• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Koronavirusinė infekcija COVID-19 nustatyta vienam Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento darbuotojui, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Dėl to didžioji dauguma centro specialistų priversti izoliuotis, tarp jų – ir vadovė Rolanda Lingienė.

117

Koronavirusinė infekcija COVID-19 nustatyta vienam Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento darbuotojui, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Dėl to didžioji dauguma centro specialistų priversti izoliuotis, tarp jų – ir vadovė Rolanda Lingienė.

REKLAMA

NVSC specialistė Daiva Razmuvienė portalui tv3.lt patvirtino, kad vienam iš kolegų nustačius COVID-19 infekciją pati esanti saviizoliacijoje. 

Iš viso izoliuota 102 įstaigos darbuotojų. 

„Yra sudaryti sąrašai ir taip, visi dabar esame izoliuoti, dirbsime nuotoliniu būdu. Dabar jau nežinau, kas dirbs oro uostuose ir kitose vietose. Darbas nuotoliniu būdu įmanomas, tik jau kitoks", – sakė D. Razmuvienė.

Jos tvirtinimu, virusui jau plintant šalies viduje, atsekti, kur buvo užsikrėsta, nebeįmanoma.

„Šiuo atveju negalima žinoti, kur medikas užsikrėtė. Šiandien nė vienas negali būti dėl to tikras – gali bet kur nueiti ir kažkas ten užkrėsti. Tad labai sunku identifikuoti vietinio užsikrėtimo vietą, nustatyti šaltinį praktiškai neįmanoma. Juo labiau medikui dirbant tokį darbą yra galimybė užsikrėsti", – sakė ji ir patvirtino, kad žmogus nebuvo išvykęs.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ministerijos, šis žmogus izoliuotas, pagal jo sveikatos būklę jam bus teikiama pagalba.

Kol kas yra aiškinamasi, kaip šis asmuo galėjo užsikrėsti, tai tiksliai nėra nustatyta.

Kartų dirbę kolegos izoliuojasi, todėl NVSC ir jo padaliniuose sumažės galinčiųjų dirbti, todėl Lietuvos universitetuose ir kolegijose ieškoma savanorių.

REKLAMA

Pasak SAM, kadangi ši infekcija palietė ir NVSC ir jo padalinių kolektyvą ir daliai specialistų tenka izoliuotis, duomenys apie užsikrėtimus nuo šiol bus teikiami du kartus per dieną, gavus juos iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL).

Vėliau šis sprendimas bus keičiamas ir bendroji statistika bus skelbiama kartą per dieną, kaip yra daroma daugelyje šalių. 

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, visuomenės sveikatos priežiūros specialisto užsikrėtimas tik patvirtina, kad ši infekcija nesirenka, ar tai gydytojas, slaugytojas, ar pareigūnas – ji pavojinga visiems. Tad ir saugotis būtina visiems.

REKLAMA
REKLAMA

„Visuomenės sveikatos specialistai, kurių kiekvieno žinios ir rankos, šiuo metu aukso vertės yra tie žmonės, kurie atliko ir atlieka tikrai didžiulį darbą oro uostuose, šalies jūsų uoste. Jie greta medikų dirba priešakinėse linijose vardan visų mūsų sėkmės šioje sudėtingoje situacijoje. Tad tai kartu ir labai rimtas signalas kiekvienam iš mūsų padaryti viską, kad apsaugotume ir save, ir kitus. Dar kartą visų prašau susitelkimo. Nekartokime kitų šalių klaidų, kurios kainuoja gyvybes“, – sako A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau ieškoma savanorių, kurie padėtų NVSC ir jo padaliniams kasdieniuose darbuose. Dėl pagalbos yra kreiptasi į šalies universitetus, kolegijas, ruošiančias specialistus. 

Įvertinus, kad ši infekcija palietė ir NVSC ir jo padalinių kolektyvą ir daliai specialistų teka izoliuotis, informuojame, kad duomenis apie užsikrėtimus nuo šiol teiksime du kartus per dieną, gavę juos iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL). Vėliau šis sprendimas bus keičiamas ir bendroji statistika bus skelbiama kartą per dieną, kaip yra daroma daugelyje šalių.

REKLAMA

SAM primena, kad ketvirtadienį pradėjo veikti pirmieji mobilieji punktai, kuriuose pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. Tokie punktai palaipsniui atsidarys įvairiose savivaldybėse, kurios užtikrins reikiamas sąlygas tokių punktų veiklai.

Numatyta, kad žmogus, pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu koronaviruso infekcijos atveju, pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

REKLAMA

Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos. Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilųjį punktą. Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA

Pagal kovo 23 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: tai – asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA

ARBA

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju.

Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės): 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus. 

2) Sveikatos priežiūros specialistai. 

3) Asmenys, vyresni nei 65 metai amžiaus, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

REKLAMA

Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. 

Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

REKLAMA

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

REKLAMA
REKLAMA

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

***

Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų