• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

-->
REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekspertai pažymi, kad kol Vakarai koncentravosi dėl terorizmo problemų sprendimo Artimuosiuose Rytuose, Rusija ir Kinija tobulino savo karines technologijas. Teigiama, kad ateityje konfliktų metu gali būti numušinėjami palydovai, „akimirksniu“ atjungiamas telefono ryšys ir internetas, sutrikdomos kuro ir maisto tiekimo grandinės.

Ekspertai pažymi, kad kol Vakarai koncentravosi dėl terorizmo problemų sprendimo Artimuosiuose Rytuose, Rusija ir Kinija tobulino savo karines technologijas. Teigiama, kad ateityje konfliktų metu gali būti numušinėjami palydovai, „akimirksniu“ atjungiamas telefono ryšys ir internetas, sutrikdomos kuro ir maisto tiekimo grandinės.

REKLAMA

„Daily Mail“ kalbinti ekspertai perspėja apie „ūmią grėsmę“, kurios metu gali būti „numušinėjami palydovai, atjunginėjami paprastų žmonių telefonai, ištuštinamos degalines ir sukeliamas chaosas maisto paskirstymo grandinėje“.

Trečiajame pasauliniame kare Rusija ar Kinija galėjo pulti dabartinių gynybinių technologijų neaptinkamomis raketomis, kurios yra 27 kartus spartesnės už garso greitį, paliekant informacinį vakuumą atjungus internetą. Šioms šalims tokių pajėgumų pavyko pasiekti, kol Vakarai murkdėsi Artimųjų Rytų konfliktuose.

Kibernetinė grėsmė ir superginklai

Ekspertai pažymi, kad konfliktų mūšio lauku dabar taps technologijos, į kurias Rusija ir Kinija investuoja milžiniškas lėšas.

REKLAMA
REKLAMA

„BBC Today“ taip pat pažymima, kad Didžioji Britanija taip pat atsisakė investicijų į tradicinę ginkluotę ir daugiau lėšų skiria skaitmeninėms technologijoms, dirbtinio intelekto tobulinimui ir kibernetiniam saugumui.

REKLAMA

Dar šių metų spalio mėnesį Didžiosios Britanijos Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovė Lindy Cameron perspėjo, kad kibernetiniai išpuoliai prieš šalį jau yra vykdomi. „Mes – kartu su Nacionaline nusikalstamumo agentūra – nustatėme, kad kibernetiniai nusikaltėliai iš Rusijos ir aplinkinių šalių teritorijų yra atsakingi už daugumą niokojančių išpirkos prašymo („ransomware“) atakų Jungtinėje Karalystėje“, – cituojama britų kibernetinio saugumo vadė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat pažymėjo, kad nei Maskva, nei Pekinas „nepamiršta“ ir karinių pratybų, kurių metu yra išbandoma naujausia ginkluotė.

Lapkričio 16-ąją Rusija kosmose sunaikino savo pačios palydovą, paleidusi į ją raketą ir tuo sukeldama Vakarų šalių nerimą.

Spalį Kinija išbandė savo naują ir itin slaptą ginklą, kuris gali skrieti aplink Žemę beveik 9,4 km per sekundę greičiu ir smogti bet kuriam taikiniui planetoje vos per kelias minutes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis sukurtas skrieti žemąja orbita, kad būtų išvengta raketų aptikimo ir gynybos sistemų, ir leidžiantis Kinijai smogti praktiškai bet kurioje planetos vietoje, be jokio perspėjimo.

Michele Flournoy, buvusi Pentagono atstovė, atsakinga už JAV strategiją prezidentų B. Clintono ir B. Obamos valdymo metu, perspėjo: „Iš tikrųjų esame strateginiame posūkio taške, kuriame mes – JAV, JK ir mūsų sąjungininkės – pasitraukiame iš 20 metų, kurių metu koncentravomės į kovos su terorizmu ir sukilėliais priemones, karų Irake bei Afganistane, ir pakėlę žvilgsnį matome, kad dabar mes susidūrėme su labai rimta didžiųjų valstybių konkurencija“.

REKLAMA

„Tuo metu, kai mes buvome sukoncentravę dėmesį į Artimuosius Rytus, šios šalys mokėsi iš Vakarų karo meno. Ir jie pradėjo masyviai investuoti į visą liniją naujų technologijų“, – aiškino ji.

JAV ir Rusija dešimtmečiais tobulino savo hipergarsines raketų sistemas ir neseniai jau pristatė pirmuosius daugiau ar mažiau sėkmingus jų išbandymus. Rusijos prezidentas V. Putinas net neslepia, kad kol kas dar turi karinių technologijų viršenybę, tačiau tai ilgai netruks. Galimai, būtent ta strateginė hipergarsinių raketų viršenybė prieš Vakarus, kurią jis įžvelgia, ir gali paaiškinti dabartinį Rusijos skubotumą, siekiant įsitvirtinti Ukrainoje. Tikėtina, kad tiesiog V. Putinas bijo praleisti galimybę, kol Vakarai nesukurs atsvaros dabar turimai Rusijos hipergarsinių raketų galiai.

REKLAMA

Taikysis vykdyti globalų komunikacijos ryšio trikdymą

Ekspertų teigimu, jeigu prasidėjo plataus masto kariniai veiksmai, abi pusės bandytų atkirsti savo priešininkų komunikacijos srautus. Kalbama apie iš rikiuotės išvedamus palydovus ar pažeidžiant vandenynų dugnu nutiestus interneto duomenų perdavimo kabelius.

Tarptautinio strateginių studijų instituto vyresnioji mokslo darbuotoja Meia Nouwens „Daily Mail“ pasakojo, kad Kinijos Liaudies išlaisvinimo armija jau turi naują padalinį, pavadiną „Strateginės paramos pajėgomis“, kurios skirtos kovai kosmose, elektroniniam karui ir kibernetiniams išpuoliams vykdyti ar atremti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad tai būtų atlikta labai sparčiai besivystančioje aplinkoje, kuri labai priklauso nuo informacijos srities“, – BBC aiškino IISS ateities karybos specialistas Franzas-Stefanas Gady, pridūręs, kad „telefonai gali staiga nutilti, o degalinės – ištuštėti“.

Jo teigimu, „didžiosios jėgos aktyviai investuoja ne tik į puolamąsias kibernetines galias, bet ir į elektroninės karybos galimybes, kurios leistų išvesti iš rikiuotės palydovus ir sutrikdyti komunikaciją“.

REKLAMA

„Ne tik kariuomenė, bet ir pačios visuomenės bus tiesioginiu taikiniu ateities konfliktų metu“, – aiškino jis.

Hipergarsinės raketos

JAV

JAV kariuomenė turi ne vieną hipergarsinių raketų ginkluotės programą, tačiau daugelis jų dar yra kūrimo stadijoje ir griežtai įslaptintos.

Tos, apie kurias yra kažkas žinoma, yra labiau konvenciniai viršgarsiniai ginklai, kurie smogia iš tolimo nuo Žemės nuotolio, lyginant su orbitos bombardavimo sistema, kurią šią savaitę pristatė Kinija.

REKLAMA

Vienintelis viešai žinomas JAV viršgarsinis ginklas, kuris buvo sėkmingai išbandytas yra karinių oro pajėgų raketa GM-183 ARRW, skirta paleisti iš didelio bombonešio.

JAV karinis laivynas tolimojo nuotolio hipergarsinį ginklą, planuojama, turėtų ginkluotėje turėti 2023-iaisiais.

Kiti JAV hipergarsinių ginklų projektai kol kas yra daugiau spekuliacijos, nes nėra aiškūs nei tikslūs terminai, nei jų techninės galimybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skirtingai nei Rusija, JAV tvirtina, kad hipergarsinės raketos nėra skirtos panaudojimui kartu su branduolinėmis galvutėmis. Tokiu atveju amerikiečiams prireiks įveikti didesnius techninius iššūkius, siekiant geresnio pataikymo tikslumo.

Rusija

Rusija neseniai paskelbė sėkmingai išbandžiusi iš povandeninio laivo paleistą hipergarsinę raketą „Zircon“, o nuo 2019-ųjų pabaigos šalies kariuomenė disponuoja branduolinį užtaisą galinčių nešti hipergarsinių raketų „Avangard“ paleidimo sistemomis. „Avangard“ gali skrieti 27 machų greičiu, keisti kryptį ir skriejimo trajektoriją.

REKLAMA

V. Putinas viešai yra pareiškęs, kad „Zircon“ raketos neturi analogų pasaulyje ir yra „neaptinkamos“ Vakarų gynybos sistemų.

Skelbiama, kad oficialiai į Rusijos kariuomenės ginkluotę „Zircon“ galės būti įtraukti jau 2022-aisiais.

Rusija taip pat skelbiasi nuo kitų metų į savo ginkluotę įtraukianti ir 188 tonų svorio gigantišką raketą „Sarmat“ – Vakaruose vadinamą „Satan-2“. Skaičiavimai rodo, kad šios raketos nešamas branduolinis užtaisas galėtų „nušluoti nuo Žemės paviršiau teritoriją, savo plotu prilygstančią Anglijai ir Velsui“.

REKLAMA

Kinija

Kinijos išbandytos hipergarsinio orbitinio bombardavimo sistemos  koncepcijos esmė – nuskraidinti kovinę galvutę į orbitą ir leisti jai skrieti aplink Žemę prieš pataikant į taikinį. Tokią sistemą pirmieji pasaulyje dar praėjusio amžiaus 7-ajame dešimtmetyje sukūrė Sovietų Sąjunga.Pavadinta trupmenine orbitine bombardavimo sistema arba FOBS, ji buvo sukurta siekiant išvengti galingų JAV radarų matricų ir priešraketinės gynybos sistemų.

REKLAMA
REKLAMA

Šios sistemos veikia aptikdamos ICBM – tolimojo nuotolio raketų, kurias galima užtaisyti branduoline galvute – paleidimus ir sekdamos jas kosmose, bei bandant jas numušti, kai raketos pereina į leidimosi trajektoriją.

ICBM ir jų kovinės galvutės skrieja nuspėjama trajektorija, kuri kyla aukštai į kosmosą, todėl jas gana lengva pastebėti, o gynybos sistemų analitikai gali apskaičiuoti, kur jos yra nukreiptos, kad būtų galima numušti.

FOBS siekia apeiti šią gynybą, paleidžiant savo raketas daug plokštesne trajektorija – padedant Žemės gravitacijai.

Tai reiškia, kad jos sunkiau aptinkamos radarų. Taip pat daug sunkiau numušti kovines galvutes, nes sunkiau apskaičiuoti jų trajektoriją.

Naudojant orbitą, kovinės galvutės nuotolis gali būti neribotas, o tai reiškia, kad ją galima šaudyti į taikinį bet kuria kryptimi. Tai padeda išvengti radarų sistemų, kurios paprastai nukreiptos į fiksuotą vietą danguje – Amerikos atveju, virš Šiaurės ašigalio.

Be to, Kinija dar 2019-aisiais išbandė ir vidutinio nuotolio hipergarsinę raketą DF-17, galinčią nešti branduolines galvutes. Šių metų spalį Kiniją DF-17 dislokavo pakrančių teritorijoje, galimai ruošiantis invazijai į Taivaną. Ši raketa yra vadinama „mirties nuosprendžiu lėktuvnešiams“, kurie yra JAV karinio jūrų laivyno galios simbolis jau daugelį dešimtmečių.

Jų greitis yra mažesnis už tarpkontinentinių balistinių raketų, tačiau jos gali manevruoti ir bandyti išvengti gynybos sistemų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų