„Na, daug išvadų man kelia labai labai daug abejonių. Pirmiausia, apie liudijimą. Tuo metu, kai tik dar buvo pateiktas klausimų sąrašas, pati komisija, jos vadovas pareiškė, kad išvados jau rašomos. Tai akivaizdžiai suponuoja, kad komisija jau tas išvadas buvo pasidariusi sau ir, ko gero, tos išvados buvo žinomos jau nuo komisijos darbo pradžios“, – žurnalistams sakė G. Nausėda.
Jis pridūrė, kad komisija buvo sukurta dėl labai aiškaus tikslo ir siekė diskredituoti valstybę.
„Man nėra apmaudžiausia, kad taikinys esu aš. Man apmaudu, kad eilė tikrai įstatymų besilaikančių ir gerai dirbančių valstybės institucijų, tokių kaip STT, VSD, Generalinė prokuratūra tapo šio politinio farso įkaitais. Bėda yra ta, kad politikai niekaip nepasimoko, na, taip sunkiai jie tuos namų darbus išmoksta“, – teigė G. Nausėda.
G. Nausėda sako atmetantis Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją tyrusios Seimo komisijos paskelbtas išvadas.
„Absoliučiai atmetu, nes tai yra netiesa“, – trečiadienį Širvintose žurnalistams sakė šalies vadovas.
Seimo komisija išvadose konstatavo, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino G. Nausėdai rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo komandą ir rėmėjus, o šių asmenų sąrašą žvalgyba gavo iš paties G. Nausėdos arba jis buvo perduotas jo pavedimu.
Tuo metu prezidentas kartoja neprašęs VSD rinkti medžiagos apie jo aplinką.
„Kodėl jūs klausiate šito klausimo? Šitas klausimas jau seniai atsakytas. Komisija šiuo klausimu nieko naujo nenustatė, tik tai tą pačią tiesą, kuri buvo pasakyta anksčiau – jokių uždavinių aš niekam negalėjau dalinti, nes aš buvau paprastas pilietis, bedarbis Gitanas Nausėda, kuris nusprendė dalyvauti prezidento rinkimuose“, – sakė šalies vadovas.
G. Nausėda pridūrė, kad laikinosios parlamento komisijos išvados jam kelia didelių abejonių.
Komisija išvadas patvirtino vienbalsiai, bet jos veikloje, išskyrus demokratą Vytautą Baką, nebuvo opozicijos atstovų.
Dėl šios priežasties šalies vadovas teigia manantis, kad komisija yra sudaryta politiniu pagrindu, o siekiant jai suteikti „bent šiek tiek legitimumo, buvo pasinaudota ponu Baku“.
„Kas buvo ponas Bakas? Prieš penkerius metus ponas Bakas buvo mano konkurento Sauliaus Skvernelio rinkimų štabo vadovas“, – sakė G. Nausėda.
Jis svarstė, kad tokiu būdu VSD pranešėjo istoriją tyrusios Seimo komisijos pirmininkas V. Bakas mėgina suvedinėti asmenines sąskaitas.
„Ši komisija neturi nieko bendro su noru rasti objektyvią tiesą“, – teigė šalies vadovas.
G. Nausėda apgailestavo, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba, VSD, Generalinė prokuratūra tapo „šito politinio farso įkaitais“.
Nausėda: tai bandymas dėl politinių tikslų diskredituoti valstybę
Seimo VSD pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją analizavusiai Seimo komisijai paviešinus parlamentinio tyrimo išvadas, kad VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui Gitanui Nausėdai, o atsisakęs liudyti tyrimo komisijai prezidentas pažeidė priesaikos nuostatas, Prezidentūra antradienį pateikė savo atsakymą. Jame tvirtinama, jog tai – desperatiškas bandymas paveikti Prezidento rinkimo rezultatus.
„Vertiname tai kaip demokratijos ir teisinės valstybės principams prieštaraujantį desperatišką bandymą paveikti Prezidento rinkimų rezultatus.
Komisija yra akivaizdžiai politizuota, sudaryta iš valdančiosios daugumos atstovų, o jos „išvados“, net nesivarginant ieškoti argumentų ar įrodymų, nukreiptos ne tik prieš Prezidentą, bet ir prieš daugelį valstybės institucijų, įskaitant VSD, STT ir Generalinę prokuratūrą.
Tai bandymas dėl politinių tikslų diskredituoti valstybę ir jos konstitucinius principus“, – rašoma Prezidentūros naujienų portalui tv3.lt pateiktame atsakyme.
Antradienį registruotame išvadų protokole teigiama, kad neatvykdamas į komisijos posėdį pateikti paaiškinimų bei neatsakydamas į klausimus raštu G. Nausėda kliudė Seimui vykdyti savo konstitucines funkcijas. Priduriama, kad tokiu būdu prezidentas pažeidė Konstituciją ir priesaikos nuostatas gerbti ir vykdyti įstatymus.
„Komisija konstatuoja, kad Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos atsisakymas liudyti Komisijai nesuderinamas su Konstitucija, Prezidento duota priesaika ir įstatymais“, – rašoma tyrimo išvadoje.
Jauniškis talkino Nausėdai, rinkdamas informaciją apie kandidato aplinką
Komisijos išvadose teigiama, kad surinkta medžiaga patvirtina, jog VSD direktorius D. Jauniškis 2019 m. prezidento rinkimų metu rinko žvalgybos informaciją apie tuomečio kandidato G. Nausėdos aplinką – jo komandos, štabo narius, rėmėjus.
Pažymima, kad parlamentinė komisija neturėjo galimybės patikrinti, ar VSD tuo pačiu laikotarpiu rinko informaciją ir apie kitus kandidatus ar jų aplinką. Išvadų nutarimo projekte taip pat nurodoma, jog tyrimo medžiaga leidžia daryti išvadą, jog VSD surinkta informacija galėjo būti atskleista tretiesiems asmenims – taip pat ir G. Nausėdai.
„Komisijos surinkti duomenys leidžia teigti, kad VSD direktoriaus D. Jauniškio surinkta informacija apie kontržvalgybines rizikas keliančius asmenis galėjo būti neteisėtai atskleista asmenims, kurie neturėjo teisės su ja susipažinti, tuometiniam kandidatui 2019 m. Respublikos Prezidento rinkimų kampanijoje dalyvavusiam Gitanui Nausėdai“, – rašoma tyrimo išvadose.
ELTA primena, kad Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija siekia atsakyti į klausimus, ar 2019 metų prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją.
Taip pat siekiama išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai.
Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento G. Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija nori išsiaiškinti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.
Komisija savo išvadą ir nutarimo projektą Seimui turėjo pateikti iki kovo 10 d., tačiau prasidėjus pavasario sesijai komisijos darbas pratęstas iki kovo 26 d.