• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda reikalauja paleisti sekmadienį režimo sulaikytą Baltarusijos opozicijos žurnalistą Romaną Pratasevičių, o tarptautinę bendruomenę – imtis veiksmų. Prezidento G. Nausėdos patarėja teigia, kad tai labai panašu į KGB organizuojamą operaciją, o lėktuve buvo 170 keleivių,  iš kurių – 94 lietuviai.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda reikalauja paleisti sekmadienį režimo sulaikytą Baltarusijos opozicijos žurnalistą Romaną Pratasevičių, o tarptautinę bendruomenę – imtis veiksmų. Prezidento G. Nausėdos patarėja teigia, kad tai labai panašu į KGB organizuojamą operaciją, o lėktuve buvo 170 keleivių,  iš kurių – 94 lietuviai.

REKLAMA

„Iš pradžių buvo informacija, nepatikima, kad lėktuve yra sprogmuo. Tačiau esmė yra tai, kad panaudoti du kariniai vienetai – Baltarusijai priklausantis naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24.

Tai labai panašu į KGB organizuojamą operaciją, kadangi jie aiškiai žinojo, kas skrenda lėktuve.

Lėktuve ištikrųjų buvo virš 100 keleivių. 170, iš kurių – 94 Lietuvos piliečiai, kuriems taip pat sukelta grėsmė.

REKLAMA
REKLAMA

Piliečiai bent 12 šalių, daugiausiai Europos, taip pat ir Rusijos bei Baltarusijos“, – teigia prezidento G. Nausėdos vyr. patarėja Asta Skaisgirytė.

REKLAMA

Nausėdos patarėja: „Tai beprecedentis atvejis“

Pasak prezidento G. Nausėdos patarėjos, „tai beprecedentis atvejis“.

„Mūsų gyvenime dar tokio nėra buvę. Šiandien Baltarusijos režimui pavaldžios tarnybos prievarta nutupdė Minske keleivinį lėktuvą, skridusį reisu Atėnai-Vilnius.

Pirminiais pranešimais, Baltarusijos pajėgos sulaikė į Vilnių skridusį Baltarusijos opozicijos atstovą, NEXTA tinklapio įkūrėją Romaną Pratasevičių. Lietuvoje jis gyvena ir dirba su nacionaline  viza“ – sako A. Skaisgirytė.

REKLAMA
REKLAMA

„Prezidentas Gitanas Nausėda reikalauja, kad Baltarusijos režimas nedelsiant paleistų visus lėktuvu skridusius keleivius, tarp jų ir R. Pratasevičių. Jis taip pat kreipėsi į NATO ir Europos Sąjungos sąjungininkus kviesdamas nedelsiant duoti atkirtį Baltarusijos režimui, tai yra taip pat keliama grėsmė civilinei aviacijai“, – teigia ji.

Pasak prezidento patarėjos, G. Nausėda ragina tarptautinę bendruomenę skubiai imtis veiksmų, kad panašūs incidentai negalėtų pasikartoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Latvijos premjeras: lainerio nutupdymas Baltarusijoje prieštarauja tarptautinei teisei

Iš Atėnų į Vilnių skridusio oro bendrovės „RyanAir“ lėktuvo, kuriame buvo baltarusių opoziciją remiančio platformos „Telegram“ kanalo "Nexta" buvęs vyriausiasis redaktorius Ramanas Pratasevičius, priverstinis nutupdymas Minske prieštarauja tarptautinei teisei, sekmadienį pareiškė Latvijos ministras pirmininkas Edgaras Rinkevičius.

REKLAMA

„Tai visiškai nepriimtina. Lėktuvas ir visi jo keleiviai privalo būti tučtuojau paleisti; jie privalo toliau vykti į savo kelionės tikslą. Tarptautinis atsakas privalo būti stiprus ir veiksmingas“, – per „Twitter“ parašė latvių premjeras.

E. Rinkevičius pridūrė, kad Užsienio reikalų ministerija šiuo metu renka informaciją apie tuo reisu galėjusius skristi Latvijos piliečius.

„Prireikus pasiūlysime jiems paramą“, – pabrėžė premjeras.

Minsko oro uoste sekmadienį nutupdytas bendrovės „RyanAir“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, jis buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

REKLAMA

Pasak Lietuvos prezidento vyriausiosios patarėjos užsienio politikai Astos Skaisgirytės, tam pasitelkti du Baltarusijos kariniai orlaiviai – naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24.

Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir tinklaraštininkas, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius Ramanas Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

Į Vilnių skirdęs lėktuvas buvo apsuktas

Iš Atėnų į Vilnių sekmadienį 120 keleivių skraidinęs „Ryanair“ kompanijos keleivinis lėktuvas iš Atėnų Vilniuje turėjo nusileisti 13 val.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skrydžių stebėjimo platformoje „Flightradar“ matyti, kad lėktuvas jau buvo priartėjęs prie Lietuvos sienos ir staiga pasuko į Baltarusijos sostinę Minske, kur ir nusileido.

Lietuvos oro uostų komunikacijos projektų vadovė Lina Beišinė informavo BNS, kad lėktuvas pasuko į Minską dėl konflikto tarp keleivių ir įgulos narių. Tačiau detalesnės informacijos Lietuvos oro uostai sekmadienio popietę iš Baltarusijos tarnybų nebuvo gavę.

REKLAMA

Minsko oro uosto spaudos tarnyba naujienų agentūrai „Interfax“ nurodė, kad lėktuvas Minske turėjo leistis dėl pranešimo apie padėtą bombą, orlaivį tikrino išminuotojai. Tuo metu Lietuvos oro uostų atstovė teigė, kad informacijos apie pranešimą dėl bombos kol kas neturima.

Cichanouskaja ir jos patarėjas: „Lukašenka jaučiasi nebaudžiamas“

Sekmadienį A. Lukašenkos režimas perėmė ir Minske nutupdė iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą, kad sulaikytų Baltarusijos opozicijos aktyvistą ir blogerį, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėją ir vyriausią redaktorių R. Pratasevičių, sekmadienį teigia opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

REKLAMA

S. Cichanouskaja spaudos konferencijoje teigė, kad Minske nutupdžius į Lietuvą skridusį lėktuvą sulaikyto žurnalisto R. Pratasevičiaus gyvybei gresia pavojus.

„Režimas pakėlė specialiąsias tarnybas ir naikintuvus, ir organizavo viso civilinio lėktuvo užgrobimą tik tam, kad paimtų Romaną įkaitu“, – kalbėjo S.Cichanouskaja.

Kaip kalbėjo S.Cichanouskaja, Baltarusijos strūktūros prieš R. Pratasevičių pradėjo keletą baudžiamųjų bylų, šalies KGB įtraukė jį į asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje, sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ir dabar jo gyvybė pavojuje“, – teigia S. Cichanouskaja.

Anot jos, politinio kalinio Vytoldo Ašuroko mirtis, vieno didžiausių nepriklausomų Baltarusijos portalų Tut.by sunaikinimas ir lėktuvo užgrobimas yra nebaudžiamumo rezultatas.

S. Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačiorka teigė, kad Vilniuje turėjęs leistis „Ryanair“ kompanijos lėktuvas buvo perimtas A. Lukašenkos režimui pakėlus naikintuvą. Jis kalbėjo, kad lėktuvą per prievartą nutūpdė karinis naikintuvas, o civilinio orlaivio pilotai laikėsi privalomo protokolo, ir jokių įrodymų apie sprogmenį nebuvo.

REKLAMA

„Mes teigiame, kad tikrasis operacijos tikslas buvo R. Protasevičiaus sulaikymas. Jis pastaruosius kelis mėnesius tapo A. Lukašenkos priešu“, – teigia F. Viačorka.

S. Cichanouskajos spaudos konferencijoje teigiama, kad jų štabas bendradarbiauja su Lietuvos, Airijos, Graikijos Užsienio reikalų ministerijomis, palaiko kontaktą su JAV.  Jie ketina raginti tarptautinę bendruomenę ištirti šį incidentą.

„Tai aiškus tarptautinių civilinės aviacijos taisyklių pažeidimas. Lukašenkos režimas, kaip Somalio piratai, užgrobė laivą, pasinaudodami tuo, kad lėktuvas buvo Baltarusijos oro erdvėje. Tai daroma tam, kad būtų užgniaužti politiniai oponentai.

REKLAMA

Mes negalime leisti nebaudžiamumui klestėti Baltarusijoje. Represijos, pastarųjų dienų įvykiai, ataka prieš Tut.by portalą, Vitoldo Tašoriko mirtis kalėjime ir galų gale ši speciali operacija, yra nebaudžiamumo rezultatas.

Baltarusijos elitas, Vyriausybė ir pats Lukašenka jaučiasi nebaudžiamas“ – spaudos konferencijoje teigia F. Viačorka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų