Žmonės spėliojo, kad kosmose matė V. Putiną
Penktadienio naktį, pakėlę akis į dangų, žmonės išvydo įspūdingą vaizdą. Socialiniuose tinkluose pasipylė klausimai, kas danguje taip ryškiai žybsi. Pasirodo, žmonių fantazija – beribė:
„Aš galvoju, kad Putinas ten buvo, ar Lukašenka.“
„Gal kokia čia kometa, ar kas.“
„Gal iš Kaliningrado leidžia ką nors.“
„Čia galėtų būti kita planeta galbūt... Ar ne? Gal konkurentas Žemei.“
„Kažkoks aparatas skrido, raketa kažkokia, tai čia nuolauža nuo tos raketos. O kas ten per aparatas, tai pats biesas žino, atsiprašant už tokius žodžius.“
Iš tiesų praskrido raketos dalis
Na, šio vyro atsakymas yra arčiausiai tiesos. Iš tiesų žmonės danguje stebėjo praskrendančią raketą kosmose, tiksliau – „SpaceX Falcon 9“ dalį.
„Būtų įdomiau, jeigu ten būtų ufonautai. Bet tai yra sąlyginai įprastas reiškinys kylant raketoms“, – tikino kosmoso inžinierius Bronislovas Razgus.
Kai kuriems socialinių tinklų vartotojams net pavyko užfiksuoti raketos pakilimą Šilutės rajone – už daugiau nei 10 tūkst. kilometrų.
Pati raketa pakilo Kalifornijoje vakar apie 10 valandą vakaro Lietuvos laiku. Raketa į kosmosą išskraidino didelės raiškos palydovus, kurie fotografuos žemę. Astronomijos entuziastas paaiškino, kad tai – didelis žingsnis į priekį.
„Mes prieš vienuoliktą valandą matėme, per tris minutes praskrido iš pietų į šiaurę, praskrido visas šleifas keisto rūko“, – tvirtino „Garsios tylos“ observatorijos įkūrėjas Simas Šatkauskas.
Tai paprasčiausiai buvo degalų likučiai
Tai, ką žmonės galėjo stebėti danguje, pasak kosmoso inžinieriaus, buvo raketos degalų likučiai jai iš naujo įjungus variklį. O degalų likučius atspindėjo saulė.
„Angliavandeniliai degantys išskiria vandenį ir tas vanduo kristalizuojasi. Susidaro kristaliukų debesis, kuris gali atspindėti saulės šviesą“, – paaiškino B. Razgus.
„Būna visokių skirtingų formų. Būna labai susisukusi spiralė, vakar buvo tokia paprasta. Deja, tai – ne ufonautai“, – dėstė S. Šatkauskas.
O variklis, pasak specialisto, įjungtas buvo dėl to, kad raketos dalis greičiau nukristų į žemę.
„Tai nedaroma dažnai, tai priklauso nuo misijos, ar yra pakankamai kuro tai padaryti. Kartais būna daugiau kuro reikalaujančios misijos, tai antra pakopa yra paliekama, kad skristų ratus aplink, kol po truputį sulėtės dėl oro pasipriešinimo ir nukris pati“, – teigė B. Razgus.
Pasak kosmoso specialisto, vėliau palydovus kosmose palikusios raketos nukrinta į Indijos ar kitą vandenyną. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai nuolaužos krenta ne į vandenyną, o į gyvenamuosius namus. Neseniai nuolauža, kosmoso šiukšlė, iš Tarptautinės kosmoso stoties nukrito į vieno Floridos valstijos gyventojo namą.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.