Londono universiteto koledžo ekspertai šiuo metu vykdo „Laimės projektą“, kurio tikslas – surasti paprastą formulę, kuri paaiškintų, kas padaro mus laimingais.
Norėdami nustatyti laimės lygį, jie išleido programėlę išmaniesiems telefonams, kuri skatina žaidėjus priimti rizikingus sprendimus ir pasakyti, kaip jie mano, kad jiems pasiseks.
Prie šio žaidimo prisijungė jau daugiau nei 18 000 žaidėjų. Tai leido tyrėjams atrasti jungtis tarp žmonių veiksmų, lūkesčių ir laimės.
Šio tyrimo rezultatus jie palygino su magnetinio rezonanso tyrimo atsakymais, norėdami dar geriau suprasti šią problemą ir vieną dieną sukurti formulę, kuri galėtų: „Paaiškinti skirtingus veiksnius, kurie turi įtakos visų mūsų laimei.“
Ta pati komanda pirmąją savo formulę paskelbė 2016 m. Tuomet laimė buvo susieta su lygybe. Mokslininkai teigė, kad didesnė nelygybė lemia žemesnį laimės lygį.
Savo naujajame darbe jie pastebėjo ryšį tarp laimės ir lūkesčių. Pasirodo, mažesni lūkesčiai padidina teigiamos staigmenos tikimybę. Tačiau yra svarbu rasti balansą, nes nuolatinis lūkesčių žeminimas kaip tik gali paversti jus dar nelaimingesniais.
Autoriai sako, kad laimę mes turėtume suvokti ne kaip tikslą, o kaip įrankį. Taip galėtume geriau įsigilinti į kiekvieną užduotį ir imtis veiksmų, remiantis savo jausmais.
Į anksčiau siūlytas laimės formules buvo įtraukiamas ir pakankamas miegas, fizinis aktyvumas ir sveika mityba. Kiti teigia, jog laimę galima pasiekti medituojant ar leidžiant laiką su šeima.
Londono universiteto koledžo komanda, kuriai vadovavo Robbas Rutledge‘as, pastebėjo, kad nors šie dalykai ir yra susiję su laime, jie padeda ne visiems. Taigi mokslininkai nusprendė ieškoti universalesnio sprendimo.
2016 m. R. Rutledge‘as ir jo kolegos, pastebėję, kad nelygybė sumažina laimės lygį, pasiūlė pirminę laimės formulę, kurioje laimė buvo susieta su lygybe. Tačiau naujame tyrime laimė yra suvokiama labiau kaip įrankis.
Jų pirmoji formulė buvo paremta žaidimu, kuriame buvo lošimo elementų. Pagal savo rezultatus ir laimę keliančius sprendimus, žaidėjai gaudavo tam tikrą atlygį.
Tiesa, naujais mokslininkų tyrimo rezultatais paremta formulė dar nėra paskelbta.
„Laimė yra sudėtinga. Ji gali greitai dingti, o kiekvienas ją gali suprasti skirtingai“, – „The Conversation“ sakė R. Routledge‘as.
„Mūsų besitęsiančiame tyrime mes stengiamės užfiksuoti šį subjektyvumą ir susidaryti kiek pilnesnį suvokimą apie tai, kas yra laimė.“
Būtent čia ir pasitarnavo komandos sukurtas žaidimas. Matydami, kad tokie žaidimai kaip „Candy Crush Saga“, „Fortnite“ ir „Among Us“ suteikia žmonės laimės, jie norėjo sužinoti, ar jie galėtų per žaidimą surinkti „detalios informacijos apie laimės sudėtingumą.“
Žaidimą, pavadinimu „Happiness Project“ galite nemokamai atsisiųsti iš programėlių parduotuvės savo telefone. Žaidimo eigoje yra nuolat užduodamas klausimas: „Ar tu dabar laimingas?“
„Iki šiol sugebėjome išsiaiškinti, kad lūkesčiai turi daug įtakos“, – sakė R. Routledge‘as.
„Pritraukę 18 420 žaidėjų, susidomėjusių paprastu sprendimų žaidimu jų telefonuose, mes parodėme, kad laimė priklauso ne nuo to, kaip žmogui sekasi gyvenime, bet ar jam sekasi geriau, nei jis tikėjosi.“
Panašu, kad dideli lūkesčiai laimei kelia nemažai problemų. Mokslininkai teigė, kad nėra gerai prieš pat įteikiant dovaną savo draugui sakyti, kad ji jam patiks. Tai išpučia lūkesčius, staigmenos elementas dingsta.