„Lietuvos link iš vakarų plaukia lietuviškai vasarai būdingi orai, todėl naktimis nėra vėsu, dienomis – nelabai karšta“, – sako sinoptikas.
Anot jo, artimiausią naktį bus nuo 8 – 10 laipsnių vietomis Žemaitijoje iki 14 – 16 pietuose. Dieną oras šils iki 25 – 27 laipsnių, prie jūros bus 22 – 24 laipsniai šilumos.
„Kitaip tariant, graži vasara bus ir rytoj“, – nurodo N. Šulija.
Pietryčiuose kai kur gali palyti šį vakarą, bet naktį vyraus giedras dangus, dieną debesuotumas nepastovus, šalies rytuose vietomis vasariškas lietus su perkūnija. Paryčiais bus nuo 8 – 10 laipsnių Žemaitijoje iki 14 – 16 pietuose, dieną vyraus 25 – 27, prie jūros 22 – 24 laipsniai šilumos.
Atkeliauja gaivesni orai
Ketvirtadienio naktį šalies vakaruose, dieną daug kur neilgai trunkantis vasariškas lietus su perkūnija. Naktį atvės iki 12 – 14, dieną šils iki 22 – 24 laipsnių šilumos, o vietomis ir tiek nebus.
Penktadienio naktį vietomis, dieną daug kur neilgai trunkantis vasariškas lietus ir perkūnija. Naktį atvės iki 10 – 12, prie jūros bus apie 14, dieną šils iki 18 – 20, kai kur 21 laipsnio šilumos.
„Ką gi, netrukus bus gaiviau. Laikinai, žinoma“, – sako sinoptikas.
Aiškėja, kokia bus vasara: klimatologė atskleidė, ko laukti
Meteorologinė vasara šiemet prasidėjo kur kas anksčiau nei kalendorinė – dar nepasibaigus gegužei jau galėjome vaikščioti su šortais. Kokių orų galime tikėtis šį birželį, papasakojo klimatologė dr. Viktorija Mačiulytė.
„Šiuo metu matoma, kad birželio pirma ir antra pusė turėtų būti šiltesnė nei įprastai. Bendrai birželis turėtų būti beveik 1–2 laipsniais šiltesnis negu įprasta mūsų sąlygomis. Su šiek tiek didesniu kritulių kiekiu“, – sako klimatologė.
Neįprastas pavasaris
Anot V. Mačiulytės, pavasaris tikrai turėjo kuo nustebinti. Vien per gegužę pasikeitė keli metų laikai: mėnesio pradžioje dalyje Lietuvos buvo sniego, o antroje gegužės pusėje kaitino vasariška šiluma.
„Mėnesio pabaigoje skynėme braškes, trešnes. Tikrai neįprastas pavasario ankstumas“, – komentuoja klimatologė.
Sniegas balandžio pabaigoje (nuotr. tv3.lt)Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, šiemet meteorologinės vasaros (laikotarpio, kai vidutinė paros oro temperatūra pasiekia ir viršija 15 laipsnių) pradžia visoje Lietuvoje fiksuota gegužės 20 d.
V. Mačiulytė primena, kad šių metų pavasaris buvo pats šilčiausias nuo 1961 m. (vidutinė oro temperatūra 9,4 laipsniai). Iki šiol šilčiausias buvo 2014 m. pavasaris.
O šių metų gegužė kartu su 2013 m. yra antra pagal šilumą gegužė nuo 1961 m. Vidutinė mėnesio oro temperatūra Lietuvoje buvo 15,4 laipsnių (teigiama 2,9 laipsnių anomalija).
Vasara Lietuvoje (Žygimantas Gedvila/ BNS nuotr.)Ne visos prognozės gali pasitvirtinti
Pasak V. Mačiulytės, birželio mėnesį kritulių prognozuojama iki 10–15 proc. daugiau nei įprastai.
„Bet tai nereiškia, kad nebus vasarinių liūčių, nes tokios prognozės negali numatyti, ar stichinis kritulių kiekis iškris vienoje ar kitoje teritorijoje. Viso mėnesio kritulių norma gali iškristi per parą ar net per kelias valandas“, – pažymi klimatologė.
Taip nutiko prieš porą dienų. Birželio 2 d. Alytuje per keletą valandų iškrito vienos birželio savaitės kritulių kiekis, o Skuode – net dviejų savaičių kritulių kiekio norma.
Problema, kad kritulius ne visada galima numatyti. Vasarą dažnai juos atneša ne atmosferos frontai, o daug drėgmės sukaupę konvekciniai debesys.
Įkaitus žemės paviršiui ir esant mažų gradientų laukui, oro srautai kyla į viršų. Ten formuojasi debesys, o juose nedideliais plotais pasiskirsto lietus, kruša, formuojasi žaibai.
Šie reiškiniai būna nedidelėse teritorijose ir dažniausiai pasireiškia židiniais. Dėl to vienose vietose gali pilti stiprus lietus, o vos už kelių kilometrų neiškris nė lašo. Taip pirmadienį nutiko Vilniuje, kai vieną miesto dalį skandino liūtis, o kitoje buvo beveik sausa.
„Tokiais atvejais prognozuoti, ar tam tikrame taške iškris krituliai ar ne, yra labai sudėtinga. Debesis gali praeiti aplinkui“, – paaiškina V. Mačiulytė.