2021 m. spalio 26 d. datuotas dokumentas buvo priimtas paskutinėmis buvusios kanclerės Angelos Merkel valdymo dienomis. Jos vyriausybėje svarbų vaidmenį atliko ir dabartinis kancleris, socialdemokratas Olafas Scholzas, tuo metu ėjęs vicekanclerio pareigas.
Prieštaringai atrodantis saugumo vertinimas atskleidžia itin naivų Vokietijos požiūrį į tai, kokį pavojų kelia šalies priklausomybė nuo rusiškų dujų. Ši priklausomybė visą laiką augo, procesas apsisuko tik Maskvai pradėjus puolimą prieš Ukrainą. Dokumente taip pat yra atmetami Rytų Europos šalių, tokių kaip Lenkija ir Ukraina, nuogąstavimai. Šios valstybės jau seniai buvo perspėjusios, kad „Nord Stream 2“ dujotiekis, suprojektuotas tiekti gamtines dujas Vokietijai tiesiai iš Rusijos, padidins energetinio šantažo riziką.
„Bendrai, šiame vertinime yra daroma išvada, kad sertifikato suteikimas „Nord Stream 2“ nekelia pavojaus dujų tiekimo saugumui Vokietijoje ir Europos Sąjungoje“, – rašoma dokumente.
„Tiek Vokietijos, tiek kaimyninių šalių rinkoms rimtų tiekimo sutrikimų, kurie paveiktų energetinį saugumą, rizika dėl atskirų importo tiekimo infrastruktūros gedimų yra labai maža“, – priduriama įvertinime.
Šias išvadas paneigia dabartinis dujų tiekimo iš Rusijos į Vokietiją sustabdymas, atsiradęs dujų trūkumas bei energijos išteklių krizė, privertusi Berlyną priimti 200 mlrd. eurų vertės lengvatų paketą, skirtą apsaugoti namų ūkius ir įmones nuo kylančių dujų kainų.
Šokiruojantis dokumentas buvo paskelbtas po to, kai Vokietijos žiniasklaidos organizacijos „Der Spiegel“ žurnalistai paprašė gauti jo kopiją ir pagrasino imtis teisinių veiksmų, jeigu valstybė šio dokumento neišslaptins.
Bet šio vertinimo paviešinimo laikas O. Scholzui negalėjo būti blogesnis. Praėjusią savaitę kancleris tikino, kad jis „visuomet buvo tikras“, jog V. Putinas pasinaudos energijos tiekimu kaip ginklu.
O. Scholzo pareiškimas jau susilaukė kritikos, nes dabartinis kancleris užėmė svarbias pareigas buvusioje vyriausybėje, taip pat dėl to, kad iki šių metų pradžios jis palaikė ir gynė „Nord Stream 2“ projektą.
Nors vyriausybės įvertinimą parengė Ekonomikos ministerija, kuriai anksčiau vadovavo Peteris Altmaieris iš A. Merkel Krikščionių demokratų partijos (CDU), dokumentas vis tiek kelia klausimų apie tai, koks buvo O. Scholzo įsitraukimas į dujotiekio patvirtinimą, kai politikas ėjo vicekanclerio pareigas.
Žurnalistams nepavyko susitiekti su O. Scholzo atstovu spaudai dėl komentaro.
Vokietija atšaukė saugumo vertinimą ir nutraukė „Nord Stream 2“ darbus, likus vos kelioms dienoms iki Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.