Apie visa tai – išskirtiniame naujienų portalo tv3.lt vyr. redaktoriaus Artūro Anužio interviu su prezidentu Gitanu Nausėda.
Apklausos rodo, kad jūsų persvara prieš kitus konkurentus didžiulė. Kaip manot, reikės 2-o turo ar ne?
Tai ne mano darbas prognozuoti, ar reikės to 2-o turo, ar ne. Jeigu pavyktų laimėti pirmajame ture, be abejo, aš tikrai būčiau dėkingas apskritai žmonėms, kad jie išreiškia tokį pasitikėjimą.
Galbūt reitingai kartais geriau, kartais blogiau atspindi, bet kuomet susitinki su žmonėmis ir jie įvertina ne tik tai, ką tu padarei, bet ir įvertina būtent tas aplinkybes, kokiame kontekste tu dirbai, su kokiais iššūkiais tu susidūrei tiek šalies viduje, tiek vidinėje politikoje, tiek išorėje, jie supranta, kad tai tikrai nebuvo lengva kadencija.
Bet aš visą laiką ėjau aukštai iškelta galva, nekreipiau dėmesio į tuos smūgius, kuriuos gavau, ir manau, kad daliai žmonių tai padarė įspūdį. Tikrai niekada neketinau dėti savo mandato ant stalo ir pasakyti, kad, štai, išeinu birželio ar liepos mėnesį. Ne, šito nedariau, nes priesaika yra šventas dalykas, ją aš daviau penkeriems metams ir iki paskutinės dienos tvirtai tos priesaikos laikysiuosi.
Kaip vertinate savo kadenciją? Finišo tiesiojoje sulaukėte daug kritikos iš įvairiausių politinių oponentų. Kaip manot, pagrįsta būdavo ta kritika ar ne?
Jeigu žmonės visgi po šitų 5 labai sudėtingų metų išreiškė pasitikėjimą ir norėtų matyti mane dar vienoje prezidento kadencijoje, reiškia, šį bei tą pavyko nuveikti. Turbūt žmonės matė tą kontekstą, kuriame aš dirbau, ir turbūt susirinkau visus įmanomus iššūkius, kokius buvo įmanoma susirinkti, į savo krepšelį. Pandemija, nelegali migracija, Baltarusijos rinkimai, Rusijos karas Ukrainoje, sankcijos, labai svarbių Europos Sąjungos klausimų buvo priimta ir Ukrainos integracija į Europos sąjungą.
Visais šitais atvejais aš tikrai ėjau aukštai iškėlęs galvą ir nekreipiau dėmesio į smulkius užsipuolimus. Manau, kad tikrai nemažai darbų, kuriuos buvau užsibrėžęs, pavyko padaryti.
Ypač galėčiau pasidžiaugti Lietuvos užsienio politikos aktyvumu tarptautinėje arenoje, bet taip pat ir socialinėje politikoje, kaip minėjau, ir pensijų klausimai, ir žmonių su negalia teisių klausimai, regioninė politika. Padariau sprendimų, kuriuos labai norėjau padaryti. Ar padariau viską? Tikrai ne. Dažnu atveju, deja, nesulaukdavau tos paramos, kurios tikėdavausi, pirmiausia, Lietuvos Respublikos Seime.
Vadinamoji, Seimo pranešėjų komisija, sudaryta prieš rinkimus, pateikė išvadas, neva, jūs pripažįstamas pažeidęs Konstituciją. Kaip manot, tai jums pakenkė ir kaip vertinate Komisiją?
Kur aš pažeidžiau konstituciją?
Neliudijote komisijai.
Pirmiausia, kas tai yra per komisija? Joje turbūt 4 iš 5 narių yra konservatoriai arba valdančiosios koalicijos atstovai. Ponas Vytautas Bakas yra mano buvusio konkurento rinkimų štabo vadovas. Šita komisija sudaroma kažkodėl ne 2021–2022 metais, bet sudaroma 2023 metų pabaigoje, kuomet iki rinkimų liko pusė metų. Įvykiai, kuriais, neva, užsiima šita Komisija, yra 2019, net 2018 metų.
Klausimas, kodėl jiems tai buvo neįdomu prieš 2–3 metus, kodėl staiga parūpo prieš prezidento rinkimus. Tai, žinote, čia tik vienas iš klausimų, kuriuos aš galėčiau iškelti, į kuriuos tiesiog nėra atsakymo.
Bet dabar mes matome, kad ir aplinkybės yra labai negražios, nes iš tikrųjų komisija kaltinama, kad pažeidė eilę įstatymų ir į tai atkreipia dėmesį ne viena, o iš karto 3 institucijos: Valstybės saugumo departamentas, Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba. Na, tai jau darosi rimta ir kelia klausimą dėl šitos komisijos legitimumo apskritai.
O naujasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, kurį paskyrėt, kaip manot, gali dar kažką nuveikti per tą pusmetį ar ne?
Aš matau šį žmogų kaip tam tikrą energijos užtaisą. Jis tikrai žino, kad saugumo klausimas mūsų kraštui šiandien yra svarbiausias. Na, natūralu, turbūt, kad krašto apsaugos ministras ir turėtų traktuoti saugumą kaip patį aukščiausią prioritetą, tačiau matau ir konkretų jo įsitraukimą į konkrečius klausimus.
Turėjau galimybę ne kartą bendrauti, dar jam būnant Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku, ir visuotinės gynybos koncepciją kartu svarstėme. Jis įsitraukė į Visuotinės gynybos tarybos darbą, kuriam aš vadovauju, ir diskusijose dėl dronų dalyvavo, komendantūrų dar klausimas.
Visa tai man demonstruoja, kad žmogus turi kryptį, žmogus turi strategiją. Svarbiausia, kad jis liktų nuoseklus ir kad jisai nepasimestų tarp tų darbų, o labai aiškiai žinotų eiliškumą tų darbų įgyvendinimo, nes kai puoli daryti viską vienu metu, dažnai nepavyksta niekas.
Visą interviu su prezidentu Gitanu Nausėda žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.