„Penkios valandos sunkių ir įtemptų diskusijų, nusitęsusių į gilią naktį ir pagaliau rezultatas – iš esmės pradedama Ukrainos eurointegracijos procedūra“, – feisbuke rašo šalies vadovas.
Prezidentūros pateiktame G. Nausėdos komentare jis teigė, jog būtent dėl Ukrainos narystės užvirė svarbiausia diskusija.
„Po ilgų diskusijų, taip, yra suteikta perspektyva Ukrainai, pažymėta, kad ji yra mūsų, Europos valstybių šeimos dalis ir mes esame pasirengę jai padėti tolesniame integracijos kelyje į Europą“, – sakė prezidentas.
Pasak jo, EVT penktadienio naktį įsipareigojo „efektyviai remti Ukrainos europinės integracijos kelią“.
Europos Komisiją vadovai įgaliojo pateikti Ukrainos prašymo tapti ES nare vertinimą pagal galiojančias Sąjungos sutartis.
„Kiek truks procesas – matysime, yra daug dalykų, kuriuos turėsime išspręsti, tačiau svarbiausia, kad politinė valia yra“, – sako G. Nausėda.
Jo teigimu, tai yra „geras signalas“, leidžiantis pradėti procesą dėl Ukrainos integracijos.
„Tai turėtų suteikti ir daugiau stiprybės, daugiau kantrybės tikrai šiuo metu kenčiančiai Ukrainos tautai, nes jie kovoja tame tarpe ir dėl savo ateities“, – sakė prezidentas.
Aptarė tolesnes sankcijas
Prezidento teigimu, Europos lyderiai išsakė pozicijas dėl dar griežtesnių sankcijų: „mes turbūt buvome vieni iš griežčiausių, tai yra, reikalaudami, kad atkirtimas nuo SWIFT sistemos būtų sisteminis, o ne toks selektyvus, koks yra dabar“.
Taip pat, pasak jo, Lietuva išsakė poziciją dėl Rusijos pašalinimo iš visų tarptautinių organizacijų, pirmiausia – finansinių, tokių kaip Tarptautinio valiutos fondo, Pasaulio banko.
„Taip pat ir kolegos, ir mes kalbėjome apie tai, kad neįmanoma toliau tęsti tokios praktikos, kuomet pirkdami energetinius išteklius mes netiesiogiai finansuojame karą“, – sakė G. Nausėda.
Jo teigimu, ne visos šalys yra vienodai pasirengusios atsisakyti rusiškų energetinių išteklių. Lietuvos padėtis šiuo klausimu geresnė.
Pasak jo, Ukraina šiandien ne žodžiais, o darbais rodo ryžtą pasirinkti savo vakarietišką kelią.
„Esu įsitikinęs – Ukrainos žmonės nusipelno žinoti, kad yra laukiami Europos Sąjungoje“, – teigia prezidentas.
Ukrainoje tęsiantis Rusijos kariniams veiksmams, ši šalis bei dar kelios Rytų partnerystės valstybės pateikė prašymus dėl narystės Europos Sąjungoje.
Pirmadienį pranešta, jog Europos Sąjungos šalys sutiko pradėti ilgą Ukrainos, Sakartvelo ir Moldovos paraiškų dėl narystės nagrinėjimo procesą.
Europos lyderiai ketvirtadienį prasidėjusiame susitikime pabrėžė, jog pagreitinti Ukrainos kelio į narystę – neįmanoma.