Neseniai viešai paskelbta eksprezidento vėžio diagnozė ir dvi naujos knygos pagaliau atskleidžia košmarišką prezidento sveikatos būklę kadencijos pabaigoje. Knygoje „Original Sin“, kurią parašė CNN žurnalistas Jake'as Tapperis ir Axios reporteris Alexas Thompsonas, teigiama, kad artimiausi Bideno patarėjai – vadinamoji „politbiuro“ grupė (Jill ir Hunter Bidenas, prezidento giminaičiai, artimiausi giminės, Mike'as Donilonas, Bruce'as Reedas, Steve'as Ricchetti) – aktyviai slėpė jo psichinę ir fizinę būklę nuo visuomenės, žiniasklaidos ir net nuo kitų jo paties kabineto narių.
Vieno susitikimo metu Joe Bidenas neprisiminė savo nacionalinio saugumo patarėjo ir komunikacijos direktoriaus vardų. 2024 m. birželį Holivude vykusio lėšų rinkimo renginio metu vienas padėjėjas prezidentui net turėjo priminti, kas yra renginio vedėjas ir garsus Demokratų partijos donoras George Clooney, sakydamas: „Na juk žinai, čia George'as!“ Kitoje knygoje „Kova“ NBC reporteris Jonathanas Allenas ir The Hill žurnalistė Amie Parnes pasakoja, kad padėjėjai ant grindų klijuodavo šviesą atspindinčią juostą, kad prezidentas nesuklystų eidamas link tribūnos per lėšų rinkimo renginius.
Paprastai kalbus Joe Bidenas į kadencijos pabaigą kalbėdavo tik trumpais sakiniais arba remdavosi telesufleriu. Jo netvirtą eiseną padėjėjai mėgino kompensuoti sekdami prezidentą link sraigtasparnio, kad paslėptų nuo kamerų ir prilaikytų, jei kartais prezidentas sukluptų. Viešus jo pasisakymus filmuodavo dviem kameromis, kad montuojant galėtų paslėpti nerišlumą ar mikčiojimą greitais peršokimais.
Bideno kabineto nariai visus 2024 metus su juo neturėjo beveik jokio kontakto. Darbo dieną demokratas baigdavo apie 16 valandą ir laiką leisdavo artimiausioje aplinkoje, nedirbdamas. Nebuvo surengtas nei vienas oficialaus sprendimo dėl kandidatavimo aptarimas. Iki pat galo savo sugebėjimų nugalėti Trumpą tikėjusiam prezidentui nebuvo rodomos jokios nepalankios apklausos. Kritikų lyginimai su nukvakusiu Brežnevu dabar nebeatrodo tokie nepagrįsti ar pritempti.
Knygos sukėlė politinę audrą tarp JAV centristų ir dešiniųjų. The Economist (nuosekliai nuo 2022 metų kvietęs demokratus rinktis naują kandidatą) sako, kad paties Bideno ir jo artimiausios aplinkos – šeimos, padėjėjų – tuštybė nustelbė sveiką protą, ir paskatino siekti antros kadencijos. Nedaug demokratų drįso kalbėti apie Bideno silpnybes jam būnant poste. Kairioji žiniasklaida (uoliai demaskuojanti Trumpą) apie Bideno silpnybes pradėjo kalbėti tik tada, kai demokratų partija jau stūmė prezidentą lauk.
Vidaus kovose paskendusi demokratų partija taip pat apsimetė nieko nematanti. Nors net pusė rinkėjų apklausose prieš rinkimus sakė, kad yra susirūpinę dėl Bideno sveikatos, dėl politinių išskaičiavimų Bideno kandidatūrą iki pragariškų debatų su Trumpu palaikė ne tik Kamala Harris, bet ir Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas, Ilinojaus gubernatorius J.B. Pritzkeris bei Niujorko kongresmenė Alexandria Ocasio–Cortez – visi galimi būsimi kandidatai.
„Bidenas taip stipriai išdulkino mūsų partiją!“ – konstatuoja Davidas Plouffe'as, Kamalos Harris kampanijos vadovas ir vienas labai nedaugelio demokratų šaltinių, kurie šiose knygose leido minėti savo pavardę. Pasak jo, svarbiausia 2024 m. pamoka yra tai, ką tik išlepusi, uždara politinė organizacija gali laikyti atradimu. Plouffe'as sako: „Niekada daugiau neturime mėginti įtikinti žmonių, kad tai, ką jie mato, nėra tiesa“.
Tiesa. Tai galioja ne tik kairiesiems. Vertėtų pažymėti, kaip pastebi The Economist, kad Bideno protines ir fizines problemas laiku pastebėjusi dešinioji žiniasklaida nelabai domėjosi ir nelabai domisi Trumpo elgesiu ir sveikatos būkle.
Lietuvoje ši pamoka mums taip pat labai svarbi. Labai susiskaldžiusioje ir prieš mirtinį priešą kovojančioje medijų visuomenėje nepatogūs faktai atrodo nebesvarbūs. Bet kokia kritika partijos linijai arba didžiajam lyderiui – laikoma išdavyste. Savų prisidirbimai – nutylimi, sumenkinami, svetimų išpučiami. Tačiau netikri faktai įtikina ne tik kitus – kaip sako knygas aptarinėjęs tinklalaidininkas Ezra Kleinas – pirmiausia visi: žurnalistai, kabineto nariai, partijos politikai privalėjo apgauti patys save.
O apgavus save kažkuriam Bideno komandos nariui 2022 metų pradžioje ir kilo išganinga mintis – visomis galiomis padėti respublikonams nominuoti tuo metu jau pradėtą pamiršti buvusį prezidentą Donaldą Trumpą. Šis planas pavyko, tik ne taip, kaip tikėtasi.
Mykolas Katkus, „Repsense” vadovas, „Fabula Rud Pedersen Group” partneris, Politika.lt
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!