Prezidentą G. Nausėdą išskirtiniame interviu kalbina TV3 žurnalistė, laidos „Dienos komentaras“ vedėja Jolanta Svirnelytė.
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Prezidentūra daro politinį spaudimą dėl „Foxpay“. Esą „Foxpay“ tėra kriminalinė byla, kurią opozicija ir Prezidentūra bando paversti politiniu skandalu. Esą taip jūs išnaudojate konservatorių padėtį prieš šią bylą. Tai kodėl išnaudojate ir kaip vertinate tą „Foxpay“ skandalą?
Na, aš jau retai bekreipiu dėmesį į tai, ką premjerė ant mano arba mano komandos pasakymų užkomentuoja. Svarbiau yra kas kita.
Svarbiau yra tai, kad šito politinio skandalo mastas ir gylis plečiasi, atsiranda naujų aplinkybių. Ir kuo toliau, tuo graudžiau atrodo mėginimas atskirti vyrą ir žmoną, pavaizduoti, kad visa tai yra vyro problemos ir vyrą su žmona sieja tiktai lova, ir žmona nieko nežino apie vyro veiklą, nežino, kodėl ji skrenda prabangiu privačiu lėktuvu į Dubajų, nežino, kodėl šeimą ištiko tokia finansinė sėkmė ir jie maudosi piniguose.
Visa tai yra labai gražu ir aš tikiu, kad gali ir kito ministro, ir šitos buvusios ministrės gali puikiai verstis, bet mes kalbame ne šiaip apie paprastą verslą. Mes kalbame apie verslą, kuris yra susijęs su viešųjų įstaigų investicijomis, pirkimais. Ir tada nori nenori atsiranda klausimų, kodėl mūsų viešosios įstaigos perka paslaugas gerokai brangiau negu rinkoje, permoka, investuoja, padeda sutvarkyti infrastruktūrą, nors kitiems verslininkams kyla be galo daug problemų susikalbėti ir su savivaldybe, ir su valdžios institucijomis.
Klausimų yra labai daug ir mėginimas paslėpti pačios buvusios ministrės atsakomybę atrodo tikrai labai neįtikinamai, nes aš net neabejoju, kad jeigu kažkas panašaus atsitiktų, pavyzdžiui, mano sutuoktinei ar oponuojančių politinių jėgų lyderių šeimose, tai konservatoriai būtų tie patys pirmieji, kurie suorganizuotų didžiausius piketus ir sakytų, kad ne, negali būti vyro ir žmonos atskyrimo ir kad vyras ir žmona yra lygiai taip pat atsakingi už tai, kas vyksta.
Už poros dienų bus antrasis Seimo rinkimų turas. Dėliojamos įvairios dėlionės dėl koalicijos, žiūrima, kad būtų socialdemokratai, Saulius Skvernelis, Ramūnas Karbauskis, bet sakoma, kad be ketvirto dėmens koalicijos niekaip nebus. Kaip jūs įsivaizduojate, kokia bus koalicija ir kaip jūs vertintumėte koalicijoje Remigijų Žemaitaitį?
Žiūrėkite, mes apie Žemaitaitį kalbame kiekvieną dieną, bet istorija yra visiškai ne apie Žemaitaitį. Aš pripažįstu, kad Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai tikrai turi gerų partinių strategų ir taktikų. Kartais nesusidaro toks įspūdis žvelgiantį tai, kaip jie elgiasi, bet jie turi tokių žmonių. Ir ką nusprendė šitie žmonės artėjant rinkimams? Rinkimai tikrai nebus tokie sėkmingi kaip 2020-aisiais metais ir galimai kai kurie partneriai net nepateks į Seimą, kas, beje, ir atsitiko – Laisvės partija nepateko. Reiškia, suformuoti tos pačios valdančiosios koalicijos net ir prie didžiausio optimizmo bus neįmanoma.
Ką reikia padaryti? Reikia sugalvoti baubą, žinant, kad konservatoriai per ilgus savo metus sugebėjo įgyti vieną labai keistą svertą savo rankose – jeigu jų lyderis išeina ir pasako, kad kažkokia partija yra toksiška, kad reikia suformuoti sanitarinę kordoną, atsiras labai nemaža Lietuvos žmonių dalis, kuri eis ir balsuos, ir balsuos būtent priešingai.
Taip ir atsitiko. Tėvynės sąjunga Žemaitaičio partijai („Nemuno aušrai“ – red. past.) laimėjo daug balsų.
Kas po to? Antras žingsnis yra svarbiausias. Tie balsai buvo surinkti iš dalies ir paimant juos iš partijos „Vardan Lietuvos“, Karbauskio partijos (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – red. past.). Buvo mėginama sukurti vakuumą toje galimoje centro kairės koalicijoje, kad suformuoti tos koalicijos be Žemaitaičio būtų neįmanoma.
Bet Žemaitaitis toksiškas. Ir kas tada prašosi į pavairuoti šitą valdančiosios koalicijos automobilį? Prašosi Tėvynės sąjunga. Ir štai šitas planas negaliu pasakyti, kad išdegs. Labai daug priklauso nuo to, kaip žmonės aktyviai balsuos antrajame rinkimų ture, bet kol kas panašu, kad jiems neblogai sekasi įgyvendinti šitą planą.
Bet, jūsų nuomone, kokia bus ta koalicija? Nes socialdemokratai žegnojasi, sako, su konservatoriais jokiu būdu į koaliciją neis.
Iš tikrųjų jiems tai būtų pražūtinga. Pirmiausia, ne dėl to, kad jų lyderiai labai nemėgsta konservatorių partijos – ne apie tai kalba. Kalba apie tai, kad jiems tai būtų pražūtinga jų rinkėjų atžvilgiu. Jų, šitų partijų rinkėjai jiems to neatleistų.
Todėl tikrai bus mėginama suformuoti centro kairės Vyriausybę, išnaudojant visas galimybes, išnaudojant ir galimybes pritraukti ir atskirus Seimo narius, kurie laimėjo vienmandatėse. Ir jeigu ta valdančioji koalicija turės apie bent 75 balsus, iš tikrųjų ji galės funkcionuoti, priimti svarbius sprendimus. Aš kaip prezidentas, be abejo, būsiu suinteresuotas, kad ta valdančioji koalicija būtų stabili, kad jos neištiktų krizė pačiomis pirmosiomis darbo savaitėmis.
Prezidente, jūsų pozicija dėl Žemaitaičio? Mes irgi girdėjome, kad Prezidentūra švelnina toną, vadinasi, kaip ir ruošia žmones, kad koalicijoje atsiras Žemaitaitis. Tai jūsų pozicija – ką jūs manote?
Tai yra sudėtinė plano dalis. Mes vėl kalbame apie Žemaitaitį, apie tai, ką jis pasakė vakar, ką jis pasakė užvakar, prisimenu dar tą 150 intelektualų laišką – viskas yra ta sudėtinė plano dalis, apie kurį aš jums kalbėjau.
Bet dabar tokia realybė.
Realybė yra tokia, kad mes turime pirmiausia žiūrėti į tai, kas ateina su šita partija: ar Žemaitaičio asmeninė problema yra šitie nevykę jo pasisakymai, kurie jau tikrai sukūrė tam tikrą jo įvaizdį Vakaruose tarp mūsų partnerių, nuo kurių priklauso, ar bus čia Vokietijos brigada, ar bus čia rotacinis Jungtinių Amerikos Valstijų batalionas, tai yra nepaprastai svarbūs mums partneriai ir tikrai mes negalėsime į jų nuomonę nereaguoti.
Bet aš negaliu pasakyti, kad ten visi jų partijoje yra antisemitai ar kažkokiu būdu pasižymėję šitoje srityje. Kai kuriuos žmonės aš pažįstu, tiesa, daugumos ten aš net nepažįstu, bet jų retorika apie žydų tautą man yra nežinoma.
Ponas Žemaitaitis, aišku, šiuo metu daro viską, kad surinktų dar daugiau balsų prieš rinkimų antrąjį ratą, o po to, kai baigsis rinkimai, tada turbūt bus tiesos momentas. Mes pamatysime visų partijų dabartinę retoriką, kiek ji yra lemta to fakto, kad artėja antrasis rinkimų ratas, o kiek ji yra iš tikrųjų.
Daug kas čia dabar kalba apie raudonas linijas, apie tai, kad negalės bendrauti su tuo, su anuo. Visa tai kol kas yra rinkimų proceso dalis. Po rinkimų pamatysime, kas iš tikrųjų ir su kuo yra linkę sudaryti tas koalicijas.
„Foxpay“ skandalas
Teisėsaugos institucijoms atliekant ikiteisminį tyrimą dėl finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ veiklos, iš viso buvo sulaikyti ir įtarimai pareikšti 7 asmenims, tarp jų – minėtos įmonės savininkei Ievai Trinkūnaitei, jos sugyventiniui Vilhelmui Germanui ir eksministrės M. Navickienės vyrui M. Navickui.
Institucijos atskleidžia, kad buvo atliktos 32 kratos, kurių metu rastos nemažos sumos grynųjų pinigų, technikos ir elektroninės informacijos, kriptovaliutos ir turto, meno dirbinių. Kaip skelbiama, kratų metu iš viso rasta 0,5 mln. eurų grynųjų pinigų.
Kaip nurodo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT), tyrimas pradėtas dėl galimo neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo, piktnaudžiavimo, sukčiavimo, turto pasisavinimo ir iššvaistymo, kyšininkavimo bei papirkinėjimu. Šiuo metu nustatyta, kad bendrininkų grupė 2023–2024 m. galimai legalizavo mažiausiai 17 mln. eurų sumą.
Taip pat siekiant nuslėpti veiklą nuo institucijų galimai buvo mokami kyšiai. Šiuo metu nustatyta galimų kyšių suma siekia per 100 tūkst. eurų.
Anot FNTT Specialiųjų užduočių valdybos viršininko Roberto Šadianeco, ateityje įtariamųjų gali būti daugiau nei septyni.
Institucijos pabrėžia, kad pati M. Navickienė byloje „nefigūruoja“, ir „bent kol kas“ jos apklausti pagrindo nėra.
Anot Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pavaduotojo Jovito Raškevičiaus, tarnyba birželį pradėtame ikiteisminiame tyrime fokusuojasi į galimą poveikio darymą sudarant viešuosius pirkimus ir pinigų plovimą, kas susiję su „Foxpay“ teikiamomis paslaugomis viešajam sektoriui.
Kaip teigė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis, rugsėjį nutarta anksčiau pradėtus įvairius ikiteisminius tyrimus sujungti į vieną tyrimą, kurio akiratyje ir atsidūrė įmonės „Foxpay“ veikla.
STT tyrimo ėmėsi, Lietuvos bankui atliekant patikrinimą dėl „Foxpay“ veiklos. Taip pat LB papildomai kontroliuoja centrinio banko nurodymų nesilaikiusios „Foxpay“ per mokėjimų sistemą „Centrolink“ teikiamas viešąsias paslaugas.
„Foxpay“ vyriausybinės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos akiratyje atsidūrė, kai pastaroji neleido „Foxpay“ savininkei I. Trinkūnaitei įsigyti įmonės „LITLAB“, kurios pagrindinis akcininkas – M. Navickienės sutuoktinis M. Navickas.
M. Navickienė yra teigusi, jog I. Trinkūnaitė yra tolima jos giminaitė – vyro brolio žmonos sesuo. Vėliau 15min.lt pranešė, kad pernai ministrė kartu su I. Trinkūnaite ir jos sugyventiniu V. Germanu privačiu lėktuvu skrido į Dubajų. Dėl kilusio skandalo dėl ryšių su I. Trinkūnaite bei V. Germanu, M. Navickienė pasitraukė iš ministrės posto.