Nors įvykis įvyko šių metų rugsėjo 21 dieną, bet vaizdo įrašas paviešintas tik gruodžio mėnesį ir sukėlė visuomenės pasipiktinimą dėl potencialaus vaiko traumavimo. Moteris su berniuku slapstėsi Palangoje, nors Vilniaus miesto apylinkės teismas buvo nustatęs vaiko gyvenamąją vietą su tėčiu ir bendravimo tvarką su mama. Tačiau moteris po atostogų nebegrąžino vaiko tėvui, berniukas visą rugsėjį nėjo į mokyklą.
Viešėdama portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė atskleidė daugiau detalių apie situaciją bei kodėl ji susiklostė taip negražiai. Pasak politikės, tai yra kraštutinės situacijos, kurios pasitaiko labai retai.
„Tokių sudėtingų atvejų, kai jau būtent taip reikia atskirti vaiką, yra labai labai mažai. Labai nedaug praktikos tokios turime. Paprastai procesai būna visai kitokie: reikia iš nesaugios aplinkos paimti vaiką, tarkime, dėl tėvų kokio nors alkoholio vartojimo, tada vaikus globoja koks nors artimas šeimos narys. Tai būna visai kitokios situacijos. Šitos yra kraštutinės, skaudžios ir labai labai retos. Iš to įrašo aš galutinių apibendrinimų daryti labai nenorėčiau, tam yra padarytas tyrimas, kad būtų galima visą ir vaizdo medžiagą pasižiūrėti, ir darbuotojų liudijimus, ir panašiai. Ką mes galėtume keisti, tobulinti ar tvarkyti“, – laidoje kalbėjo ministrė.
Daugiau detalių apie situaciją pateikė ir berniuko tėtis, kuris davė interviu portalui tv3.lt.
Tėvai skundė vienas kitą nesiliaudami
Šiuo konkrečiu atveju sutuoktiniai išsiskyrė 2018 metais, bet civilinė byla dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo ir išlaikymo nėra pasibaigusi. Iš pradžių vaiko gyvenamoji vieta buvo nustatyta su mama, bet nuo 2022 metų rugsėjo vaikas, teismo sprendimu, persikėlė pas tėtį, nes berniukas psichologei pasiskundė, kad mama sudavė jam per veidą, todėl buvo pradėtas tyrimas.
Mama dar prieš šį įvykį skundė savo buvusį sutuoktinį ir kaltino nusikaltimais prieš vaiką, tarp jų ir tvirkinimu, bet 2022 metais skundimas suaktyvėjo, bet tarnyboms vienas kitą skundžia abu tėvai. Nuo 2018 metų yra gauti net 46 pranešimai apie šį vaiką: net 17 skundų – iš tėvo, 11 – iš mamos, 10 – iš policijos, 2 – iš sveikatos priežiūros įstaigų, likusieji – iš įvairių įstaigų.
Nors padėtis šioje šeimoje tikrai buvo sunki, tačiau pamatę vaizdo įrašą daugelis suabejojo vaiko paėmimo profesionalumu, nes vaikas klykė, priešinosi pareigūnams ir vaiko teisių gynėjams, šaukė „mamyte“, o mama tokį elgesį iš dalies skatino, nenuramino berniuko. Visas procesas vyko kelias valandas, nors paviešintas įrašas kur kas trumpesnis.
„Skyrybų bylos dažnu atveju būna traumuojančios vaiką ir ypatingai, kai tėvai nesusitaria dėl to, koks yra geriausias vaiko interesas, kuriam čia reikėtų rūpintis, kuris geriau pasirūpintų vaiku. Dėl šio konkretaus vaiko galimų teisių pažeidimo buvo kreiptasi į tarnybas apie 46 kartus. Tai yra akivaizdu, kad ir iš tėčio pusės, ir iš mamos pusės tų kreipimųsi buvo tikrai nemažai, vienas kito gebėjimais ar kažkokiom savybėm abejojo. Teismas priėmė tokį sprendimą, kokį priėmė, įvertinęs visas aplinkybes. Aš tų aplinkybių čia atskleisti tikrai negaliu, nes jos liečia ne tik vaiko mamą ir tėtį, bet labiausiai liečia patį vaiką“, – teigė politikė.
Berniukas buvo išsakęs norą gyventi su tėčiu
Pasak M. Navickienės, visos tarnybos paslaugas siūlė ir mamai, ir tėčiui, bet mama paslaugų nepriėmė. „Iš mamos pusės paslaugos, mano žiniomis, priimtos nebuvo, bet būta bandymų suteikti pagalbą“, – kalbėjo ministrė.
Portalo tv3.lt žiniomis, mamai siūlyta reguliariai lankytis pas psichologą, bendradarbiauti su pagalbą teikiančiais specialistais, bet moteris psichologo atsisakė, teigė, kad keletą kartų lankėsi privačiai, su atvejo vadybininku bendradarbiavo epizodiškai, o nuo liepos su ja apskritai nepavyko susisiekti. Kaip tik tuomet moteris su vaiku ėmė slapstytis.
Tėvas, atvirkščiai, siūlomą pagalbą priėmė, dalyvaudavo atvejo vadybos posėdžiuose. Neoficialiomis žiniomis, dar iki vaizdo įrašo paviešinimo berniukas buvo pareiškęs norą gyventi su tėčiu, o teismas priėmė sprendimą nustatyti gyvenamąją vietą su tėčiu.
„Aš suprantu, kad ta emocija, mamos emocija ginti, taip kaip ji supranta, galimybę ar norą būti su savo vaiku, tai man pačiai, kaip mamai, suprantama. Aš atjaučiu, kad tokia situacija susiklostė. Be šiandien reikia galvoti ne konkrečiai apie mamą, ne konkrečiai apie tėtį, bet apie tai, kas yra geriausia vaikui. Vaikas šiuo metu turi galimybę bendrauti ir su mama, ir su tėčiu, nė vienam nėra apribota galimybė bendrauti su vaiku. Paslaugos gali būti teikiamos ir mamai, ir tėčiui. Svarbu yra priimti tą realybę, priimti teismo sprendimą, koks yra dabar, ir įmanomai labiau stengtis normalizuoti šitą situaciją vardan vaiko intereso“, – laidoje „Dienos pjūvis“ sakė ministrė.
Kas bus darbuotojams?
Po vaizdo įrašo paviešinimo visuomenėje pasigirdo balsų apie neprofesionalų vaiko teisių gynėjų ir policijos pareigūnų elgesį, nes šie nesuvaldė dramatiškai susiklosčiusios padėties. Tačiau M. Navickienė neskuba teisti darbuotojų, nes tai buvo stresinė situacija, iš kurios išeitis labai puikiai, vargu ar įmanoma.
„Visą laiką kalbėdamas su darbuotojais, nesvarbu, ar tai vaiko teisių gynėjai, ar socialiniai darbuotojai, aš akcentuoju, kad mes niekada neturėsime tobulo algoritmo, mes niekada neturėsime tobulos taisyklės, teoriškai aprašytos, kad varneles pažymėjau ir dabar jau teisingai padariau. Mums vis tiek reikia turėti, visų pirma, širdį, empatiją ir savo nuojautą, kaip geriausia tuo metu yra elgtis. Ir specialistai, kad galėtų savo nuojauta vadovautis, be didelės baimės, be kažkokio susikaustymo, tai irgi turi praeiti tam tikras laiko tarpas, kai mes išauginame tas kompetencijas“, – aiškino M. Navickienė.
Ministrė atsisakė kritikuoti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojus, kurie dalyvavo ir organizavo vaiko paėmimą iš mamos ir perdavimą tėčiui. „Tai tikrai stresinė situacija ir darbuotojui, kad jis galėtų priimti tinkamiausią sprendimą“, – kalbėjo M. Navickienė.
„Dabar nusmerkti ir nuteisinti aš neturiu jokios teisės, kol neturiu visos informacijos, kuri man yra prieinama“, – pridūrė ministrė.
M. Navickienė teigia, kad nieko gero į diskusiją neįneša ir politikų kišimasis. Neseniai prezidentas Gitanas Nausėda pasisakė, kad vaiko interesai buvo palikti nuošalyje ir kad jėgos panaudojimas prieš vaiką, net ir geriausiais interesais, yra nepriimtinas ir netoleruotinas.
„Aš tai vertinu kaip kažkokį savo teisingumo užmetimą ar įvedimą, savo nuostatos perkėlimą ant to, aks neva turėtų būti objektyvu. Aš tą vertinu labai neigiamai. Nes nė vienas iš garbių politikų ten nedalyvavo, nė vienas to vaiko neaugina, nė vienas neteikia paslaugų tai šeimai, nė vienam neteko įgyvendinti šito teismo sprendimo, todėl aš vertinu neigiamai bet kokius apibendrinimus, kol tai nėra kažkokia objektyvesnė tiesa“, – teigė ministrė.
Mama pasislėpė su vaiku po atostogų
Kiek pavyko išsiaiškinti, vaiko tėvai išsiskyrė 2018 metais. Iš pradžių vaiko gyvenamoji vieta numatyta su mama, bet vaikas vienam iš specialistų pasiskundė dėl smurto iš mamos pusės, todėl 2022 metais Alytaus miesto apylinkės teismas vaiko gyvenamąją vietą laikinai nustatė su tėčiu, kartu nustatyta ir laikina bendravimo tvarka su mama.
Šių metų birželį Vilniaus miesto apylinkės teismas priėmė nutartį, kad vaikas gyvena su tėčiu, bet mama gali bendrauti su berniuku kaip nurodoma tvarkoje. Mama taip pat galėjo per metus tam tikrą laiką pasiimti vaiką atostogoms, ką ir padarė šių metų liepą, bet po atostogų vaiko tėvui jau negrąžino.
Dėl šios priežasties buvo paskelbta moters ir vaiko paieška, o Vilniaus miesto apylinkės teismas šių metų rugsėjo 18 dieną nurodė mamai skubiai iki rugsėjo 19 dienos 17 valandos perduoti vaiką tėčiui.
„Mama pasiėmė vaiką liepos mėnesį atostogoms ir turėjo grąžinti tėvui, bet ji slapstėsi nuo liepos mėnesio, nebegrąžino. Tuomet teismas griežtai pasisakė grąžinti vaiką“, – nurodė su situacija susipažinęs pareigūnas.
Remiantis turima informacija, kadangi mama su vaiku slapstėsi, tai berniukas, kuris šiaip jau turėjo būti trečios klasės mokinys, nė nelankė mokyklos. „Kiek teko girdėti, mama veikė manipuliatyviai, vaiką nuteikinėjo prieš tėtį, prieš tėvą daug ikiteisminių, kad tėvas atseit skriaudžia, bet jie nepasitvirtindavo“, – pasakojo pareigūnas.
Po berniuko paėmimo iš mamos Palangoje, vaikas buvo perduotas tėčiui Alytaus mieste.
Kadangi mama nesilaikė teismo nurodymų, slapstėsi, tai Vilniaus apylinkės teismas spalio mėnesį iš naujo įvertino, kaip berniukas turi bendrauti su mama, tai yra, bendravimas sumažintas iki vienos valandos per savaitę dalyvaujant psichologui, dar bendraujama telefonu.
Šiuo metu abu tėvai vis dar kovoja teismuose dėl vaiko gyvenamosios vietos, nes nė vienas nenori pasiduoti. Su situacija susipažinęs pareigūnas sako, kad vaiko psichologė rekomendavo atsisakyti mamos bendravimo su vaiku telefonu, nes prie psichologės mama bent neapšneka buvusio sutuoktinio, o bendraujant telefonu situacija kardinaliai priešinga.
Atvejai, kai globa skiriama tėvui, o ne motinai yra be galo reti, pvz., jei motina visiška narkomanė, nusikaltėlė, visiška asocialė ir pan. Šiuo atveju motina panašu, kad normali.
Taigi, ką slepia [TARNYBOS]? Gal prieš berniuką vis tik smurtaujama "tėvo" namuose, tačiau JIS yra turtingas ir naujoji žmona dirbusi [TARNYBOJE], matomai žino kaip ir ką reikėjo / reikia daryti. - Ar ne?