Prezidentas Gitanas Nausėda interviu TV3 žinioms apžvelgė pandemijos ekonomines pasekmes ir būsimą politinį paveikslą po Seimo rinkimų.
Laba diena, tai, prezidente, kur buvot dingęs, nes visą per visą karantino laikotarpį Lietuva sakė: „Tai kur gi tas mūsų prezidentas?“ Net socialiniuose tinkluose juokavo, kad eisim ieškot prezidento. Tai kas vyko, kodėl jūsų nesigirdėjo, nesimatė?
Man, tiesą sakant, juokinga girdėti tokias mintis, nes rodžiausi kiekvieną dieną – kas nenori, tas nemato.
Kaip jūs vertinat ministro Verygos darbą, nes vienu metu girdėjom, kad ministras net uzurpavo visą valstybės eterį. Kaip manot, kaip jis dirbo ir kaip susitvarkė? Ar matėt jo klaidų?
Žinot, aš pradėčiau ne nuo klaidų ieškojimo. Pradėčiau nuo to, kokie yra rezultatai. Lietuva turi pakankamai gerą situaciją koronaviruso, net ir tarptautiniu mastu lyginant, mūsų rodikliai yra tikrai labai neblogi. Ir tai suteikia solidų pagrindą toliau gerinti mūsų situaciją, raminti žmones, pamažu grįžti prie normalaus gyvenimo ir ekonomikos ritmo.
Tą mes dabar ir darome. Tai ponas Veryga, žinoma, ypatingai galbūt pirmosiomis savaitėmis, kuomet buvo daug chaoso ir panikos, ir tokių staigių sprendimų, ten galima tokių klaidų tikrai būtų ieškot ir surasti. Bet vėliau, ypatingai įsibėgėjus ekstremalių situacijų centro veiklai, tikrai buvo imtasi ir griežtų, ir teisingų, ir nuoseklių žingsnių.
Visai neseniai, praeitą savaitę kreipėtės į Seimą, kad būtų sumažintas gyventojų pajamų mokestis (GPM) ir padidintas neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD). Tačiau valstiečiai sako, kad jie pritaria tik vienam iš jūsų siūlymų. Tai būtent NPD sumažinimui. Kaip jūs žiūrit, kas bus, jeigu jie nepatvirtins jūsų siūlymo?
Pirmiausia, mes norime, kad būtų tiek GPM sumažintas laikinai iki gruodžio 31 dienos, tiek ir padidintas NPD, tai yra – dalis mūsų pasiūlymo sutampa su valdančiosios koalicijos siūlymu.
Tačiau, pažvelgus į įvairias pajamų grupes, ką laimėtų žmonės, gaunantys minimalią algą, vidutinę ir, sakykim, tris vidutines algas, tokio dydžio atlyginimą mes matome, kad pagal mūsų planą tie pokyčiai arba ta nauda būtų kur kas apčiuopiamesnė, mažesnėse pajamų grupėse gal skirtumai nebūtų tokie reikšmingi, bet, pavyzdžiui, žmonės, kurie uždirba 1500 eurų, 2000 eurų per mėnesį, tai pagal neapmokestinamą pajamų dydžio didinimo planą jie gautų tik 8–7 papildomus eurus per mėnesį, pagal mūsų planą gautų 40–50 eurų per mėnesį papildomai. Tai, sutikite, tai yra gerokas skirtumas.
Bet, prezidente, Finansų ministerija yra paskaičiavusi, kad GPM sumažinus, reikėtų 400 milijonų ir tai – didelis skaičius, tuo metu, kai NPD, jeigu padidinam, reikia 83 milijonų. Ir sumažinus GPM, laimėtų tik tie žmonės, kurie turi didesnes pajamas. O nukentėjo būtent tie, kurie turi mažesnes pajamas?
Tikrai, pirmiausia, skaičius neteisingas.
Na, Finansų ministerija taip teigia.
Gyventojų pajamų mokesčio sumažinimas kainuoja apie 320 milijonų eurų, tuo tarpu NPD padidinimas kainuoja taip, jūs teisingai paminėjot, apie 80 milijonų eurų. Taip, tai yra pakankamai ryškus fiskalinis skirtumas, tačiau ir laimėjimai yra visiškai kitokie.
Bet ar tai yra grupė tikslinė, kuri labiausiai nukentėjo?
Pastaba yra teisinga. Bet sutikit, kad tuo metu, kai mes taikome šitą priemonę, mes siūlome ir daugybę kitų priemonių, kurios yra nukreiptos ir į vidaus rinkos skatinimą, bet tame tarpe ir į socialinę atskirtį. Tai tokia viena iš priemonių jau yra panaudota 200 eurų mūsų senjorams, mes siūlome išmoką tiek nepasiturinčiose šeimose gyvenantiems vaikams, tiek neįgalų vaiką turinčioms šeimoms, tai būtų dar 200 eurų už kiekvieną vaikutį. Ir 120 eurų kiekvienam vaikui Lietuvoje.
Bet, prezidente, apie tuos vaikams skirtus pinigus. Mes labai daug specialistų girdim kritikos, kad esą ta vienkartinė išmoka nelabai ką pakeis. Juolab girdim ir prezidentės D. Grybauskaitės pasakymus, kad esą lengvai skolinamės, lengvai dalinam. Tarkim, valstiečiai pensininkams duoda po 200 eurų, jūs vaikams po 200 arba 120 eurų. Ar iš tiesų tai nėra žaidimas, kas yra geresnis?
Pirmą kartą istorijoj turim tokią politiką, iki to laiko visą laiką verždavomės diržus tada, kai ir taip jau žarnos, tiesą sakant, būdavo suspaustos. Tai turėjome tokią pamoką, 2009–2010 metais pamoka buvo skaudi – Lietuvos ekonomikos smukimas buvo 15 procentų. Ir valstybės skola išaugo labai reikšmingai, reiškia, prasiskolinome tada. Tartum elgdamiesi diržų veržimo politikos būdu.
Tai šiuo metu turime tikrai unikalią progą ir dėl Europos Sąjungos tam tikro reguliavimo pasikeitimo, ir tikrai dėl gausių fondų, kuriuos ES šiuo metu siūlo ir svarbiausia – dėl tam tikrų apribojimų sumažinimo šalies nacionalinėj politikoj.
Prezidente, paprognozuokim, kaip jūs įsivaizduojat Lietuvą po metų?
Aš manau, kad mes gyvensime atsargiau, mes labiau tausosime vienas kitą, ko gero, dar iki galo nebūsime išsprendę visų su koronavirusu susijusių problemų, nors galbūt tiesioginė grėsmė bus šiek tiek praėjusi. Ir, manau, kad mes tuo metu jau labai rimtai įgyvendinsime tas priemones, kurios numatytos vidutiniam ir ilgajam laikotarpiui.
O ekonomikos smukimas koks bus? Koks bus nedarbas? Kaip jūs įsivaizduojat tuos dalykus? Nes, dirbdamas banke, ir tai mums iš anksto dėliodavot. Dabar – kokia bus mūsų ekonomika?
Dabar jau nebegaliu prognozuoti.
Bet turit įžvalgas ir turit patirtį, tai kaip?
Intuicija sako, kad tikrai ekonomikos smukimas šiemet bus apčiuopiamas, tai sudarys tarp 5–8 procentų. Tačiau jau kitais metais galvoju, kad nebeturėtumėme smukti ir galėtumėme vėl pradėti savo augimo kelią.
Tai, sutikite, kad tai turėtų būti nei daug, nei mažai – apie tris kartus mažesnis nuosmukis, nei buvo 2009–2010 metais.
Kokios jūsų įžvalgos apie rinkimus. Ar laukiat naujo premjero, kas bus valdžioje?
Labai paprastai klausimus formuluojat. Aš manau, kad rinkimai šiandien yra tiesiog nenuspėjami, kadangi matom, kad tam tikros įtakos pasekmės ekonomikai turės tam tikros reikšmės rinkimų rezultatui.
Manau, kad tikrai bus pakankamai konkurencingi rinkimai, kuriuose lyderiui gali tekti aiškintis fotofiniše arba koalicijos gali būt formuojamos.
O kaip jūs manot, ar valstiečiai išliks daugumoje?
Yra nemaža tikimybė, kad jeigu per artimiausius mėnesius neįvyks kažkokių nemalonių netikėtumų, šiai partijai jie turi galimybę formuoti centro kairės koaliciją.
Ar būtumėt pasiryžęs dirbti ir toliau su premjeru Skverneliu?
Aš manau, kad su premjeru, išskyrus tam tikrus trumpus laikotarpius, kuomet buvo tam tikrų nesutarimų, mes tikrai pastaruoju metu konstruktyviai dirbame, susitariame pagrindiniais klausimais, o jeigu kažkokiais nesusitariame ,tai gyvenimas tuo ir gražus, kad yra dar kitas susitikimas, kuriame galima pamėginti tą klausimą išspręsti.
Dėkui už pokalbį.