Iš viso leidimus dirbti su įslaptinta informacija turi apie 20 tūkst. Lietuvos tarnautojų, pareigūnų ar karių, o šiemet Baltarusijoje lankėsi dešimtys asmenų, turinčių leidimus dirbti su įslaptinta informacija.
Tačiau Vyriausybės nacionalinio saugumo komisija trečiadienį nepriėmė ribojimų Lietuvos tarnautojams, pareigūnams ar kariams lankytis Baltarusijoje ar Rusijoje, nes nusprendė „į šį klausimą pažvelgti plačiau“.
„Įvyko pakankamai išsami ir atvira diskusija, buvo nuspręsta vis tik dar tobulinti daugiau šiek tiek mūsų teisinį reglamentavimą: ne vien tik apsiriboti asmenimis ar pareigūnais, valstybės tarnautojais ir kariais, kurie turi teisę dirbti su slapta informacija, bet šiek tiek pažiūrėti į klausimą plačiau. Nes kuomet kalbame apie asmenis, kuriuos minėjau, tos kategorijos, kurie turi leidimus, jų yra apie 20 tūkst., o šiemet išvykusių (Lietuvos piliečių) į Baltarusiją mes turime 255 tūkst. Praeitais metais turėjome 430 tūkst.“, – trečiadienį po Vyriausybės nacionalinio saugumo komisijos posėdžio sakė Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas.
Kitaip tariant, Vyriausybės nacionalinio saugumo komisija spręs dėl ribojimų ne tik tarnautojams, pareigūnams ir kariams, kurie turi teisę dirbti su įslaptinta informacija, bet svarstys išplėsti ribojimus visiems šio sektoriaus žmonėms bei darbuotojams pagal darbo sutartis, kurie turi įgaliojimus dirbti su „tam tikra klasifikuota informacija“, nors ji nėra įslaptinta.
„Šiuo metu svarstoma keisti Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo keitimą, konkrečiai 17 straipsnį, kur būtų tam tikros sankcijos, jeigu asmuo išvyksta negavęs institucijos vadovo (leidimo)“, – teigė V. Vitkauskas.
Pasak Nacionalinio krizių valdymo centro vadovo, tokiu atveju būtų galima numatyti leidimo dirbti su įslaptinta informaciją atėmimą ir automatiškai darbo praradimą ar kitas priemones.
Kaip žinoma, nors Baltarusija ir Rusija laikomos šalimis agresorėmis prieš Ukrainą, bet tarp Lietuvos ir Baltarusijos vyksta abipusis turizmas: tiek Lietuvos piliečiai vyksta į Baltarusiją, tiek Baltarusijos piliečiai lankosi Lietuvoje.
Lietuva neseniai uždarė Šumsko ir Tverečiaus pasienio kontrolės punktus su Baltarusija, tačiau dar veikia 4 pasienio kontrolės punktai – Medininkų, Lavoriškių, Raigardo bei Šalčininkų – per kuriuos vyksta krovininės transporto priemonės, lengvieji automobiliai bei keleivinis transportas.
Šalies institucijos nuolat perspėja Lietuvos gyventojus nevykti į Baltarusiją, nes šios šalies žvalgybos tarnybos skiria didelį dėmesį Lietuvos piliečiams, peržiūri mobiliųjų telefonų duomenis, taiko spaudimo priemones, gali bandyti verbuoti asmenis darbui prieš Lietuvos valstybę.
Pasienyje Lietuvos institucijos iškabino plakatus, kad lankymasis Baltarusijoje gali būti pavojingas, kad iš šios šalies galima ir nebesugrįžti, tačiau griežtesnių priemonių nesiėmė. Iki šiol nėra ir draudimo Lietuvos tarnautojams, pareigūnams lankytis Baltarusijoje, nes buvo tikimasi protingumo principo, tai yra, kad tarnautojai ir pareigūnai atitinkamai įvertins visas grėsmes. Šiuo metu, pasak V. Vitkausko, tik Lietuvos kariuomenė turi įsivedusi griežtas rekomendacijas nekeliauti į Rusiją ir Baltarusiją.
Baltarusija Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos piliečiams nuo pernai pavasario yra įvedusi bevizį režimą.
Tai kodel jos pavaldiniai turėtų Baltarusijos vengti?