Kvietimas rinktis jau sklinda socialiniuose tinkluose. Žadama mitingo trukmė – iki 15 val.
„Susitiksime prie SAM su plakatais prieš mobingą. Lietuvą neseniai sukrėtė jaunos gydytojos savižudybė, kalbai pasisukus apie mobingą, buvo apnuoginta sena, mūsų šalyje gaji, piktžaizdė. Taikiai protestuosime prieš psichologinį terorą, turėdami svarbiausią tikslą- išvengti panašių tragedijų ateityje“, – rašoma kvietime.
Kritikos strėlės SAM
Portalas tv3.lt primena, kad praėjusią savaitę šalį sukrėtė žinia, jog nusižudė jauna Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbusi gydytoja. Moteriai buvo 36-eri. Į SAM skrieja kritikos strėlės, kad į situaciją reaguota vangokai.
Arūnas Dulkys ketvirtadienį Seime aiškino, kad su nelaimės ištiktais artimaisiais ir pačiais medikais bendrauja ir be medijos įsikišimo. Be kita ko, kvietė visų gydymo įstaigų medikus netylėti ir burtis į sąjūdį siekiant spręsti mobingo problemas.
Ministras teigė, kad artimiausiu metu pats į Šiaulius vykti neketina, mat nuo pirmos darbo dienos turi profesionalią komandą.
„Turiu profesionalius patarėjus šioje srityje. Ir norėjome pasižiūrėti į šį įklausimą, kaip jį reikia daryti profesionaliai. Taip, aš bendrauju ir su artimaisiais, ir su medikų bendruomene. Bet tai darau ne su medijos pagalba.
O pirmomis dienomis buvo svarbiausia nusiųsti mobilią psichologų pagalbą, kuri staigiai pirmomis akimirkomis padėtų ir bendruomenei, ir administracijai išgyventi. (...) O šiandien pradeda dirbti mano inicijuota pokyčių grupė, kur yra ne tik ministerijos darbuotojai“, – aiškino ministras.
Jis ragino visų pirma šitos gydymo įstaigos žmones pasitikėti šia grupe ir teiktų jai visą reikalingą informaciją.
Kviečia medikus burtis į sąjūdį
Ministras pažymėjo, kad jo asmeniškai netenkina šio klausimo sprendimas vien tik per Šiaulių aspektą.
„Šiomis dienomis sulaukiau labai gausių neformalių skambučių, anoniminių laiškų iš skirtingiausių Lietuvos vietų. Tai aš kviečiu visas gydymo įstaigas, kuriose jaučiat kad yra kažkokių tokių dalykų, daryti iš viso to, sakyčiau, net tam tikrą sąjūdį ir kreiptis į mus.
Bet kreiptis ne anonimiškai, o suteikiant vertingą situaciją. Ir spręskime šį klausimą visos Lietuvos atžvilgiu, o ne tik kas kelis metus įvykus skaudžiai situacijai“, – Seime kalbėjo jis.
Nusižudžiusi gydytoja buvo nėščia
Medikės brolis pasakojo, kad moteris apie psichologinį smurtą darbe (mobingą) su šeima yra kalbėjusi, tačiau, anot brolio, nė vienas artimasis neįtarė, kad moteris palūš ir ryšis tokiam žingsniui.
„Ji tai padarė spontaniškai, nes ji buvo grįžusi iš kelionės, parą budėjo. Ketvirtadienį ryte jai baigėsi budėjimas ir jai įteikė atleidimą iš Šiaulių ligoninės. Ją, matyt, tas sukrėtė. Ji mums nieko nepranešė, kad buvo atleista, mes nieko nežinojome ir ją tiesiog radome paskui. Būtume žinoję, būtume kažką padarę“, – pasakoja medikės brolis Artūras.
Artimieji pasakoja, kad jauna medikė iš gyvenimo pasitraukė netrukus po to, kai buvo atleista iš darbo Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.
Nusižudžiusios medikės brolis tvirtina, kad šeima žada pradėti konsultacijas su advokatais, rinkti mobingo ligoninėje įrodymus ir dėl artimosios mirties galiausiai kreiptis į prokuratūrą.
Kaip vėliau žiniasklaidai patvirtino brolis, medikė buvo nėščia.
Plačiau apie tai kviečiame žiūrėti video siužete:
Ligoninės vadovai trauktis neketina
Respublikinė Šiaulių ligoninė sako gavusi penkis tarnybinius pranešimus dėl įstaigoje egzistuojančios įtampos, tačiau ligoninės vadovai dėl susiklosčiusios situacijos trauktis iš pareigų neplanuoja.
Ligoninės vadovas R. Mažeika sako, kad ligoninė dėl įstaigoje esančios įtampos gavo penkis tarnybinius pranešimus. Nusižudžiusi gydytoja buvo parašiusi vieną iš jų. Pasak įstaigos Teisės skyriaus vedėjos Indrės Masiulienės, minėta gydytoja prašė dirbti didesniu krūviu.
Sveikatos apsaugos ministerija nematanti pagrindo pašalinti ligoninės vadovą, nes dar nėra realių įrodymų tam.
„Savo ruožtu rinkome informaciją apie kreipimus. 2019 m. buvo fiksuoti pranešimai, kuriuos nagrinėjo Valstybinė darbo inspekcija. 2020 m. gruodžio mėnesį taip pat buvo gruodžio mėnesį. Įkūrėme grupę tam nagrinėti. Mūsų tikslas – išnagrinėti, vertinti ir imtis priemonių dėl ne jau ilgą laiką vykstančios krizinės situacijos ligoninėje“, – sakė sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
Sveikatos sistema ir toliau pūliuoja – kiek dar medikams teks kęsti mobingą?