Šią savaitę prezidentas susitiko su Lietuvos miestų merais ir aptarė masinio skiepijimo galimybes skirtinguose regionuose. Pasak G. Nausėdos, susitikimų rezultatai džiugina.
„Mane pradžiugino tas faktas, kad visi merai tiek logistiškai, tiek infrastruktūros prasme, tiek žmogiškųjų išteklių prasme yra pasirengę per keletą dienų padidinti vakcinavimo tempus 3-5 kartais”, – apie pasirengimą skiepijimui Lietuvoje kalbėjo prezidentas G. Nausėda.
Prezidento teigimu, išsikeltą planą, paskiepyti visus Lietuvos gyventojus iki vasaros vidurio, turėtų pavykti įgyvendinti, tačiau kol kas tam kliudo vakcinos atgabenimo į šalį trukdžiai.
Penktadienį Europos medicinos agentūra (EMA) taip pat turi nuspręsti dėl dar vieno gamintojo, „AstraZeneca“, vakcinos tinkamumo. Ją patvirtinus, pasak G. Nausėdos, Lietuvą jau vasarį pasiektų dar 150 tūkst. vakcinos dozių. Su kitų gamintojų vakcinomis, Lietuva vasarį galėtų iš viso gauti apie 200 tūkst. dozių.
„Tai reikštų, kad jau vasario mėnesio antrojoje pusėje turime būti pasirengę vakcinuoti apie 10 tūkst. žmonių per dieną“, – žurnalistams sakė G. Nausėda.
Antrąjį metų ketvirtį numatoma, jog bus įmanoma skiepyti iki 35 tūkst. gyventojų per dieną. G. Nausėdos teigimu, galima drąsiai tvirtinti, jog kas mėnesį vakcinos turėsime vis daugiau.
Prezidentas taip pat sukritikavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbta skiepijimo planą, pagal kurį masinė gyventojų vakcinacija prasidėtų tik liepos mėnesį. Jo nuomone, šis planas remiasi „vakar dienos duomenimis“.
„Jeigu toks planas būtų įgyvendintas, tikriausiai taptume pirmąja valstybe, kuri nusprendė laikytis kitokio kolektyvinio imuniteto įgavimo plano. Visa Europos Sąjunga ketina tai padaryti iki vasaros, Lietuva ketintų tai padaryti per ilgesnį laikotarpį.
Jeigu gausime pakankamą vakcinų kiekį, mes turėsime atsiprašinėti žmonių, kodėl paskiepijime mažiau nei turėjome vakcinos. Jeigu vakcinos turėsime nepakankamai tai aišku bus objektyvi kliūtis“, – aiškino G. Nausėda.
Šimašius: skiepijimo komandos galėtų atvykti ir į mokyklas bei įmones
„Vienintelis ribotumas, neleidžiantis daugiau paskiepyti yra vakcinų trūkumas. {...} Mes pasiruošę, kad ir kelis kartus padidinti skiepijimo apimtis. Keturios poliklinikos kol kas yra paruoštos, skiepijimas jose sklandžiai vyksta“, – žurnalistams kalbėjo R. Šimašius.
Jo teigimu, Vilniuje galėtų būti skiepijama po 5 tūkst. žmonių per dieną, esant reikalui apimtis galima būtų padidinti ir iki keliolikos tūkstančių.
Po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda Vilniaus miesto meras R. Šimašius žurnalistams tą patvirtino dar kartą.
„Jeigu kalbėtume apie dar didesnius skaičius, reikėtų dar daugiau vakcinų – mūsų strategija būtų labiau ant žemės. Tą taikėme ir atlikdami testus.
Nekviečiame į stadionus, sales, savivaldybės pastatus, o esame linkę patys atvažiuoti pas žmones. Kaip buvo su socialiniais darbuotojais atliekant testus – pati komanda, kuri skiepija, atvažiuotų ar į mokyklą, ar į socialinės globos įstaigą, įmonę“, – apie galimus vakcinavimo scenarijus kalbėjo R. Šimašius.
Jis sako teigiamai vertinantis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimą skiepus visuose šalies miestuose skirstyti po lygiai, tačiau atskiroms gyventojų grupėms išlygos esą galėtų būti taikomos.
„Tos grupės, kurios yra jautresnės, jų Vilniuje natūraliai yra daugiau, gydymo įstaigų nacionalinės reikšmės yra daugiau. Mes esame pasiruošę skiepyti tiek, kiek bus gaunama vakcinų“, – penktadienį žurnalistams sakė Vilniaus miesto meras.
R. Šimašiaus nuomone, jeigu bus gautas pakankamas vakcinų kiekis iki vasaros pradžios tikrai įmanoma pasiekti bent jau miesto kolektyvinį imunitetą, gavus daugiau dozių tą padaryti būtų įmanoma ir dar anksčiau.