Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 15 naujų koronaviruso atvejų, bendras nustatytų atvejų skaičius siekia 1577.
Specialistė informavo, kad iš vakar dienos daugiausiai atvejų patvirtinta Vilniaus apskrityje. Po vieną yra fiksuota Kaune ir Klaipėdoje.
„Kauno apskrityje patvirtintas atvejis yra Santaros klinikų darbuotojui, asmuo tiesiog yra registruotas Kaune. Dar vienas atvejis fiksuotas ir Kartenos slaugos ligonės darbuotojo artimam asmeniui. Šis asmuo jau nuo gegužės 8 d. yra izoliacijoje“, – sakė ji.
13 atvejų patvirtinta Vilniaus apskrityje – 3 Santaros klinikų darbuotojai. Dar vienas atvejis – su židiniu Santaros klinikose susijęs asmuo.
G. Megelinskienės teigimu, nerimą kelia Santaros klinikose fiksuojama daugiau susirgimų – jų nuo gegužės 13 d. užfiksuota jau 8. Keturi darbuotojai dirba infekcinių ligų centre, kiti 3 dirba skirtinguose reanimacijos skyriuose, 1 dirba krūtinės chirurgijos skyriuje.
Šiuo metu vykdoma epidemiologinė diagnostika, iš galėjo virusas pasklisti.
Pranešama, kad NVSC yra žinoma informacija apie pacientą, kuris nuo gegužės 7 dienos buvo hospitalizuotas šios asmens sveikatos priežiūros įstaigos Krūtinės chirurgijos skyriuje, vėliau – gegužės 18 d. kreipėsi pakartotinai į Priėmimo, skubios pagalbos skyrių, ir jam buvo išskirtas COVID-19 ligos sukėlėjas.
Specialistė informavo, kad krūtinės chirurgijos ir reanimacijos skyrių pacientai ir personalas yra tiriami. Neatmetama ir galimybė, kad virusas ligoninėje galėjo išplisti dėl netinkamo asmens apsaugos priemonių naudojimo.
Dar viena hipotezė – kad pacientui, gydytam Santaros klinikose, jau sergant koronavirusu tyrimo atsakymas buvo neigiamas. Po pakartotino kreipimosi gegužės 18 d. jam buvo nustatyta liga.
Susirgo ir 4 Vilniaus klinikinės miesto ligoninės darbuotojai – du Intensyviosios terapijos ir vienas Vidaus ligų skyriaus darbuotojas bei Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus gydytojas.
„Taip pat du asmenys, susiję su tolimųjų reisų vairuotoju. Pirminiais duomenimis, jis dirbo Rusijoje ir Latvijoje. Susirgo vairuotojas ir jo giminaitis. Dėl likusių trijų atvejų dar vykdoma epidemiologinė diagnostika“, – kalbėjo G. Megelinskienė.
Naujas mirties atvejis – sostinės ligoninėje
NVSC specialistė informavo, kad naujausias mirties atvejis, apie kurį buvo pranešta vakar, taip pat įtrauktas į Vilniaus miesto klinikinės ligoninės atvejus.
„Šis asmuo priklausė 61–70 metų amžiaus grupei ir turėjo gretutinių ligų“, – sakė ji.
Kartu NVSC atstovė pristatė duomenis, kad didžiausias mirties atvejų skaičius šiuo metu yra Klaipėdos apskrityje – tai 20 atvejų. Vilniaus apskrityje taip pat fiksuota 20 mirties atvejų.
„Šiuo metu gydymo įstaigose gydomi 79 pacientai, 7 jų – Intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyriuose, 2 asmenims taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, su deguonies kaukėmis 30 asmenų“, – informavo G. Megelinskienė.
Ji priminė, kad Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (VMKL) iš viso fiksuota 40 atvejų.
„11 atvejų yra susijusių su židiniu, bet jų gali būti ir daugiau. Tai yra minėtas Santaros klinikose dirbantis asmuo, Vilniaus viešojo transporto du atvejai, „McDonald‘s“ restorano darbuotojas, Jono Bosko gimnazijos darbuotojas, taip pat vienas Kaune registruotas asmuo, kuris buvo hospitalizuotas VMKL ir šeimose išplitę atvejai“, – komentavo NVSC atstovė.
Paprašyta patiksinti, kas tai per atvejis gimnazijoje, G. Megelinskienė informavo, kad pirminis atvejis susijęs su Vilniaus miesto klinikine ligonine, serga šeimos narys.
Galėtų uždaryti parduotuvę
Taip pat ji pranešė, kad infekciją nustačius 4 darbuotojams nuo vakar Kauno klinikinės intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriaus veikla sustabdyta 2 savaitėms.
Manoma, kad čia užsikrėtimas galėjo išplisti dėl infekcijos kontrolės pažeidimų.
Situacija „Rimi“ parduotuvės, esančios Žirmūnuose, šiuo metu nepakitusi. Atliekant „Rimi“ darbuotojų apklausą paaiškėjo, kad vienas iš sąlytį su patvirtintais atvejais turėjusių asmenų gyvena name, adresu Pergalės g. 15. Šis asmuo kol kas dar neištirtas.
„Praeitą savaitę buvo kreipiamasi į Vilniaus savivaldybę su prašymu, kad visi Pergalės g. 15 name gyvenantys žmonės būtų ištirti prie namo organizuojant mobilų punktą, tačiau tai neįvyko. Todėl visi namo gyventojai buvo informuoti, kad turi registruotis numeriu 1808. Kaip ir nujautėme, namo gyventojai tai daro vangiai. Panašu, kad jau kyla susiję su šiuo namu židiniai“, – sakė G. Megelinskienė.
Ministras Aurelijus Veryga patvirtino, kad esant reikalui tokiais atvejais neatmetama ir parduotuvės uždarymo galimybė.
„Teoriškai tokia galimybė yra, kad būtų izoliuotas mikrorajonas. Viskas priklauso nuo užsikrėtusiųjų skaičiaus, plitimo", – sakė jis.
Svarbiausia informacija apie koronavirusą
Koronavirusas yra naujos struktūros virusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus), naudoti apsaugos priemones, vengti būriavimosi, nuo kitų asmenų išlaikant bent 2 metrų atstumą.
Įtariamu koronaviruso atveju laikomas:
1) asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) protrūkiai ar plitimas visuomenėje;
2) asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais ir buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios;
3) asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir kuriam būtina hospitalizacija ir nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.