• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su medikų bendruomene, reaguodama į iš gydymo įstaigų gaunamus signalus dėl svariai išaugusio pacientų, įsibaiminusių naujojo koronaviruso, srauto, ragina žmones išlaikyti šaltą protą, nepanikuoti ir dėl peršalimo, gripo simptomų kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka, o ne vykti į ligonines. 

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su medikų bendruomene, reaguodama į iš gydymo įstaigų gaunamus signalus dėl svariai išaugusio pacientų, įsibaiminusių naujojo koronaviruso, srauto, ragina žmones išlaikyti šaltą protą, nepanikuoti ir dėl peršalimo, gripo simptomų kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka, o ne vykti į ligonines. 

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuvoje yra saugu – šiuo metu nei įtariamų, nei patvirtintų naujojo koronaviruso infekcijos atvejų nenustatyta, o ir realaus pavojaus nėra. 

„Mūsų šalis yra deramai pasirengusi, jei tik reikėtų, kovoti su koronavirusu. Tuo tikslu atsakingos institucijos aktyviai atlieka būtinus prevencinius veiksmus, kad prireikus galėtų operatyviai reaguoti ir padėti žmonėms. Tuo tarpu žmonių prašome savo sveikatos situaciją vertinti atsakingai ir nepasiduoti panikai, išgirdus apie fiksuojamus viruso atvejus Kinijoje ar kitose šalyse“, – sako ministras A. Veryga. 

Anot ministro, nereikėtų nerimauti, jei nebuvote Kinijoje ir neturėjote kontaktų su iš ten atvykusiais žmonėmis. Net jei pajutome peršalimo simptomus, nereikia skubėti į ligoninę ar skambinti greitajai pagalbai – tokiais atvejais įprastai reikia kreiptis į šeimos gydytojus.  „Labai norėtume, kad žmonės išgirstų mūsų siunčiamą žinią ir adekvačiai įvertintų, jog perštinti gerklė, galvos skausmas, kaulų laužymas ir kiti gripą ar paprasčiausią peršalimą primenantys simptomai nereiškia, jog užsikrėtėte koronavirusu“, – tikina ministras A. Veryga. 

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos viceministro, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių situacijų operacijų centro (ESOC) koordinatoriaus Algirdo Šešelgio, susirūpinti reikėtų, jei tokius simptomus pajuto žmogus, lankęsis Kinijoje ar turėjęs kontaktų su užsikrėtusiais. 

REKLAMA

„Tuomet galioja kita schema. Tokiu atveju žmogus neturėtų pats vykti į gydymo įstaigą. Vietoje to – nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas“, – sako A. Šešelgis.

ESOC koordinatoriui antrina ir medikai, raginantys nepamiršti, kad šį metą Lietuvoje tikrai galima vadinti peršalimo sezonu.

„Jokios panikos tikrai neturėtų būti, jei pacientas pajuto peršalimo simptomus, kai neturėjo glaudaus kontakto su galimai užsikrėtusiuoju kornavirusu. Šiuo metu didžiausia tikimybė yra susirgti sezoninio gripo infekcija, kuri pasireiškia karščiavimu ir kitais kvėpavimo infekcijai būdingais požymiais.  Tą parodė ir vakarykštis atvejis Vilniaus oro uoste. Dėl to prašome žmonių vadovautis ne nuogirdomis, bet oficialia institucijų pateikiama informacija, paaiškinimais, laikytis standartinių apsaugos priemonių, padedančių apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų, kurių sezoninis pikas kaip tik šiuo metu“, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė.

REKLAMA
REKLAMA

Savo ruožtu, Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų klinikos vadovė Auksė Mickienė sako, kad medikams dažnai tenka susidurti su žmonėmis, susirgimus diagnozuojančiais pasitelkus tiesiog internetą, ateinančiais su išankstiniais įsitikinimais, jog serga viena ar kita liga. Ir įprasta – kad tai pats baisiausias scenarijus. 

„Tokią situaciją stebime ir šiuo metu, kai užsienyje nebuvę, jokių kontaktų su tokiais žmonėmis neturėję žmonės  atvyksta į ligonines, bijodami, kad užsikrėtė koronavirusu. Tuomet išsiaiškiname, kad jie niekaip neturėjo galimybės užsikrėsti ir kad jokio pagrindo įtarti naująjį koronavirusą nėra. Tuo metu, pagalbos laukiančių eilės tik auga. Tad labai prašome visuomenės atsakingumo ir įsiklausymo“, – ragina A. Mickienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SAM primena, kad nekeliavus į Kiniją ir neturėjus kontakto su keliavusiaisiais į šią šalį bei nejaučiant susirgimui būdingų, gripą primenančių simptomų, jokių tyrimų atlikti ar imtis specialių priemonių nėra reikalo. Na, o jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas.

REKLAMA

Siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

2020 m. vasario 7 dienos 11:00 val. turimais duomenimis, Lietuvoje nėra žmonių, užsikrėtusių naujuoju koronavirusu.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų