Krūties vėžys kasmet paliečia apie 1,5 tūkstančio Lietuvos moterų, o nuo šios klastingos ligos miršta apie puse tūkstančių lietuvių.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
33-ejų metų Gerda pasakoja, kad prieš metus pirmą kartą užčiuopė ir pajuto gumbelį krūtinėje.
„Einu toliau žiūrėti, ar kas nors didėja ar ne.. Rado. Dar nieko labai baisaus, bet reikia tikrintis“, – sako vilnietė Gerda.
Moters laimei, krūties vėžio nerado, tik nepiktybinę struktūrą, tačiau vilnietė vis toliau tikrinasi nuo onkologinės ligos.
„Aš turiu tris vaikus, aš turiu dėl ko gyventi. Dėl to aš ir einu tikrintis, nes tai yra svarbu – jeigu aš nespėsiu laiku, toliau neaišku, kaip pasibaigs“, – pasakoja moteris.
Rekomenduoja tikrintis kartą per metus
Profilaktinis krūties vėžio patikrinimas vyko taip: moteris užeidavo į persiregimo kabiną, ten nusirengdavo, paskui pereidavo į kitą kabiną, kur turi atsigulti ant nugaros.
Tada gydytoja su ultragarsu atlieka echoskopiją moteriai ir tikrina krūtinę. Vienai moteriai skiriama dešimt minučių. Tokį ultragarsinį krūtų tyrimą reikėtų atlikti kartą per metus.
Santaros klinikų radiologė pasakoja, kad tokią akciją jau organizuoja antrus metus, o profilaktinio patikrinimo metu atrado ir kelias pacientes su ankstyva krūties vėžio stadija.
„Buvo be galo daug besikreipiančių, turbūt kreipėsi arti 300, bet, na, ne visus pavyko priimti – priėmėm apie 120 pacienčių. Praeitais metais, iš tikrųjų, turėjom porą pacienčių, kurioms buvo rasti piktybiniai pakitimai, ankstyvų stadijų“, – kalbėjo radiologė Raminta Lukšaitė-Lukštė.
Viešose klinikose – eilės didžiulės
Remiantis Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga Lietuvoje – kasmet šią diagnozę išgirsta apie pusantro tūkstančio moterų, o miršta – apie pusė tūkstančio moterų. Maždaug 30 proc. kasmet Lietuvoje diagnozuojamų šios ligos atvejų būna jau pažengę – trečios ar ketvirtos stadijos.
Eilėje stovinčios moterys sako, eilėje jau laukia virš valandos, kad pasitikrintų nuo krūties vėžio. Taip pat pasakoja, kad tikrintis eina į privačias klinikas, mat viešose tenka laukti ilgai:
„Reikia laukti kelius mėnesius. Ėjau į privačią kliniką, tai reikėjo neilgai laukti... Tiktai kainuoja apie 200 eurų.“
„Mano draugė mirė – nelaimė. Kadangi ji jau susirgo, ir už tai aš galvoju – viską reikia laiku padaryti, pasitikrinti.“
„Manau, kad aktualu, matom ir pagal tai, kiek moterų susirinko, iš tikrųjų.“
Siuntimus naudoja ne pagal paskirtį
Santaros klinikų krūtų chirurgė pasakoja, kad dažnai eilės susidaro dėl to, kad siutimus ir talonus pacientės dažnai naudoja ne pagal paskirtį.
„Tarkim į talonus, kurie yra skirti žmonėms, kurie turi genetines mutacijas, susirašo tie, kuriems yra nustatyta gerybinė patologija – cistos, ten, fibrodenomos, gerybiniai augliai ir tada pas mus nepatenka tie žmonės, kurie turėtų patekti“, – aiškina krūtų chirurgė Daiva Gudavičienė.
Todėl medikai prašo pacientų aiškiai pasakyti šeimos gydytojams simptomus, kuriuos jaučia. Taip pat specialistai moterims kartą per mėnesį rekomenduoja skirti bent 10 minučių užčiuopti ir apžiūrėti savo krūtinę gulint arba atsistojus prieš veidrodį – pakėlus ranką stebėti, ar nepakitusi krūties forma, odos būklė, spalva.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Ir dabar prireikus jų paslaugos turiu metus laukti ar priversta eiti privačiai ir mokėti pinigus.
Tai nafek mokėjau tą sveikatos draudimą ar negeriau būtų padaryti su kiekvienu vizitu susimokėti tai būtų sąžiningiau nei kas mėnesį atskaičiuoja nemažus pinigus nuo algos.