Kauno klinikinės ligoninės generalinis direktorius Albinas Naudžiūnas, komentuodamas koronavirusu užsikrėtusios kauniečių poros atvejį, pažymėjo, kad šie asmenys į Italiją išvyko vasario 29 d., kai buvo žinoma situacija dėl koronaviruso protrūkio šioje valstybėje.
„Atvežtinių atvejų vis daugės, kadangi grįžta jauni žmonės, slidininkai, sportininkai, jie persirgs lengvai, tačiau po kelių savaičių galime turėti ir sunkesnių atvejų, kuomet nuo jų užsikrės seneliai, tėvai, vyresni žmonės. Labai blogai, kad žmonės taip daro. Tikėtina, kad per kovą daug kas spręsis“, – trečiadienį kalbėjo A. Naudžiūnas.
Jis pabrėžė, kad žmonės labai blogai daro, kad neatideda kelionių nepaisant paskelbtų rizikos šalių.
„Blogai, kad nusipirkę kelionę jos neatideda, žmonėms gaila prarasti pinigus, net su medikais dėl to reikia kalbėti, dėl komandiruočių, kad nėra, ko vykti. Išties reiktų kovą pralaukti bent iki balandžio, niekur nevykti iš šalies, nežinau, koks turėtų būti reikalas, kad būtinai vykti. Kaip ir ši pora išvyko jau žinodama situaciją“, – sakė ligoninės vadovas.
Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga trečiadienį tvirtino, kad, jei žmonės nesilaiko nurodymų, jiems gali būti taikoma teisinė atsakomybė.
„Be abejo, tokioje situacijoje atsiduriame pirmą kartą, ir teisininkai įvairias nuomones turi, bet yra numatyta pakankamai aiškių teisinių mechanizmų – ir baudos, ir areštai. Infekcinių ligų kontrolės įstatymas tokius dalykus numato. O jei žmogus, žinodamas, kad serga kažkur vaikštinės ir užkrės, yra numatyta ir baudžiamoji atsakomybė. Nesinorėtų, kad tokius mechanizmus reikėtų pritaikyti, supraskime, jei tai bus didelė grupė žmonių, tai valstybė visų nepersekios ir negaudys", – sakė A. Veryga.
Bausti (ne)galima?
Ministro minėtą baudžiamąją atsakomybę numato Baudžiamojo kodekso 277 straipsnis „Kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimas“.
Pirmoji straipsnio dalis skelbia, kad jeigu žmogus pažeidžia sveikatos apsaugos reikalavimus, ir dėl to išplinta susirgimas ar kyla epidemija, jis baudžiamas bauda, areštu ar laisvės atėmimu iki trejų metų.
Teisėjas Audrius Cininas naujienų portalui tv3.lt teigė, kad atsakomybė numatoma, jei pažeidžiami draudžiamojo pobūdžio teisės aktai.
„Reiškia turi būti paskelbti kažkokie įstatymai, Vyriausybės nutarimai, Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymai, kurie imperatyviai, tai reiškia, kategoriškai draudžia atlikti kažkokius veiksmus, pavyzdžiui, vykti į konkrečias šalis ir panašiai“, – kalbėjo A. Cininas.
Antroji straipsnio dalis skelbia, kad viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu arba areštu baudžiamas tas žmogus, kuris būdamas medicinos įstaigos informuotas apie savo ligą ir įspėtas dėl apsaugos priemonių, kurių jis privalo laikytis bendraudamas su žmonėmis, sukėlė pavojų kitam asmeniui užsikrėsti pavojinga infekcine liga.
„Šiuo atveju, liaudiškai tariant, turėtų būti žmogaus parašas po įspėjimu, kad yra supažindintas su karantino taisyklėmis ir įsipareigoja jų laikytis“, – aiškino A. Cininas.
Tad žmonės, grįžę, pavyzdžiui, iš Italijos ar Kinijos, ir tinkamai nesilaikę karantino taisyklių, nebūtų baudžiami pagal šį straipsnį. A. Cinino teigimu, taip yra todėl, kad į šias šalis vykti nerekomenduojama, o ne draudžiama.
„Kol yra tik rekomendacinio pobūdžio įsakymai, tada negalima taikyti baudžiamosios atsakomybės pagal šį straipsnį. Bent jau minimali šio įstatymo taikymo sąlyga yra privalomumas kažkokio teisės akto visiems. <...> Nerekomenduojama, tai nereiškia, kad draudžiama“, – teigė A. Cininas.
Spręs dėl renginių ir skrydžių draudimų
Tačiau rekomendacijas gali greitai pakeisti draudimai, kas leistų taikyti šį Baudžiamojo kodekso straipsnį.
Ketvirtadienį ministrai rinksis į neeilinį posėdį, kuriame bus priimti sprendimai dėl koronaviruso grėsmės, „Žinių radijui“ teigė premjeras Saulius Skvernelis.
„Tokios priemonės jau bus jos nebe rekomendacinio pobūdžio“, – sakė S. Skvernelis.
Jis teigė, kad vienas iš klausimų, kurie bus aptariami, bus masiniai renginiai.
„Tikėtina, masiniai renginiai. Matome, kaip yra: tos pačios sportinės varžybos, teatrai, kino teatrai – tikrai kol kas galime belsti į stalą, plitimo tarp mūsų piliečių nėra, bet situacija tikrai keičiasi“, – kalbėjo jis.
Premjeras taip pat užsiminė, kad bus imtasi sprendimų ir dėl tiesioginių skrydžių į Italiją.
„Yra ribojami skrydžiai, likusi yra viena aviakompanija ir šiandien Vyriausybė irgi priims sprendimus, susijusius su tiesioginiu susisiekimu su Italija“, – sakė S. Skvernelis.
Sprendimą dėl kelionių iš Europos į JAV draudimą trečiadienį priėmė Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas.
„Kad mūsų krantų nepasiektų nauji atvejai, sustabdysime visas keliones iš Europos į Jungtines Valstijas ateinančioms 30-čiai dienų. Naujosios taisyklės įsigalios penktadienį vidurnaktį“, – kreipdamasis į šalies gyventojus paskelbė D. Trumpas.
Pasak jo, Europoje užsikrėtimo naujuoju virusu atvejų padaugėjo todėl, kad vyriausybės nesustabdė kelionių iš Kinijos, kur praėjusių metų pabaigoje kilo COVID-19 epidemija.
JAV draudimas negalios keliautojams iš Jungtinės Karalystės, neseniai pasitraukusios iš Europos Sąjungos, sakė D. Trumpas.
Lietuvoje šiuo metu užfiksuoti 3 koronaviruso užsikrėtimo atvejai.