• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Svarstymai apie tai, kas yra „normalu“, yra visuotinai žmogiški ir labai svarbūs. Kiekvienas iš mūsų kartais susimąsto, ar atitinkame tam tikrus visuomenės nustatytus standartus ir šių dienų normas. Svarbu atsiminti, kad net psichologijoje vadinamasis „normalumas“ yra labai subjektyvus terminas, ir tai, kas viename krašte laikoma normaliu, kitoje klimato zonoje gali atrodyti visai kitaip. Absoliučios psichologijos nėra, yra tik skirtingų šalių išmintys. Kaip žinia, išmintis egzistuoja tūkstančius metų, o psichologijai nėra net kelių šimtų metų.

Svarstymai apie tai, kas yra „normalu“, yra visuotinai žmogiški ir labai svarbūs. Kiekvienas iš mūsų kartais susimąsto, ar atitinkame tam tikrus visuomenės nustatytus standartus ir šių dienų normas. Svarbu atsiminti, kad net psichologijoje vadinamasis „normalumas“ yra labai subjektyvus terminas, ir tai, kas viename krašte laikoma normaliu, kitoje klimato zonoje gali atrodyti visai kitaip. Absoliučios psichologijos nėra, yra tik skirtingų šalių išmintys. Kaip žinia, išmintis egzistuoja tūkstančius metų, o psichologijai nėra net kelių šimtų metų.

REKLAMA

Nepulkite tik tapti „normaliais“. Sociologiniai tyrimai rodo, kad psichologijoje nėra psichiškai sveikų žmonių. Kodėl? Priežasčių yra daugybė. Gyvenimo tempas yra labai greitas, o mus supa informacijos perteklius. Daugelis nuolat ieško problemų savyje, stengiasi atitikti standartus ir tobulėti be reikalo. Holivudo diva Marilyn Monroe apie normalumą sakė: „Būti normaliam yra nuobodu!“. Jei siekiate normalumo, galite rasti sau „nenormalumų“. Psichiatrai, dar prieš jums gimstant, jau buvo sugalvoję daugybę nenormalumo formų, ir toliau ieško naujų diagnozių bei sindromų.

Neaišku, kodėl visi mano, kad privalo atitikti normas. Kodėl vadinamieji „nenormalūs“ mokykloje – vėliau gyvenime daugiau pasiekia? Gal todėl, kad nepaklūsta normalumo dresūrai? Nukrypimas nuo normos tik suteikia pranašumą. Jūs tampate sudėtingesne asmenybe, nes nesilaikote „sistemos“. Manau, kad sudėtingesni žmonės yra vertingesni, tai matyti ir istorijoje. Nesistenkite būti per daug normalūs. Jei visada bandysite būti normalūs, niekada nesužinosite, kokie nuostabūs galite būti. Pagalvokite. Kartais tik nedidelis nukrypimas nuo normos gali Jums suteikti pranašumo prieš daugumą, kuri atitinka standartą.

REKLAMA
REKLAMA

Ar esate normalūs? Čia atsakymo neradote. Bet galiu patvirtinti – taip, mes visi esame skirtingi: nuo kojų iki galvos, mūsų smegenų vingiais, tikėjimu, viskuo. Kas vienam atrodo kaip nukrypimas, kitam gali būti normalu. Genijai ir išradėjai dažnai yra „kitokie“, šiek tiek buvo „pačiuožę“. Standartinių genijų nebūna, jie visada yra unikalūs. Jie nepriklauso pilkajai masei. Drąsiai reikšti savo nuomonę nėra neetiška. Galų gale, kas išvis sugalvojo „normas“?

REKLAMA

Prisiminkime Horoskopus – Kinų, Japonų, Druidų ir kitų kultūrų – iš pradžių mus išskiria į dvyliką skirtingų zodiako ženklų, suteikdami tam tikrą unikalumą. Tačiau, kaip pastebite, ta pati horoskopų sistema galų gale mus standartizuoja, nes visi žmonės, priklausantys tam pačiam zodiako ženklui, gauna panašias hipnotizuojančias prognozes. Taip, bandant pritaikyti bendras prognozes 8 milijardams žmonių, yra sukuriami 12 standartinių rėmų, kurie, padaro visus Liūtus ar Skorpionus „standartiniais“ savo ženklo atstovais. Man sunku suvokti, kaip standartinis katalikas, tikintis Dievu, gali tuo pačiu tikėti ir astrologija. Tai, man atrodo, prieštaraujanti „neturėk kitų dievų tik mane vieną“ taisyklei. Na, bet gal čia ne kiekvienam suprasti ir tai kito rašinio tema.

REKLAMA
REKLAMA

Masės nustato normas, tačiau asmeniškai aš nenoriu patekti į jų gretas. Manau, kad ir jūs, mano skaitytojai, nenorite būti madingoje PILKOJE masėje. Tiesa? Norite sužinoti, ar esate normalūs, arba kitaip tariant, madingai pilki? Atlikite šį testą mintyse, ir atsakykite sau į šiuos klausimus: Kaip atrodo jūsų transporto priemonė? Ar ji išsiskiria iš įprastų normų? O koks jūsų būstas? Šiais laikais normalu gyventi 30 kvadratinių metrų bute, kur virtuvė ir svetainė yra sujungtos, ir yra tik vienas miegamasis. Jei gyvenate 250–500 kvadratinių metrų būste, sveikinu – esate nenormalus. Jeigu jūsų automobilis patraukia dėmesį spalva ir riaumojančiu varikliu, tattoo, pirsingu, nenormaliais siekiais… Vėlgi, sveikinu, esate nenormalus. Kiekviename „pyrago“ sluoksnyje, kiekviename piramidės aukšte, galioja skirtingos normos. Taigi, jeigu jūs esate nenormalus viename kontekste, būkite tikri, kad yra aplinka, kurioje jūs būsite visiškai normalus. Tiesiog paplušėkite ir atrasite sau tinkamą vietą – pasaulis didelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos sociologai pastebi naują tendenciją – sveikatos problemų, kylančių iš nepasitenkinimo gyvenimu, augimą. Ypač pastebima, kad psichikos sutrikimai, tokie kaip depresija, pradeda lenkti kai kurias kūno ligas. Šiandien depresija jau laikoma pagrindine liga, ir ši tendencija tik stiprėja. Psichikos sutrikimų sąvoka plečiasi, apimdama ne tik medicininius, bet ir sociologinius aspektus. Pripažįstama, kad psichikos sveikata yra glaudžiai susijusi su socialinėmis problemomis.

REKLAMA

Šiuolaikinėje visuomenėje sveikatos sutrikimai dažnai kyla dėl bendro nepasitenkinimo gyvenimu ir saviraiškos stokos. Jie pasireiškia įvairiais kūno skausmais, kuriuos sunku nustatyti mediciniškai. Pastebimas ir depresijos bei kitų psichikos sutrikimų augimas, kurie kartais lenkia fizinės sveikatos problemas. Atsiranda nauji negalavimai, toki kaip lėtinio nuovargio sindromas ar „perdegimas“.

Moderni visuomenė, kurioje žmonės yra įkalinti racionalumo rėmuose, apriboja emocinę išraišką, o tai lemia netikėtus ir nekontroliuojamus emocijų protrūkius. Vis dažniau sunku atskirti sveiką ir nesveiką psichiką. Ši problema iškyla, nes žmonės atsisako savo prigimties ir unikalumo, stengdamiesi būti „normalūs“ ir standartiniai. Šis susitapatinimas su standartu dažnai veda į depresiją, nes žmonės jaučia, kad neatitinka norimo standarto.

REKLAMA

Šiandien psichikos sutrikimai ne visada laikomi trūkumu. Pabrėžiama, kad ne visi šie sutrikimai turėtų būti gydomi vaistais. Deja, trūksta tyrimų apie teigiamas ligos puses ir tai, ką geba su šiais sutrikimais gyvenantys žmonės. Tarp jų yra daug talentingų menininkų, tačiau dažniausiai apie tai kalba tik patys ligoniai.

Kai kalbame apie standartų kūrimą, įdomu yra tai, kaip šie standartai yra taikomi skirtingoms gyvybės sritims. Asmenys, kuriantys standartus žmonėms, kartais gali būti vertinami kaip nusikaltėliai, nes jų veiksmai gali riboti žmogaus unikalumą ir laisvę. Ši problema yra ypač ryški, kai kalbame apie socialinius ir psichologinius standartus. Tuo tarpu, kai kalbame apie gamtą, pvz., augalus ir gyvūnus, standartizacija atrodo neįmanoma ar net juokinga. Niekas nemėgina suvienodinti visų šunų veislių ar visų lapuočių ir spygliuočių rūšių. Gamtoje įvairovė yra vertinama ir puoselėjama. Kiekviena rūšis ar veislė turi savo unikalias savybes ir yra vertinama dėl savo išskirtinumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonių atveju, standartizacija dažnai atrodo kaip bandymas sukurti vienodą modelį, kuris tinka visiems. Ši požiūrio problema atsiranda dėl bandymo pritaikyti vienodus sprendimus įvairiems žmonėms, nepaisant jų individualių savybių, poreikių ir situacijų. Žmonių suvienodinimas, kai bandoma suskirstyti į „atitinka“ ar „neatitinka“ normas koncepcijomis yra gilus nesupratimas apie žmogaus prigimties unikalumą ir sudėtingumą. Šis prieštaraujantis požiūris atskleidžia mūsų vertybių ir supratimo apie individualumą spragas.

REKLAMA

Žmogus, siekdamas suvienodinti save, ignoruoja Dievo kūrinį ir pačių išgalvotas normas. Remiantis šiomis normomis, žmonės tampa tarsi identiškais egzemplioriais, masinės gamybos produktais. Mes nesame iš fabriko, juk net tie patys tėvai susilaukia skirtingų vaikų, nes kiekvienai šeimai reikia skirtingų asmenybių, kad kartu būtume tobuli. Noriu jums visiems pasakyti: neikite prieš visatos valią, judėkite kartu su ja. Nebūkite vienodomis baltų avių bandomis. Išdrįskite išreikšti savo prigimtį ir nebūkite bijantys tapti ta viena juoda avimi bandoje. Patikėkite, tai bus jums naudinga! Ir tai  tik bendros strategines mintys, o taktika yra individuali, ir joje yra pagrindinė esmė. Na, o pabaigai pasidalinsiu dar keliais mano parašytais aforizmais šia tema:

REKLAMA

Išskirtinumas yra vertingesnis už normalumą. G. S.

Jeigu atitinki visas normas, nenormali sėkmė tavęs neaplankys. G. S.

Minia diktuoja normas! Nesi minioje – tu nenormalus! G. S.

Normalius ir atitinkančius visas normas robotai pakeis greičiau. G. S.

Psichologija patobulės, kai išgalvotas „normalumas“ taps istorija. G. S.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų