo deklaracijų sistema.

Bandymas deklaruoti siuntą virto kančia

Naujienų portalo tv3.lt skaitytoja Miglė pasakojo, jog gavo siuntą iš Ukrainos ir nusprendė pati užpildyti importo deklaraciją, taip sutaupant kelis eurus. Mat siuntą deklaruojant pačiam, muitinei teks sumokėti 2 eurus, o naudojantis Lietuvos pašto paslaugomis – 6,99 euro. Tačiau norint pačiam užpildyti importo deklaraciją, reikia praeiti 9 pragaro ratus, mat reikia užsiregistruoti net trijose skirtingose sistemose. Galiausiai esama tvarka nusivylusi ir valandą laiko sugaišusi skaitytoja siuntą deklaravo per Lietuvos pašto sistemą.

REKLAMA
REKLAMA

„Reikia registruotis, kad gauti kažkokį Eori kodą. O ten kaip į džiungles“, – reziumavo skaitytoja.

Lietuvos muitinė yra sukūrusi vaizdo įrašą, kuris turėtų padėti užpildyti importo deklaraciją – šis vaizdo įrašas prieinamas „YouTube“. Kaip nurodoma vaizdo įraše, elektroniniame portale negalima deklaruoti elektroninėje prekyboje įsigytų tabako gaminių, bei kitų prekių, kurioms taikomi draudimai ar apribojimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norint savarankiškai deklaruoti savo prekes, reikia užsiregistruoti Bendro naudotojų valdymo portale (BAP) ir gauti EORI kodą.

Šį kodą galima gauti bendro naudojimo portale suvedus reikiamus duomenis į žvaigždute pažymėtus langelius ir paspaudus „Pateikti“ mygtuką. Gavus EORI kodą, reikia jį suvesti bendrame naudotojų valdymo portale, profilio langelyje „EORI kodas“. Iš naujo prisijungus prie BAP, galima teikti deklaraciją.

REKLAMA

Bent taip siuntos deklaravimas turėtų veikti teoriškai. Nes Miglei bandant gauti EORI kodą, muitinės interneto portale buvo prašoma suvesti daugybę duomenų.

Štai viename lange prašoma suvesti muitinės įstaigos pavadinimą, o kitame pateikti asmens dokumento kopiją ir su ja susijusius duomenis. Minėtame muitinės įkeltame vaizdo įraše nėra paaiškinama, ką šiuose privalomuose laukeliuose reikia suvesti – pavyzdžiui, kaip vėliau pavyko išsiaiškinti, „dokumento tipo“ skiltyje reikia suvesti specialų kodą.

REKLAMA

Paaiškino, ką reikia suvesti

Pabandėme pasiaiškinti, kaip gi užpildyti šią deklaraciją. Taigi, naujienų portalo tv3.lt žurnalistas paskambino Lietuvos Respublikos muitinės interneto puslapyje nurodytu konsultacijų telefonu ir pabandė pasiaiškinti, kaip gi reikia užpildyti importo deklaraciją. 

Kaip paaiškino telefonu atsiliepusi konsultantė, norint gauti EORI kodą būtina pateikti asmens tapatybės kortelės ar paso kopiją. Tik laukelyje „Dokumento tipas“ reikia suvesti 9Z01 kodą. Kaip gi tokią informaciją turėtų žinoti vartotojas – neaišku.

Na, o muitinės įstaigos laukelyje, anot konsultantės, reikia pasirinkti įstaigą, kurioje yra registruotas deklaraciją pildantis gyventojas.  

Štai taip įveikiamas pirmasis pragaro ratas – gaunamas EORI kodas, reikalingas norint pateikti deklaracijos prašymą.

Ha ha. Cia konservos zmonems sunkina gyvenima, kersina. O po 2 metu bus musu, puiki valdzia, vegeles-zemaitaicio antikonservinis susivienijimas ir tikrai nepriims zmonems kenksmingo sprendimo. Jokiu muitu nebus cia jum ne Simonke padliuga.
Na tikrai griozdiška muitinės programėlė, tačiau ja naudojuosi apie 2 metus. Įveikiau 3 jos 3 etapus, tačiau ties registracijos 4 etapu užstrigau. Bet viskas pavyko muitinės darbuotojų geranoriškumu padėti įveikti šią sudėtingą programą ir ja naudojuosi iki šiol. Nežinau koks proto bokštas ją sugalvojo ir įgyvendino ir už kokius pinigus, kad net patys muitininkai po ją klaidžioja.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų