Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Šiuo metu Lietuvoje vykstančiuose masiniuose renginiuose, pavyzdžiui, muzikos festivaliuose, jei vietoje neveikia nuolatiniai barai, pardavinėti galima tik silpną alkoholį: alų, sidrą, kurio stiprumas negali viršyti septynių su puse laipsnio.
Seimas nusprendė sušvelninti alkoholio prekybos ribojimus. Jei įstatymo pataisų Gitanas Nausėda nevetuos, masiniuose renginiuose, parodose, mugėse bus galima mėgautis gėrimais, kurių stiprumas neviršija 15 laipsnių.
„Kitose šalyse yra priimtinas ir stipresnių gėrimų leidimas. Iš principo, mes esam laisvi žmonės, gyvenam laisvoje šalyje daug metų. Renginio dalyviai turės didesnį pasirinkimą ir laisvę rinktis. Tai yra svarbiausia“, – sako festivalių organizatorius Algirdas Barniškis-Blėka.
Nuomonės išsiskiria
Visgi vilniečių nuomonės šiuo klausimu yra įvairios:
„Sakyčiau, nelabai, dėl to, kad neigiamas poveikis yra labai didelis ir sveikatai, ir psichinei sveikatai. Kam renginiuose reikia stiprių alkoholinių gėrimų, aš nelabai suprantu.“
„Man patiko, kaip buvo padaryta iki to. Dabar provokuoja alkoholizaciją, jaunimui tai pavojinga labai.“
„Jo, pritarčiau aš. Koks skirtumas, ar alų, ar vyną, ar sidrą, tas pats alkoholis. Ar tu vyną, ar alų pridėsi, čia nei karšta, nei šalta.“
„Taip, jeigu tai yra tokie švelnūs alkoholiniai gėrimai, kaip vynas ar panašaus tipo gėrimai, tačiau labai svarbu atsižvelgti į tai, kad jų nebūtų perspausta ir alkoholį privalome vartoti atsakingai.“
Seimo narys, vienas valdančiųjų liberalų lyderių Eugenijus Gentvilas suvaržymo mažinimams pritaria.
„Apsiribojimas alumi, tai tikrai nežinau, ar žiemos metu, kokioje nors mugėje alus yra tas gėrimas, kuriuo galėtum pavaišinti svečius. Vynas yra universalus visais atvejais. Visais metų laikais tinkamas“, – teigia E. Gentvilas.
Sušvelnino ir prekybos sąlygas
Pataisose yra ir daugiau naujovių. Seimas supaprastinamo bei sušvelnino licencijų prekiauti alkoholiu sąlygas. Įteisinto ir alkoholio dovanojimą reprezentacijai.
Parlamentas verslui, kuris pardavinėja alkoholį, leido pateikti daugiau informacijos apie savo produktus. Mat šiuo metu galioja absoliutus alkoholio reklamos draudimas, todėl galima skelbti tik informaciją apie ženklinimą, kilmės šalį ar gamintoją tik oficialiose gamintojų ir prekiautojų svetainėse.
„Dabartinis reguliavimas yra nuėjęs į absurdo lygmenį. Lietuvoje yra susiklosčiusi visiškai kreiva situacija, kai bet koks naujas sidro gamintojas ar kraftinio alaus gamintojas net negali kažkokiu legaliu būdu pranešti visuomenei, kad jie tą pradėjo daryti“, – sako Seimo narys, Laisvės partijos seniūnas Vytautas Mitalas.
Pagal pataisas, alkoholio reklama nebus laikoma interneto platformose, pavyzdžiui, „Bolt Food“ ar „Wolt“ skelbiama su alkoholiu susijusi informacija, tekstai apie maisto ir alkoholinių gėrimų derinimo rinkinius, įmonių gautus apdovanojimus, gėrimų gamybos technologijas, tradicijas.
Seimo narių nuomonės išsiskiria
Kai kurie Seimo nariai teigia, kad tokie pokyčiai logiški.
„Aktualiausia yra informacija. Informacija, kurią pavadino anoje kadencijoje reklama ir žmonės ne tik reklamos nemato, bet ir informacijos negauna. Tai yra svarbu. Galimybė sudaroma informuoti žmones“, – komentuoja E. Gentvilas.
„Ar negali pasakyti, kad pavyzdžiui, tam tikras vynas tinka prie tam tikro maisto, tai to negalėdavo sakyti, nors visi ir taip tą darydavo, tai gyvename realiame pasaulyje ir šitie smulkūs pakeitimai yra realijų įgyvendinimas“, – kalba alkoholinių gėrimų ir gamintojų asociacijos vadovas Mantas Zakarka.
„Sąmoningai mes gersim. Ponai mieli, alkoholis tokia narkotinė medžiaga, turbūt kiekvienas buvot savo metu išgėręs tokį kiekį, kai blogai“, – tikina Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas.
Visgi kai kuriems tokia idėja nelabai patinka.
„Aš klausiau iniciatorių, kaip šitos pataisos įgyvendins pagrindinį įstatymo tikslą, kuris yra aiškiai įrašytas: mažinti alkoholinių gėrimų suvartojimą, kaip tai prisidės prie ten įvardintų valstybės alkoholio kontrolės principų, kurti socialinę aplinką be alkoholio ir panašiai. Nei vienas man negalėjo atsakyti. Niekaip neprisidės. Ir veiks atvirkščiai“, – teigia Seimo narys valstietis Aurelijus Veryga.
„Alkoholio vartojimas yra blogis, žmonės yra įpratę prie tam tikrų apribojimų, tai duoda tam tikrus rezultatus, alkoholio vartojimas mažėja“, – antrina Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas.
Nuosprendis Nausėdos rankose
Tačiau festivalių organizatorius tikina, kad žmonės alkoholį išmoko vartoti saikingai.
„Vartojimas besaikis, jis nebėra toks, kaip buvo senais gūdžiais laikais. Kai festivaliai pirmi, ko tik ten nebūdavo. Dabar žmonėms nėra tokio poreikio“, – sako festivalių organizatorius Algirdas.
Jei Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašys Seimo priimtas pataisas, naujos taisyklės įsigaliotų šiemet nuo birželio pirmosios.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.