Prezidentas pažymėjo, kad vakcina jau yra gaminama, dabar vyksta autorizavimo procesas. Europos medicinos agentūra gruodžio 29 d. autorizuos „BioNTech“ pagamintą vakciną, o sausio 12 d. ta pati procedūra bus atlikta su įmonės „Moderna“ sukurta vakcina. Nuo to momento, kai vakcina autorizuojama, ją galima pradėti naudoti.
„Kalbame apie tai, ir visų šalių lyderiai yra vienos nuomonės, kad turime gauti vakciną vienu metu. Logistikos grandinė turi būti sudaryta taip, kad niekas nebūtų kažkaip paskutinis prie stalo“, – kalbėjo G. Nausėda.
Šalies vadovas pažymėjo, kad dėl gamybos ir logistinių keblumų nebus taip, kad per pirmąsias savaites visi Lietuvos žmonės bus paskiepyti. Pasak jo, 60–70 proc. paskiepytųjų lygį, kuris leidžia kalbėti apie kolektyvinį imunitetą, turėsime maždaug vasarą, birželio-liepos mėnesiais.
Kadangi bendro imuniteto teks palaukti, prezidento teigimu, pirmaisiais metų mėnesiais turės bus taikoma arba tie patys, arba dalis dabar galiojančių griežtų karantino ribojimų.
„Šiandien galima teigti, kad tikrai yra džiugi diena, kai mes turime aiškias datas, aiškų planą, grafiką, kada pirmieji mūsų žmonės bus paskiepyti, kada jie galės jaustis drąsiau“, – teigė G. Nausėda.
„Vakcina, vaistai turi turėti tam tikrą patikrinimo, autorizavimo laikotarpį. Jis nėra nustatytas šiaip, kad kažkas turi piktų kėslų palėtinti procesą. Šitas procesas normaliomis sąlygomis būtų kur kas ilgesnis, užtruktų keletą mėnesių.
Bet bendromis pastangomis stengiamės, kad vakcina pas žmones pakliūtų greičiau. Galime pasidžiaugti, kad vakcina Lietuvą netrukus pasieks, mes galėsime pradėti skiepytis ir jaustis ramiau“, – kalbėjo G. Nausėda.
Prezidentas pažymėjo, kad reikia greitai ir aiškiai pasispręsti, kokios grupės bus paskiepytos pirmiausiai.
„Tai turi būti pagrįsta ne kažkokiais subjektyviais kriterijais, o tikrai tomis pavojaus lemputėmis, kurios dega virš kiekvieno žmogaus galva, tačiau ties kai kuriais žmonėmis dega ypatingai raudonai“, – dėstė šalies vadovas.
„Pfizer-BioNTech“ vakcinos nuo koronaviruso bandymų rezultatai paskelbti mokslo žurnale
Bendrovių „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurtos vakcinos nuo naujojo koronaviruso klinikinių bandymų išsamūs rezultatai ketvirtadienį buvo paskelbti medicinos žunale „New England Journal of Medicine“.
Šis svarbus žingsnis buvo atliktas JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) komitetui susirinkus aptarti siūlymą patvirtinti šią vakciną nuo COVID-19.
Su moksliniu straipsniu apie „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinos klinikinių bandymų rezultatus susijusiame viename vedamajame sakoma: „Bandymų rezultatai pakankamai įspūdingi, kad būtų keliami kaip bet kurios įsivaizduojamos analizės pavyzdys. Tai yra triumfas.“
Vakcinos bandymuose dalyvavo beveik 44 tūkst. savanorių – keliais tūkstančiai daugiau negu buvo skelbiama ankstesnėse analizėse. Apie pusė jų gavo vakcinos, o likusieji – placebo.
Straipsnyje patvirtinama, kad sušvirkštus dvi vakcinos BNT162b2 dozes 95 proc. tiriamų asmenų įgijo atsparumą koronavirusui.
Vakcina panašiai veikė įvairaus „amžiaus, lyties, rasės, tautybės, kūno masės indekso [asmenis], taip pat esant gretutiniams susirgimams“, rašo straipsnio autoriai.
Bandymų metu buvo užfiksuota 10 atvejų, kai dalyviai po pirmosios injekcijos susirgo sunkios formos COVID-19. Devyni iš šių žmonių buvo gavę placebo, vienas – vakcinos.
Kartu su studija paskelbtame vedamajame straipsnyje buvo paminėta kai kurių „nedidelių problemų“.
„Sunkių COVID-19 atvejų skaičius (vienas – vakcinuotųjų ir devyni – placebo grupėje) yra per mažas, kad būtų galima daryti kokias nors išvadas, ar reti atvejai, kai užsikrečia vakcinos gavę asmenys, iš tikrųjų būna sunkesni“, – pažymėjo autoriai.
Kitas klausimas – ar gali iškilti kokių nors dar nenustatytų saugumo problemų, kai šia vakcina bus paskiepyta milijonai arba galbūt milijardai žmonių.
Taip pat nežinoma, ar daugiau pašalinio poveikio atvejų išryškės per tolesnius bandymų dalyvių stebėjimus. Kol kas neaišku, kiek išsilaiko vakcinos apsauginis poveikis, ar ji sumažins koronaviruso užkrečiamumą, taip pat kaip ji veikia vaikus, besilaukiančias moteris ir pacientus, kurių imuninė sistema smarkiai nusilpusi.