„Vengrija gali daug ką šnekėti, bet ne Vengrijos balsas lemia ES sprendimus, jie (Bendrijos sprendimai – BNS) buvo visus šiuos trejus metus teisingi, gal kartais šiek tiek pavėluoti, pernelyg mažai efektyvūs, bet vis dėl to jie buvo vedami teisinga kryptimi, siekiant padaryti poveikį agresoriui, kuris pradėjo šį karą“, – penktadienį žurnalistams kalbėjo šalies vadovas.
Vengrijos vyriausiasis diplomatas ketvirtadienį pažadėjo nesutikti atnaujinti Bendrijos sankcijų daugiau kaip 2,4 tūkst. asmenų ir subjektų, įskaitant Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą.
Jis ragino ES palaukti derybų Jungtinių Valstijų (JAV) ir Rusijos derybų dėl karo užbaigimo Ukrainoje baigties.
Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano vyriausybė yra viena artimiausių JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Kremliaus partnerių Europos Sąjungoje. Nuo 2022 metų, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Budapeštas ne kartą ragino surengti taikos derybas ir atsisakė siųsti karinę pagalbą Ukrainai.
V. Orbanas dažnai vilkindavo sprendimus dėl sankcijų, bet galiausiai jas patvirtindavo.
Pasak G. Nausėdos, ateityje ES turėtų svarstyti pakeitimus, leisiančius sprendimus priimti „sveikai mąstančioms valstybėms“.
„Manau, kad ateityje mes stengsimės, kad atskirų šalių nuomonė nedominuotų prieš visų sveikai mąstančių valstybių nuomonę ir tam yra daugybė instrumentų, daugybė galimybių“, – kalbėjo šalies vadovas.
Praėjusiais metais buvęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sakė, kad dėl paramą Ukrainai blokuojančios Vengrijos ES svarstomi įvairūs scenarijai.
Šiuo metu Vašingtone viešintis Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto pareiškė, kad Briuselis daro didžiulį spaudimą Budapeštui, kad šis pritartų sankcijų pratęsimui.
Pasak jo, Europos politikai „stengiasi apsunkinti taikos kūrimą, nuolat bandydami Briuselyje žaibišku greičiu priimti sprendimus, kurie gali trukdyti taikos kūrimo procesui“.
Naujausias Vengrijos grasinimas nuskambėjo po to, kai Budapeštas sausio mėnesį iki paskutinės minutės nesutiko pratęsti ekonominių sankcijų Rusijai, motyvuodamas ginču su Kyjivu dėl dujų tiekimo.
P. Szijjarto taip pat yra pažadėjęs blokuoti susitarimą dėl tolesnio ES ginklų tiekimo Ukrainai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!