Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja aplinkos ministras Povilas Poderskis.
Svarbūs pokyčiai laukia norintiems statyti namus. Jūs siūlote, kad reikėtų galbūt atsisakyti statybos leidimo individualiems namams. Ką tai reiškia? Kokie jūsų pasiūlymai ir kodėl jūs siūlote tokį dalyką?
P. Poderskis: Iš tikrųjų radome labai sudėtingą situaciją, kai pradėjome darbą gruodžio mėnesį. Lapkričio mėnesį praeitais metais buvo įvykdytas statybos įstatymo pakeitimai, labai didelė reforma, kuri iš esmės sustabdė statybų sektorių ir padarė situacijas labai komplikuotas.
Daug statybos leidimų labai stipriai vėlavo, savivaldybės sunkiai prisitaikė prie naujos tvarkos. Aišku, mes, negalėdami iš karto keisti įstatymų radikaliai, mes taisėme tik tam tikras dalis pavasario sesijoje, bet idėja gimė, kad jeigu 12–13 tūkst. statybos leidimų per metus yra vienbučiams namams, tai galbūt mes neturėtume šitos dalies reguliuoti, ir gal taip leistų nuimti savivaldybėms krūvį, kurį jos turi ir kur jos iš esmės neturi labai didelio indėlio.
Reiškia, jeigu yra sklypas, kuriame galima statyti vienbutį namą, ir yra architektas, kuris turi aukštą išsilavinimą, turi atestatą, suprojektuoja tą vienbutį namą, tai jis jį turi suprojektuoti pagal visus galiojančius teisės aktus, statybos techninius reglamentus ir panašiai.
Tai kokia yra rolė tada savivaldybės tikrinimo šiame procese?
Gyventojai bijo ir iš karto skundžiasi, kad gali atsirasti daug statybos įvairių pažeidimų ir sako, ar taip nebus, kad atsiras ištisi kvartalai, kur nepaisoma jokių normų?
P. Poderskis: Aš suprantu šitą nuogastavimą, bet viena vertus, jau yra tokių kvartalų, tai statybos leidimo poreikis kaip ir nieko nepadėjo šitoje vietoje.
Nes reikia spręsti dabar ir per teismus įvairias situacijas.
P. Poderskis: Mes šitoje vietoje galvojame, kad nuėmus biurokratinę naštą nuo savivaldybių, kuri dabar yra labai didelė, galėtume sustiprinti priežiūros institucijas ir didinti baudas už nelegalias statybas, aktyviau prižiūrėti statybas, kurios vyksta, ir užtikrinti, kad net ir tuo atveju, sakykim, kai yra reikalaujamas statybos leidimas dabar, bet ar pagal jį pastatoma?
O jeigu ne pagal jį, ir jeigu teismų sprendimo nesilaiko? Ar padės didesnės baudos? Kas tada? Yra tokių atvejų tikrai ne vienas.
P. Poderskis: Yra planas. Šitas statybos leidimo atsisakymo planas, jis nepaleidžia visko tiesiog bet kaip dabar daryti. Lieka galioti visi kiti įstatymai ir teisės aktai, tik atsakomybė pereina architektui, projektuotojui, toliau statytojui, toliau užsakovui.
Tiesiog atsakomybė yra pasidalijama ir labai aiškiai yra, kas yra atsakingas už ką, ir ta atsakomybė yra asmeninė. Tai nėra ant įmonių, tai yra ant asmens, žmogaus. Asmuo, žinia, turi turtą, įsipareigojimų ir panašiai, tai ta atsakomybė, manau, tikrai pavyktų užtikrinti.
Plius, esame kalbėję su draudikais, jie taip pat mato, kad čia yra vietos naujiems produktams, draudimo ir naudojantis tomis draudimo išmokomis būtų galima organizuoti griovimus greičiau – sistema tikrai galima suvaldyti. Tai mes tiesiog rudens sesijoje Seimo planuojame ateiti su pakeitimais.
Nežinau, kokios tiksliai apimties jie bus, nes mes pasiryžę esame nedaryti praeitos valdžios klaidų ir pasistengti daryti pagal duomenis.
Ar jūs remiatės kažkokiu užsienio pavyzdžiu?
P. Poderskis: Taip, Vokietijoje labai panaši sistema yra, kuria mes remiamės, ir taip pat remiamės, tais duomenimis, kurie dabar yra sistemose apie vėlavimus, apie didžiausias problemas.
Renkame grįžtamąjį ryšį iš savivaldybių, iš architektų, iš vystytojų, statytojų – tos informacijos tikrai daug. Tikiu, kad sprendimus galėsime padaryti kokybiškus.
Visą pokalbį kviečiame pamatyti teksto pradžioje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!