• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus rajone, Baraškių kaime, pareigūnui iš tarnybinio ginklo nušovus psichikos liga sergančią ir agresiją demonstravusią moterį policija atsakė, ar moterį nušovęs pareigūnas buvo praėjęs reikiamus mokymus, testus, pratybas.

Vilniaus rajone, Baraškių kaime, pareigūnui iš tarnybinio ginklo nušovus psichikos liga sergančią ir agresiją demonstravusią moterį policija atsakė, ar moterį nušovęs pareigūnas buvo praėjęs reikiamus mokymus, testus, pratybas.

REKLAMA

Pasak policijos atstovo Ramūno Matonio, policija turi pasitvirtinusi ir reglamentuojančius vidinius (žinybinius) įsakymus. Pratybos pareigūnams privalomos, jie jose dalyvauja kiekvieną savaitę.

„Kartą per kalendorinius metus jiems privalu išlaikyti normatyvus.

Jūsų minėtas pareigūnas šiemet, iš pirmo karto, yra išlaikęs visus būtinus normatyvus:

– 2023 m. spalio 27 d. pareigūnas išlaikė fizinio pasirengimo vertinimo testą

– 2023 m. gegužės 31 d. pareigūnas išlaikė fizinės prievartos ir profesinės taktikos veiksmų testą

– 2023 m. gegužės 30 d. pareigūnas išlaikė ginklo valdymo testą.

Normatyvus ir testus priėmė ir pareigūną vertino Lietuvos policijos mokyklos Profesinių įgūdžių valdybos instruktoriai“, – atsakė Policijos komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

REKLAMA
REKLAMA

R. Matonis nurodė, kad kitas pareigūnas taip pat išlaikęs visus būtinus normatyvus.

Skirmantas Malinauskas: „Tai nenormalu“

Pareigūnui iš tarnybinio ginklo nušovus psichikos liga sergančią ir agresiją demonstravusią moterį sureagavo ir tinklaraštininkas, buvęs Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas.

REKLAMA

„Esu ne kartą rašęs ir net epizodą daręs apie tai, kad Lietuvos policijos pareigūnai bijo naudoti ginklus ir todėl dažnai pavojingose situacijose žalojami ar nužudomi patys, jau nekalbant apie pavojų aplinkiniams. Šiąnakt Vilniaus rajone nušauta pareigūnus ir medikus su peiliu puolusi moteris, kuri prieš tai sudaužė medikų automobilį. Policijos vadovybė teisinasi, pažvelgiau į komentarus, dauguma žmonių piktinasi „kaip taip buvo galima šauti į ligonį?“.

REKLAMA
REKLAMA

Galvoju, ką tokie žmonės rašytų, jei toks ligonis su peiliu užsuktų pas juos ar sutiktų kur nors gatvėje grįžtančius jų vaikus, o gal kieme apdaužytų jų automobilį? Beje, ir šį kartą sužalotas pareigūnas. Kitaip tariant, laukta iki paskutinio momento ir tik tada naudotas ginklas.

Na ir dar vienas dalykas. Man labai dažnai rašo žmonės su įvairiomis temomis. Pamenu, rašė moteris, kuri pasakojo apie neadekvatų kaimyną, kuris ateina pas laiptinėje gyvenančius žmones vėlai naktį, skambina į duris, išgąsdina vaikus, daužosi, keikiasi, rėkia. Pareigūnai kviesti ne kartą, bet žmogus psichinis ligonis. Jį išveža ir paleidžia. Kurį laiką ramu ir po to vėl tas pats. Terorizuojami visi ir atrodo, kad padėtis be išeities.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesiėmiau šios temos, nes pagalvojau, kad taip būtų demonizuojami neįgalūs asmenys. O ką jiems ir jų artimiesiems daryti? Dabar galvoju, kad be reikalo.Vakarykščiai įvykiai tik patvirtina problemą. Policija ir medikai kviesti ne kartą, sūnus darbe, paskambina tarnyboms, jos turi pasirūpinti. Tai nenormalu.

Suprantu, kad yra nepakaltinamų žmonių, kad jie ligoniai, bet vieno žmogaus įkaitais negali būti dešimtys kitų. Negali vienas ligonis kelti pavojų visiems aplinkui, o vos tik kyla klausimas dėl jo izoliavimo, tuoj pat prasideda diskusijos apie jo teises. Vos tik jo galvoje laikinai prašviesėja, jis paleidžiamas namo. Ši situacija parodo ne pareigūnų darbo problemą, o tai, kad valstybė neturi sprendimo tokiais atvejais. Artimieji taip pat bejėgiai, todėl tiesiog laukiama, kol įvyks nelaimė. Kai savo veiksmų nesuvokiančiam psichiniam ligoniui leidžiama taip „integruotis“ visuomenėje, tai nukenčia ir jis, ir visuomenė. Tokie asmenys negali būti paliekami vieni tiek dėl aplinkinių, tiek dėl jų pačių saugumo. Jei toks ligonis laiku būtų izoliuotas, nukentėtų tik jis ir kur kas mažiau.

REKLAMA

Dabar turime kur kas skaudesnes pasekmes, bet toli gražu ne skaudžiausias. Ir aiškintis reikia, ne kodėl pareigūnas ginklą naudojo (tai akivaizdu), o kodėl tiek kartų neadekvačiai ir pavojingai besielgusi moteris buvo palikta be tinkamos priežiūros. Ir, svarbiausia, kiek dar tokių pavojingų asmenų laukia savo mėnulio užtemimo fazės bei kas tuo metu pasipainios po jų ranka“, – socialiniame tinkle „Facebook“ dalinosi S. Malinauskas.

REKLAMA

Karilė Levickaitė uždavė klausimą: kur buvo visi?

Situaciją įvertino ir „Psichikos sveikatos perspektyvų“ vadovė Karilė Levickaitė.

„Nušauti žmogų penkiais šūviais, kuris, kaip atrodo, patyrė stiprų psichikos distresą, ir elgėsi agresyviai, demonstruoja milžinišką sisteminę problemą.

Moteris ginkluota peiliu ir kastuvu prieš tiek pareigūnų ir paramedikų?

Ar policijos pareigūnai turi gebėjimų ir žinių, kaip tokiose situacijose elgtis ir tinkamai bendradarbiauti su psichikos sveikatos specialistais? Kokias priemonės tokiose situacijose yra prieinamos? Ne kovinės, o socialinės, psichologinės, medikamentinės?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmogaus tokios sudėtingos būsenos neištinka per valandą – kur buvo bendruomenės dėmesys, socialinė ir psichikos sveikatos specialistų pagalba ir parama iki kol situacija taip eskalavosi?

Labai gerai, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas, bet sisteminių spragų jis neįvertins, nujaučiu“, – socialiniame tinkle „Facebook“ dalinosi K. Levickaitė.

Prakalbo apie siaubą prieš mirtiną pareigūno šūvį: moteris klykė, kad ją nori užmušti

Policijos atstovai trečiadienį patvirtino, kad gruodžio 12-ąją, 14 val. 17 min., buvo gautas GMP dispečerės pranešimas, jog minėtu adresu agresyvi moteris (gim. 1972 m.) kastuvu užpuolė atvykusius medikus.

REKLAMA

Pridurta, kad kastuvu ji sužalojo paramediką (gim. 1988 m.), kuris, suteikus medicininę pagalbą, yra gydomas ambulatoriškai.

Siautėjusi moteris apgadino greitosios medicinos pagalbos automobilį. Į įvykio vietą atvykusius policijos pareigūnus moteris puolė su peiliu, todėl buvo panaudotos dujos, elektros impulsinis prietaisas „Taser“ (atlikti 4 šūviai).

Gindamasis nuo užpuolimo, Specialiosios parengties skyriaus pareigūnas (gim. 1990 m., beveik 10 metų tarnybos stažas) iš tarnybinio pistoleto „Glock 19“ iššovė penkis šūvius į moterį, kuri įvykio vietoje mirė.

REKLAMA

Sulaikymo metu buvo sužalotas kitas Vilniaus apskrities VPK Specialiosios parengties skyriaus pareigūnas (gim. 2000 m.), kuris šiuo metu yra gydomas ambulatoriškai.

Paviešinti pokalbiai – prieš pareigūnui nušaunant psichikos liga sergančią moterį medikai buvo netekę kantrybės

Bendrasis pagalbos centras nurodė, kad moters sūnus paskambino pagalbai vidurdienį, tai yra 12.13 valandą. Medikai pirmieji atvyko į pagalbą, bet buvo užpulti kastuvu ir peiliu, pacientė kastuvu apdaužė medikų automobilį. Policijos pareigūnai atvyko apytiksliai 14.47 valandą – apie tai galima spręsti iš to, kad tuo metu pagalbos numeriu skambino pacientė ir aiškino, kad pas ją veržiasi „netikra policija“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pati policija praneša, kad pranešimą gavo tik 14.17 valandą.  Į įvykio vietą atvykusius pareigūnus, pasak policijos pranešimo, moteris puolė peiliu, todėl panaudotos dujos ir elektros impulsinis prietaisas „Taser“, iš kurio atlikti keturi „šūviai“. Nepavykus sustabdyti moters dujomis ir tazeriu, pareigūnas paleido 5 šūvius iš tarnybinio ginklo „Glock 19“, todėl moteris įvykio vietoje mirė. Šaudęs pareigūnas buvo gana prityręs, nes turi 10 metų stažą policijoje. Per visą šią epopėją buvo kastuvu sužalotas paramedikas, gimęs 1988 metais, ir policininkas, gimęs 2000 metais, tačiau abu jie sužaloti nesunkiai, nes gydosi ambulatoriškai. 

REKLAMA

12.13 val. Bendruoju pagalbos centro numeriu paskambino vyras, kuris teigė, kad jo mamai diagnozuota šizofrenija ir jai prasidėjo ligos paūmėjimas. Vyras prašė ne tik greitosios medicinos pagalbos, bet ir policijos, nes paprastai greitoji be policijos ten nevyksta. 

„Jis pats pasakė, kad mamai tokie paūmėjimai ne pirmą kartą, kad ji gydyta ligoninėje ir visur. Bet šiaip jinai dirbanti moteris ir jam skambino bei pranešė iš motinos darbovietės, kad jinai pradėjo elgtis agresyviai, kad ligos paūmėjimas. Bet tuo metu, kai jis skambino, jis pats buvo savo darbe, o motina buvo namuose, jis nebuvo šalia motinos. Informacija perduota ir policijai, ir greitajai medicinos pagalbai“, – portalui tv3.lt pasakojo Bendrojo pagalbos centro atstovė Vilma Juozevičiūė. 

REKLAMA

14.16 val. Bendrajam pagalbos centrui skambino iš Greitosios medicinos pagalbos dispečerinės ir pranešė, kad pacientė puola brigadą ir kad įvykio vietoje reikalinga policija. 

14.17 val. pagalbos numeriu skambino į įvykio vietą atvykusi Greitosios medicinos pagalbos brigada ir nurodė, kad pacientė juos vaikosi su peiliu ir vis agresyvėja. 

14.20 val. į Bendrąjį pagalbos centą vėl skambino iš Greitosios medicinos pagalbos dispečerinės bei pranešė, kad pacientė su kastuvu sudaužė automobilį. 

REKLAMA
REKLAMA

„Prašė paskubinti policiją, kad atvyktų į įvykio vietą“, – sakė V. Juozevičiūtė.

14.40 val. paskambino Greitosios medicinos pagalbos brigada, kuri buvo įvykio vietoje, ir pranešė, kad vis dar laukia policijos. 

14.47 val. pagalbos numeriu paskambino pati pacientė ir prašė atsiųsti policiją, nes pas ją į namus neva laužiasi netikra policija ir bando ją nužudyti. 

„Galima spėti, kad jau buvo atvykusi policija, bet tiesiog pacientei atrodė, kad pas ją laužiasi netikri policininkai“, – kalbėjo Bendrojo pagalbos centro atstovė. 

14.47 val. buvo patikslinantis skambutis dėl to, kiek Greitosios medicinos pagalbos brigadų reikia įvykio vietoje. Iš viso įvykio vietoje buvo 2 medikų brigados. 

Daugiau skaitykite čia.

Jeigu turite informacijos apie šį įvykį, prašome pranešti elektroniniu paštu [email protected], anonimiškumą garantuojame.

Požėla privalo atsistatydinti
Požėla privalo atsistatydinti
Juk ten būtų pakakę paprasčiausią tinklą užmesti, supančiot. Moteriškė gyveno nuošalioje sodyboje, ir tuo metu niekam realaus pavojaus nekėlė. Jei pamatė, kad agresyvi, reikėjo pasišalinti ir imtis kito plano, o ne stiprinti pajėgas ir pulti..
Ligonio agresija buvo išprovokuota nemokšiško tarnybų elgesio.
Kaip visada, jeigu pareigūnas tarnyboje sumalą š-dą, tai jis pasirodo iki to buvo idealus ir visus testus išlaikė. Klausimas Matoniui, ar tas pareigūnas galėjo kviesti pastiprinimą, ar toji moteris ant tiek buvo neadekvati, kad kėlė pavojų ir daugumai žmonių. O ginklo valdymo testas tai kaip nušauti žmogų, ar tik žinoti kaip jį išardyti ir surinkti? Fiziškai buvo stiprus ir išlaikė specialius testus, tai kaip negalėjo panaudoti fizinės jėgos prieš moterį, o jeigu abejojo savimi tokioje situacijoje, tai gal reikėjo atsitraukti ir situaciją duoti vertinti aukštesniems vadams. Taip, kad pareigūnas kaltas ir policijos vadovybei reiktų palikti savas kėdes.
Malinausko mentalitetas
Malinausko mentalitetas
Turite problemu su sunkiu ligoniu namuose? Policija jums pades - visam laikui pasalins problema.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų