Šiuo metu daugiau nei 85 proc. mirčių nuo COVID-19 sudaro neskiepytų asmenų mirtys, tad nors didžiausios rizikos, 65 metų amžiaus ir vyresnių, grupėje bent dalinį imunitetą jau yra įgavę apie 65 proc. žmonių. Nurodoma, kad šios grupės tolesnė imunizacija yra labai svarbi siekiant išvengti mirčių.
Situacija Vilniuje stabilizavosi
Ypač spartų naujų atvejų mažėjimą matome Vilniaus regione, kur atvejų skaičius yra nukritęs 40 proc. nuo prieš dvi savaites buvusio piko. Hospitalizacija Vilniaus regione taip pat perėjo į kritimo fazę, tačiau Šiaulių regione vis dar matomas kilimas. Vakcinacijos tempas išliko nepakitęs ir šiuo metu didžioji dalis pirmų vakcinos dozių tenka 45–65 metų asmenims.
Pateikiame išsamius Vyriausybės duomenų analitiko Aisčio Šimaičio komentarus:
1) Lietuvoje imunitetą nuo COVID-19, tikėtina, turi bent 38 proc. gyventojų. Šis skaičius, tikėtina, yra didesnis dėl nenustatytų užsikrėtimų ir asmenų, kurie COVID-19 persirgo daugiau nei prieš 6 mėn., bet vis dar turi imunitetą. 65+ amžiaus grupėje šis procentas viršija 65 proc.
2) Nuo š. m. balandžio 1 d. 86 proc. visų mirusių nuo COVID-19 buvo nevakcinuoti, dar 6 proc. mirčių buvo asmenų, kurie užsikrėtė COVID-19 praėjus mažiau nei 4 savaitėms nuo pirmo skiepo, tad daugiau nei 90 proc. mirusių sudarė asmenys, kurie greičiausiai neturėjo imuniteto virusui. Mirusiųjų amžiaus struktūra lieka iš esmės nepakitusi – 80 proc. mirčių sudaro 65+ amžiaus grupės asmenų mirtys, tad šių asmenų imunizacija išlieka vienu esminių veiksnių mažinant mirčių nuo viruso skaičių.
3) Lietuvoje trečios bangos pikas jau matomas pagal daugumą rodiklių – 7 dienų atvejų skaičių, teigiamų tyrimų procentą, 14 dienų sergamumą ir neigiamą pagreitį.
4) Regioniniai skirtumai išlieka. Vilniaus regione matome jau dvi savaites trunkantį atvejų skaičiaus kritimą ir savaitę trunkantį ligoninių užimtumo mažėjimą. Šiaulių regione atvejų skaičiaus augimas stabilizavosi, tačiau ligoninių užimtumas vis dar didėja.
5) Skiepijimo tempas ir vakcinuojamų asmenų struktūra išlieka nepatikę. Apie pusę skiepų sudaro antros dozės, o tarp pirmą dozę gaunančių asmenų daugiausia yra 45–54 ir 55–64 amžiaus asmenys.