• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Privatus MO muziejus Vilniuje Pompidou (Pompidu) meno centrui Paryžiuje dovanos lietuvių dailininkų paveikslų.

Privatus MO muziejus Vilniuje Pompidou (Pompidu) meno centrui Paryžiuje dovanos lietuvių dailininkų paveikslų.

REKLAMA

Jų paroda „Lietuvos menas nuo 1960-ųjų iki šių dienų. Istorinė donacija“ Pompidou centre rugsėjo 13 dieną prasidės tris mėnesius truksiantis Lietuvos kultūros sezonas Prancūzijoje.

„Tai – istorinis įvykis, kuomet sovietų okupacijos metais kūrusių Lietuvos menininkų darbai tampa vienos žymiausių pasaulio modernaus meno institucijų kolekcijos dalimi“, – teigiama pirmadienį MO muziejaus išplatintame pranešime.

Paroda Prancūzijos ir pasaulio publikai pristatys nacionalinės reikšmės tapybos, grafikos, instaliacijos bei videomeno darbus, sukurtus skirtingų kartų Lietuvos menininkų. 

Pompidou centro kolekciją papildysiantys Lietuvos meno aukso fondo kūriniai – MO muziejaus įkūrėjų Danguolės ir Viktoro Butkų donacija iš MO muziejaus kolekcijos.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas garsiausių pasaulio meno centrų įgis Marijos Teresės Rožanskaitės, Kazimieros Zimblytės, Lino Leono Katino, Marijos Švažienės, Vinco Kisarausko kūrinių. Elvyros Kairiūkštytės piešinius Pompidou centrui dovanoja Regina Norvaišienė.

REKLAMA

Anot MO muziejaus, dauguma šių menininkų, kurių novatoriškos meninės praktikos sovietų okupacijos metais buvo slopinamos, pripažinimo sulaukė tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę ar po savo mirties. Vienas ryškiausių to pavyzdžių – M. T. Rožanskaitė (1933–2007), jos darbai šiuo metu kartu su „Pakui Hardware“ kūryba atstovauja Lietuvai 60-ojoje Venecijos bienalėje.

„Sovietų okupacijos metais Lietuvos menininkai buvo nutildyti, o jų drąsūs ir inovatyvūs kūriniai – paslėpti už geležinės uždangos. Dėl šios izoliacijos Lietuvos modernusis menas ilgus metus liko nepastebėtas pasaulyje, o tai – didžiulis praradimas ne tik mūsų šaliai, bet ir visai Vakarų Europos meno istorijai“, – teigė MO muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Butkų dovanoti lietuviškojo meno kūriniai bus įtraukti į Pompidou kolekciją.

„Šis įvykis yra simbolinis istorinio teisingumo atkūrimo gestas, sugrąžinantis Lietuvai deramą vietą meno istorijoje“, – pabrėžė M. Ivanauskienė.

Pompidou centras taip pat įsigis parodoje eksponuosimus šiuolaikinių lietuvių menininkų Eglės Rakauskaitės, Anastasijos Sosunovos, Andriaus Arutiuniano, Žilvino Landzbergo ir Pakui Hardware kūrinius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Menininkai, kūrybinį kelią pradėję po nepriklausomybės atgavimo 1990–aisiais, jungia praeitį ir ateitį, naujus pasakojimus ir tradicijas, sprendžia globalias problemas bei kvestionuoja tapatybę tarptautiniame kontekste. Ši paroda, kurioje pristatoma fragmentiška sovietinės okupacijos ir nepriklausomybės atkūrimo laikų Lietuvos meno apžvalga, įtikinamai atskleidžia Lietuvos meno istoriją ir besikeičiantį kultūrinį kraštovaizdį“, – sakė Pompidou centro kuratorė Alicia Knock (Ališa Nok). 

REKLAMA

Paroda „Lietuvos menas nuo 1960-ųjų iki šių dienų. Istorinė donacija“ Pompidou centre veiks iki 2025 metų sausio 6 dienos.

Pompidou meno ir kultūros centras Paryžiuje – vienas žinomiausių pasaulyje šiuolaikinio meno ekspozicijų kompleksų. Čia veikia ir nuolatinė ekspozicija, ir parodos, viešoji biblioteka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų